مدیرکل امور مالیاتی البرز:
«فرهنگ سازی مالیاتی» از اولویت های نظام مالیاتی کشور است
چاپ مطلب

مدیرکل امور مالیاتی البرز نهادینه کردن «فرهنگ سازی مالیاتی» را از اولویت های نظام مالیاتی کشور دانست و گفت: برای ارتقاء فرهنگ مالیاتی و نهادینه کردن ارزش‌ها و باورهای مناسب مالیاتی در میان آحاد جامعه، باید بیش‌ازپیش برنامه‌ریزی شود و تلاش‌های همه‌جانبه‌ای صورت گیرد.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، سید مجتبی تقوی، مدیرکل امور مالیاتی البرز در گفتگو با نشریه پیام آشنا چاپ البرز اظهار داشت: مالیات ابزار بسیار موثری است که می‌تواند تحولات اساسی در شئون مختلف زندگی اقتصادی و اجتماعی ایجاد کند و پیشرفت اقتصادی کشورها، وابستگی زیادی به برنامه‌های مالیاتی آنها دارد، چراکه درآمدهای مالیاتی مطمئن‌ترین و سالم‌ترین نوع درآمد برای دولت‌ها به‌حساب می‌آیند.
وی با اشاره به اینکه شهروندان کشورهای پیشرفته، به دلیل اعتقادی که به نقش مالیات در تأمین رفاه عمومی و ارتقاء شاخص‌های اقتصادی کشور خود دارند، پرداخت مالیات به دولت را یکی از مهم‌ترین وظایف ملی خود می‌دانند، گفت: متأسفانه در کشورهای در حال توسعه به دلیل ضعف فرهنگ مالیاتی و پیچیده بودن قوانین و مقررات و مسائلی از این دست، نظام مالیاتی از کارایی بالایی برخوردار نیست.
مدیرکل امور مالیاتی البرز خاطرنشان کرد: اگر افراد در جامعه ای رشد کرده باشند که فضای فرهنگی آن، نگاه مثبتی به مالیات نداشته باشد، این اشخاص دچار بی اعتمادی شده و فرار از مالیات برای آنها به عنوان یک ارزش تلقی می‌شود.
وی در ادامه، مشاهده مصارف و نمودهای عینی مالیات‌های پرداخت‌شده در جامعه را اصلی‌ترین راه دست‌یابی به اعتماد مردم دانست و افزود: در حال حاضر بسیاری از مردم نمی‌دانند که سازمان امور مالیاتی، صرفا متولی اخذ مالیات است و بخش اعظم و عمده مالیات‌ها به زیرساخت‌ها و طرح‌های عمرانی اختصاص داده می‌شود.
تقوی با بیان اینکه مودیان و مردم باید بتوانند اثر واقعی پرداخت مالیات را مشاهده کنند تا پرداخت مالیات تبدیل به یک فرهنگ عمومی ‌شود، افزود: در سال‌های اخیر، شاهد اجرای پروژه‌های مختلف عمرانی در کشور بوده‌ایم اما متأسفانه کمتر به منابع مالی آنها که عمدتا از طریق مالیات تأمین شده، توجه شده است.
مدیرکل امور مالیاتی البرز با اشاره به اینکه در گذشته ای نه چندان دور در کشور ما به دلیل اتکای بیش از حد به درآمدهای نفتی، درآمدهای مالیاتی تنها مبلغ ناچیزی را به خود اختصاص داده بودند، تصریح کرد: خوشبختانه توجه به مالیات در کشور ما در سال‌های اخیر به‌شدت مورد استقبال دولتمردان قرار گرفته، به‌طوری‌که در برنامه‌ریزی‌های به‌عمل‌آمده در قانون برنامه پنجم توسعه کشور، دولت موظف شده است که در پایان این برنامه، صد در صد هزینه‌های جاری خود را از محل مالیات تأمین نماید.
وی در ادامه گفت: بین باور و اعتقاد مردم به پرداخت مالیات و دستاوردهای آن رابطه مستقیمی وجود دارد، بدین معنی که افراد با مشاهده طرح‌های عمرانی و زیربنایی در کشور، تمایل بیشتری به پرداخت مالیات نشان می‌دهند.
تقوی با اشاره به اینکه مالیات بر ارزش‌افزوده از دو بخش مالیات و عوارض تشکیل‌شده است ، خاطرنشان کرد: قانون‌گذار مکلف نموده است که عوارض می‌بایست پس از وصول توسط سازمان امور مالیاتی به شهرداری‌ها و دهیاری‌های همان منطقه اختصاص یابد به همین خاطر، این نوع مالیات نسبت به مالیات‌های مستقیم اثر ملموس‌تری دارد زیرا شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با داشتن این منابع مالی می‌توانند به احداث پروژه‌های عمرانی و زیربنایی در منطقه اقدام کنند.
وی در پایان بر نقش رسانه ها در فرهنگ‌سازی مالیاتی تأکید کرد و اظهار داشت: فرهنگ‌سازی مقوله‌ای است که عمدتا از طریق رسانه‌های جمعی صورت می‌گیرد، به همین سبب امیدواریم رسانه ها با امکانات و روش‌های خلاقانه خود در ارتقاء فرهنگ مالیاتی تأثیرگذار باشند.


تاریخ خبر: 1396/05/09
کلمات کلیدی: فرهنگ سازی مالیاتی البرز 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی