تجربه های جهانی از فرهنگ سازی مالیاتی: برزیل
چاپ مطلب

امروزه کشورهای در حال توسعه بیش از هر زمان دیگری به اهمیت درآمدهای مالیاتی پی برده اند. رکود جهانی و تزلزل اقتصادهای تک محصولی، این کشورها را بر آن داشته است تا در مسیر تلاش برای دستیابی به توسعه پایدار، کاهش فقر و نابرابری، ارائه خدمات عمومی و توسعه زیرساخت ها بیش از هر چیز بر منابع داخلی و درآمدهای مالیاتی تکیه کنند. تجربه جهانی نشان داده است مطمئن ترین راه برای بسیج منابع داخلی در جهت تحقق اهداف مذکور، تقویت فرهنگ مالیاتی است. به همین دلیل است که همه کشورها در کنار طرح سیاست ها و برنامه های اقتصادی برای افزایش درآمدهای مالیاتی، توجه ویژه ای نیز به رشد و ارتقا فرهنگ مالیاتی مبذول داشته اند و به مدد ابتکارات و شیوه های مختلف می‏کوشند مردم خود را به ضرورت و اهمیت پرداخت مالیات آگاه کنند.
بی تردید درس گرفتن از تجربه این کشورها برای مسئولان و برنامه ریزان نظام اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران که راه رهایی از اقتصاد تک محصولی و دستیابی به پیشرفت و توسعه را در بستر اقتصاد مقاومتی می جویند و تمام همت خود را در این مسیر به کار بسته اند، یاری بخش خواهد بود. در این بخش، تجربیات کشور برزیل در این حوزه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
جمهوری فدرال برزیل با جمعیتی بیش از 190 میلیون نفر و مساحتی بالغ بر 8.5 کیلومتر مربع پنجمین کشور پهناور جهان محسوب می شود. این کشور از لحاظ تولید ناخالص داخلی نهمین اقتصاد بزرگ دنیا محسوب می شود از نظر قدرت خرید نیز رتبه پنجم جهانی را داراست. در این کشور سالیانه بیش از 500 میلیارد دلار مالیات جمع آوری می شود. اداره درآمدهای فدرال در برزیل که زیرمجموعه وزارت امور مالی در این کشور است مسئول جمع آوری مالیات است.
در این کشور از دهه 1970 موضوع آموزش مالیات دهندگان به صورت جدی مورد توجه اداره درآمدهای فدرال قرار گرفت. تقویت روابط دولت و جامعه در حوزه موضوعات مالیاتی و افزایش آگاهی شهروندان از قوانین مالیاتی از جمله مهمترین اهداف این برنامه ها عنوان شده بود. در این برنامه ها تلاش می شد آگاهی شهروندان از موضوعاتی مثل فرار مالیاتی، قاچاق کالا، اقتصاد زیرزمینی و نقض قوانین کپی رایت افزایش یابد. بهبود وجهه ادارات امور مالیاتی نیز از دیگر اهداف این برنامه بود.
برزیل از ساختار و قوانین مالیاتی نسبتا پیچیده ای برخوردار است. به همین دلیل، دولت در این کشور از ترس اینکه مبادا افراد فقیری که دسترسی کمتری به اطلاعات مالیاتی دارند در حاشیه قرار گیرند، کوشیده است با ایجاد مراکز ویژه ای در دانشکده های حقوق، به آنها مشاوره حقوقی رایگان ارائه دهد. معمولا دانشجویان حقوق نقش فعالی در ارائه این مشاوره ها ایفا می کنند و از این راه نیز تجارب و مهارت های عملی زیادی برای زندگی شغلی و حرفه ای خود می اندوزند. موفقیت این مراکز که در برزیل به اختصار SAJU نامیده می شوند، باعث شده است دولت برزیل آن را به دانشکده های حسابداری و بازرگانی نیز تسری دهد و مراکزی را در این محیط ها تاسیس کند که به نام اختصاری (NAF) معروف شده اند. . در این دانشکده ها نیز به برخی افراد و کسب و کارهای کوچکی که درآمد سالانه آنها کمتر از 12 هزار دلار است، مشاوره های رایگان ارائه می شود.
ساخت برنامه های تلویزیونی، انتشار محتواهای مالیاتی از طریق اینترنت برای افراد فقیر و کم اطلاع و برگزاری جلسات و نمایشگاه های عمومی نیز از دیگر فعالیت هایی است که توسط این مراکز در برزیل انجام می شود. کارشناسان معتقدند موفقیت این مراکز بدین دلیل است که استقلال نهاد دانشگاه موقعیت و جایگاه خاصی به آنها بخشیده است و از طرف دیگر، ادارات امور مالیاتی نیز همکاری های لازم را در این زمینه ارائه می کنند. دانشگاه نیز از وجود این مراکز از سه جهت سود می برد: وجود این مراکز فرصت کارآموزی مناسبی برای دانشجویان فراهم می کند، پیوند دانشگاه با جامعه مستحکم‏تر می شود و از همه مهمتر اینکه وجود این مراکز در دانشکده ها و دانشگاه ها از جمله شاخص هایی است که باعث افزایش امتیاز و رتبه این دانشگاه ها در وزارت آموزش می شود. افزایش امتیاز عملکرد دانشگاه ها در برزیل نیز به نوبه خود نقش مهمی در افزایش بودجه آنها دارد.


تاریخ یادداشت: 1396/02/06
کلمات کلیدی: فرهنگ سازی مالیاتی برزیل 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی