گفتگو با مدیرکل حقوقی سازمان امور مالیاتی در خصوص اقدامات علیه فراریان مالیاتی
چاپ مطلب


حسین تاجمیر ریاحی مدیر کل حقوقی سازمان امور مالیاتی از اقدامات علیه فراریان مالیاتی گفت:
خفت گیری فراریان بزرگ برای حمایت از قانونمداران
شفافیت اقتصادی در گرو تحقق عدالت مالیاتی است، در این راستا دولت حسن روحانی پس از روی کار آمدن مبارزه با مفسدان اقتصادی را سر لوحه برنامه های اقتصادی خود قرار داد، به گفته حسین تاجمیر ریاحی مدیر کل حقوقی سازمان امور مالیاتی; مجموعه وزارت اقتصاد با اصلاح قوانین مالیاتی و به دام انداختن فراریان مالیاتی یک قدم به تحقق عدالت اقتصادی نزدیک تر شد. به عنوان مثال فقط در 2 پرونده بزرگ 1025 میلیارد تومان مالیات به نفع بیت المال احصاء شد. گفت و گو با وی را در زیر بخوانید :
ـ پس از اجرایی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده به تدریج پدیده شرکت های صوری، فاکتورهای صوری گسترش پیدا کرد و اقتصاد کشور با مشکل مواجه شد، دولت حسن روحانی پس از روی کار آمدن چه تدابیری برای مقابله با این پدیده ها اندیشید؟
باید اشاره کنم که این پدیده در خارج از سازمان امور مالیاتی به وجود آمد و سازمان، قربانی آن شد. در این باره خلاء هایی وجود دارد .
اگر شخصی بخواهد شرکتی را به ثبت رساند وی می تواند به راحتی این مهم را انجام دهد، به عنوان مثال فردی می خواهد شرکت بازرگانی را به ثبت رساند، در این باره کافی است تنها 100 هزار تومان پرداخت کند، به راحتی شرکتی به نام وی ثبت می شود، حال اگر فردی یک میلیون تومان پرداخت کند، وی قادر به ثبت 10 شرکت است. بنابراین ثبت شرکت کار پیچیده ای نیست. متاسفانه در کشور پرسیده نمی شود که آیا برای فعالیت در اجرا سرمایه دارید یا خیر؟، آیا بازرگان هستید یا خیر؟ نکته قابل توجه این است که ضمانتی هم در زمان ثبت شرکت انجام نمی گیرد .
- بر اساس این گفته شما یک فرد می تواند مدیر عامل چندین شرکت باشد؟
بله این گفته جنابعالی درست است. همانطور که اعلام کردم فردی می تواند با پرداخت یک ملیون تومان، 10 شرکت ثبت کند و مدیرعامل هر 10 شرکت شود. بر اساس گزارش های دریافتی خانم خانه داری مدیر عامل 24 شرکت بود، اما وقتی از وی خواسته شد که آدرس یک شرکت را برای ما نام ببرد، هیچ آدرسی را نمی دانست، زیرا، او تنها روی کاغذ مدیر عامل بود. مواردی که گزارش شده است منشاء کلاه برداری ها و اختلاس هایی است که یکباره سرباز می کند. با این همه در این خصوص در وزارت اقتصاد و دارایی جلسات متعددی برگزار شد و بر اساس آن اصلاحیه هایی را در قوانین مالیاتی به تصویب رساند که مهمترین آن، اصلاحیه قانون مالیات مستقیم بود .
ـ با اصلاح قوانین در دولت یازدهم، حجم برخوردهایی که در زمینه فرار مالیاتی صورت گرفت بیش تر از دولت های قبلی بوده است، بزرگترین پرونده ای که در این زمینه پیگیری و به نتیجه رسید کدام پرونده بود ؟
پرونده های زیادی در این زمینه پیگیری شد، بزرگترین پرونده ای که در بحث فاکتورهای صوری در واحد حقوقی سازمان امور مالیاتی پیگیری و به نتیجه رسید، پرونده 900 میلیارد تومانی بود که شاید می توان گفت بزرگترین پیگیری حقوقی فرار مالیاتی در طول تاریخ کشور بوده است. در اولین اقدام جدی حدود 2500 شرکت در لیست سیاه سازمان امور مالیاتی قرار گرفت و اعلام عمومی شد .
به تازگی پرونده دیگری نیز مورد بررسی قرار گرفت که یک فعال اقتصادی است، با پیگیری های به عمل آمده توسط رییس سازمان امور مالیاتی کشور و وزیر اقتصاد، این شخص بازداشت و به 5 سال حبس محکوم شد تا عموم جامعه بدانند تمامی افراد در برابر قانون مالیاتی کشور برابر هستند. البته پرونده های مشابه دیگری نیز وجود داشته است به عنوان نمونه فردی به عنوان موسسه حسابداری، شرکت هایی را به ثبت رسانده بود که در این پرونده 36 شرکت صوری وجود داشت. که در بررسی های انجام گرفته سازمان امور مالیاتی متوجه شد که از سال 1387 تا پایان سال 1392، 8 میلیارد تومان در اظهار نامه ابراز شده و در مقابل 6 میلیارد تومان پرداخت شده است، در ادامه فاش شد که مابقی فاکتور های صادره از سال 1387 تا 1392 غیر واقعی و کاذب بوده است، بر اساس تخلفات در آخر شخص متخلف پذیرفت که 132 میلیارد تومان مالیات بدهکار است .
ـ یکی دیگر از مشکلات نظام مالیاتی کشور ظهور پدیده کارتهای بازرگانی صوری بوده است، تا به امروز چه اقداماتی در اینباره انجام شده ؟
همانطور که اشاره کردید کارتهای بازرگانی از مبادی مهم و بزرگ فرار مالیاتی است که متاسفانه سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان نماینده مردم و دولت از این موضوع آسیب دیده است، باید توجه داشته باشیم که ثبت شرکت و صدور کارت بازرگانی برعهده سازمان امور مالیاتی نیست، متاسفانه همان اتفاقی که در خصوص کد اقتصادی در سال های گذشته رخ داد، در مورد کارت های بازرگانی نیز انجام گرفت، متخلفان فرد بی بضاعتی را شناسایی و کارت بازرگانی برای این شخص صادر می کنند، و در نهایت این فرد با بدهی مالیاتی مواجه می شود. به عنوان مثال چندی پیش یک جوان اهل مازندران به سازمان امور مالیاتی مراجعه کرد و بیان داشت که فردی با پرداخت مبلغ سه میلیون تومان به اسم وی کارت بازرگانی دریافت کرده و در زمان کوتاهی پس از مراجعه وی به سازمان متوجه می شود که با بدهی یک میلیارد روبرو است. خانوم دیگری نیز از اهالی یکی از روستاهای آذربایجان شرقی در مقابل دریافت پنج میلیون تومان هم اکنون با 26 میلیارد تومان بدهی مالیاتی مواجه است. البته پرونده نمونه های مشابه بسیاری نیز هم اکنون وجود دارد .
- بر این اساس شما به عنوان نماینده دولت چه اقداماتی انجام داده اید؟
مهمترین دستاورد در این حوزه، بخشنامه گمرک درباره دارندگان کارت‌های بازرگانی بود که باید مالیات علی‌الحساب واردات قطعی کالا را به میزان 4 درصد مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی پرداخت کنند. البته تصمیم دیگری که اتخاذ شد در خصوص بند 7 ماده 274 اصلاحیه قانون مالیات مستقیم است که استفاده از کارت بازرگانی اشخاص دیگر به منظور فرار مالیاتی، جرم مالیاتی محسوب می‌شود و مرتکب یا مرتکبان حسب ‌مورد،به مجازات‌های درجه شش محکوم می‌شوند.که این اقدام اصلی ترین راه برای مقابله با کارت های بازرگانی صوری بود .
ـ راهکار شما برای مقابله با این پدیده ها چیست؟
باید سازمان امور مالیاتی بحث اطلاع رسانی جرایم مالیاتی را سریع تر به عموم مردم گزارش دهد، به اعتقاد بنده، فرهنگ سازی یکی از ملزومات برای پرداخت مالیات در کشور است، پیشنهاد می کنم که شبکه اختصاصی مخصوص به مالیات تاسیس شود و اطلاع رسانی ها و آموزش های گوناگونی برای مردم صورت گیرد. بهبود نظام مالیاتی بدون توجه به سیاست های مبتنی بر ارتقای فرهنگ مالیاتی محقق نخواهد شد .
ضمن تشکر از همه دستگاههایی که سازمان امور مالیاتی کشور را در مقابله با جرائم مالیاتی مساعدت می‌نمایند ازجمله دستگاه قضائی، نیروی انتظامی و دستگاههای نظارتی. امید است تمام اشخاص اعم از دولتی وغیر دولتی با انجام آسیب شناسی های لازم به عنوان مثال در به ثبت رساندن شرکت یا صدور کارت بازرگانی یا افتتاح حساب در بانک‌ها و برطرف نمودن نواقص وخلاء ¬ های موجود وآموزش و اطلاع رسانی به هنگام به فعالان اقتصادی، زمینه‌های انجام جرم مالیاتی را از بین برده و اقدامات موثری در پیشگیری از جرم و فرار مالیاتی به عمل آورند تا شاهد برخورد قهرآمیز نباشیم .

تاریخ گفتگو: 1395/11/28
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی