آموزش و ارتقای فرهنگ مالیاتی
چاپ مطلب

هر نظام مالیاتی مطلوب، پیشینه های تاریخی، اقتصادی و جامعه شناختی خاص خود را دارد و توجه به فرهنگ به عنوان یک زیر ساخت اساسی و مدیریت آن یک امر مهم و ضروری است. بهترین قوانین مالیاتی، امکانات ، روشها، منابع و سایر تسهیلات، بدون توجه به باورها، ارزشها، هنجارهای جامعه و بطور کل فرهنگ مالیاتی کشور، نا کار آمد و غیر اثربخش خواهند بود.
ایجاد فرهنگ مالیاتی مطلوب، باید در باور مردم و اعتقاد عمومی نسبت به مالیات ایجاد شود و مردم نسبت به آینده کشور و تامین هزینه‌های آن نگاهی مثبت داشته باشند. یعنی مردم به چشم خود آثار پرداخت مالیات را در همه زمینه‌های زندگی اعم از آموزش، درمان و بهداشت، توسعه و عمران شهری، راه‌های ارتباطی، توسعه شبکه‌های مخابراتی و در نهایت تقویت بنیه دفاعی کشور لمس و مشاهده کنند .
شهروندان در گذر زمان، با مشاهده آثار پرداخت مالیات در تأمین رفاه عمومی ‌و ارتقای شاخص‌های اقتصادی کشور و وجود سازمان‌های نظارتی قدرتمند بر نحوه اخذ و مصرف مالیات، به نظام مالیاتی اعتماد خواهند کرد و پرداخت مالیات را یکی از مهم‌ترین وظایف ملی خود خواهند دانست. تا حدی که طفره رفتن از پرداخت مالیات در این شرایط به هر دلیل و بهانه در فرهنگ اجتماعی شهروندان عملی زشت و ناپسند و غیرقابل گذشت محسوب خواهد شد.
برای ایجاد این باور در مردم، جامعه باید با دادن آگاهی‌ها و آموزش های لازم درخصوص میزان هزینه‌های جامعه و مسائلی که با آن سروکار دارد و با هزینه‌کردن مالیات دریافتی برای رفاه عمومی مردم، در باور آنها نسبت به عملکرد خود دیدگاه مثبتی ایجاد کند و مردم نیز به این باور برسند که پولی را که بابت مالیات پرداخت می کنند، صرف رفاه و خدمات اجتماعی آنان می‌شود.
مالیات به‌عنوان یکی از قوانین اجتماعی که در تمامی مراحل چرخه اقتصادی، تولید و توزیع و ارائه خدمات تاثیر دارد. نیازمند آموزش همگانی است و مردم ملزم به آموختن این قرارداد اجتماعی هستند;به این معنا که دلایل و شرایط پرداخت مالیات باید به پیر و جوان، کودکان، دانش آموزان و ... آموزش داده شود، اما موضوع مالیات در نظام آموزشی و در مقاطع مختلف آن به‌طور جامع و کامل نهادینه نشده است، به‌طوری‌که بسیاری از افراد پس از ورود به بازار کار و فعالیت اقتصادی، در برخورد با قوانین و مسائل مالیاتی، دانش لازم را برای درک فرایندهای مالیاتی ندارند و برخی ‌گویی برای نخستین‌بار است با آن روبرو می شوند.
در این راستا از تمامی نهاد ها وسازمان هایی که در امر آموزش دستی دارند( خانوده، رسانه ها و نظام آموزشی کشور) این انتظار می رود که مقوله مالیات و لزوم پرداخت آن و تأثیر اقتصادی و اجتماعیش را به‌صورت یک ارزش اجتماعی و کاری بسیار مثبت و مهم به جامعه انتقال دهند.
آموزش فرهنگ ساز است، مشروط بر اینکه در زمان طولانی، هدفمند و با روش های موثر اجرا شود. تعلیم و تربیت فرهنگ ساز است، در صورتی که برنامه ها و روش های آموزش از بطن خانواده ها تا عالی ترین مراحل تحصیلی هماهنگ و یک صدا باشد.
نظام آموزشی و آموزش، وسیله ای مهم برای تبدیل جامعه ناهماهنگ و ناآگاه به جامعه ای هماهنگ و آگاه است. تعلیم و تربیت باعث می شود تا افراد به طور فعال در اجتماع شرکت کرده و با آگاهی از وظایف و حقوق مالیاتی خود نقشی حیاتی در جامعه بازی کنند.

تاریخ خبر: 1396/02/03
کلمات کلیدی: فرهنگ سازی مالیاتی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی