اهمیت ارائه صورت معاملات فصلی در نظام مالیاتی
چاپ مطلب

مالیات نوعی مشارکت اجتماعی شهروندان است و تأمین‌کننده اهداف خرد و کلان اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است. تردیدی در جایگاه و نقش اساسی مالیات در اقتصادهای پیشرفته وجود ندارد. ازاین‌رو، دستیابی به درآمدهای پایدار و پاک همچون مالیات نیازمند مشارکت اجتماعی شهروندان است. برای دستیابی به اهداف مذکور هر کشوری باید ساختارها، نهادها، قوانین و ارتباطات لازم را داشته باشد. ارائه اطلاعات لازم از جانب مودیان اولین بخش و عنصر اصلی نظام مالیاتی است; ازاین‌رو صورت معاملات فصلی یکی از مهم‌ترین ابزارهای اطلاعاتی است که می‌تواند سبب شفافیت مبادلات اقتصادی و به طبع آن جلوگیری از فرار مالیاتی و برنامه‌ریزی دقیق در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی شود
اصولا نظام مالیاتی برای تحقق اهداف و مسئولیت‌های خود باید اطلاعات لازم را در اختیار داشته باشد. اطلاعات مندرج در صورت معاملات فصلی زمینه‌ساز شفافیت اقتصادی و تأمین‌کننده عدالت مالیاتی است. شفافیت در اقتصاد یکی از شاخص‌های اساسی توسعه در نظام‌های مالی توصیف می‌شود; زیرا تضمین‌کننده اعتماد دوسویه میان دولت و مردم است که خود متضمن سلامت اقتصادی و اجتماعی در جامعه محسوب می‌شود. از سوی دیگر، شفافیت تنها راه مقابله نظام‌مند و پایدار با فساد است.
ارائه فهرست معاملات فصلی، هم موجب نظم و انضباط مالی و شفافیت اقتصادی خواهد شد و هم رقابتی سالم و مطلوب در فعالیت‌های اقتصادی ایجاد می‌کند که این امر از فعالیت‌های سودجویانه جلوگیری می‌کند و اعتماد و یقین، جایگزین بدبینی و سلب اطمینان می‌گردد و سبب تحقق عدالت مالیاتی می‌شود.
درواقع صورت معاملات فصلی در دو بعد می‌تواند در توسعه و آبادانی کشور کمک کند از یک‌سو، با توسعه این سیستم درآمدهای مالیاتی افزایش و فرار مالیاتی کاهش می‌یابد و درنتیجه سهم درآمدهای مالیاتی در طرح‌های توسعه و عمران و آبادانی کشور افزوده خواهد شد.
از سوی دیگر، توسعه صورت معاملات فصلی در نظام مالی و اقتصادی کشور از شاخص‌های توسعه محسوب می‌شود; زیرا بهره‌گیری از یک سیستم جامع اطلاعات اقتصادی مودیان، موجب توزیع عادلانه‌تر درآمدها، دستیابی به رشد اقتصادی بالاتر، توجه بیشتر به بخش خصوصی، حساسیت بیشتر دولت درزمینه هزینه کرد اعتبارات و درنتیجه اثربخشی بالاتر خواهد شد، بنابراین صورت معاملات فصلی، می‌تواند مهم‌ترین عامل رشد و توسعه نظام مالیاتی، تحقق عدالت اجتماعی، توسعه و عمران و آبادانی کشور شود.
ازاین‌رو، بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم، اشخاص حقوقی و حقیقی مکلف‌اند برای عرضه و فروش کالا و خدمات از صورتحساب فروش کالا استفاده نمایند. اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل مکلف‌اند برای انجام معاملات خود صورتحساب صادر کرده و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورتحساب‌ها، قراردادها و سایر اسناد درج و فهرست معاملات خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند. ارسال اطلاعات برای خریدوفروش و پرداخت قراردادها فصلی بوده و می‌بایست تا یک و نیم ماه پس از پایان هر فصل نسبت به ارسال آن اقدام نمود.
در این راستا و باهدف بهبود در شیوه، روش و روند انجام امور اداری و کاهش بوروکراسی و تشریفات زائد اداری، ارتقای روزافزون سیستم صورت معاملات فصلی و همگام ساختن آن بادانش روز، نقش انکارناپذیری در توسعه اقتصادی کشور دارد. درنتیجه، با توجه به نقش مهم این سیستم در توسعه و پیشبرد اهداف نظام مالیاتی، سازمان امور مالیاتی کوشیده است موانع و مشکلات این سیستم مالیاتی را با اتخاذ تدابیر مناسب برطرف سازد. تحولی که با اصلاح و مکانیزه کردن نظام ارائه اطلاعات، شفاف‌سازی، تکریم و رعایت حقوق مودیان را دنبال خواهد داشت; که نقش بسیار مهمی در ارتقای درآمدهای مالیاتی و درنتیجه توسعه و آبادانی کشور ایفا می‌کنند.


تاریخ یادداشت: 1396/05/17
کلمات کلیدی: نظام مالیاتی صورت معاملات فصلی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی