مدیر کل امور مالیاتی یزد تاکید کرد:
مبارزه با فرار مالیاتی برای برقراری عدالت مالیاتی
چاپ مطلب

مدیر کل امور مالیاتی یزد با اشاره به این‌ که شناسایی و مبارزه با فرارهای مالیاتی باعث افزایش عدالت مالیاتی می‌شود، اظهارکرد: استان یزد به لحاظ پرداخت مالیات در جایگاه چهاردهم استان‌های کشور است.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، منوچهر اسدی، مدیر کل امور مالیاتی یزد ، با اشاره به این ‌که مالیات باید به گونه‌ای تعیین شود که انگیزه لازم را برای سرمایه‌گذاری فراهم آورد، اظهار کرد: غیررسمی بودن فعالیت‌های اقتصادی در کشور و فقدان شفافیت لازم در حساب‌های مالی تولیدکنندگان که اغلب با انگیزه فرار مالیاتی شکل می‌گیرند، باعث شده تا مالیات از تمام بخش‌های فعالان اقتصادی اخذ نشود .
وی ادامه داد: در این شرایط آن دسته از فعالان اقتصادی که در پرداخت مالیات، خوش‌حساب تلقی می‌شوند، بار اصلی پرداخت مالیات را به دوش می‌کشند.
مدیر کل امور مالیاتی یزد اظهار کرد: در قانون مالیات‌های مستقیم که از سال 95 اجرایی شده فرارمالیاتی جرم انگاشته شده و مرتکبین به حبس تعزیری از سه ماه تا دو سال محکوم خواهند شد .
وی با بیان این ‌که این قانون باعث افزایش اختیارات سازمان مالیاتی شده، گفت: براساس این قانون، مودیان موظفند فعالیت‌های خود را هر سه ماه یک بار در سیستم‌هایی که پیش‌بینی شده، ثبت کنند که این اقدام باعث کاهش فرار مالیاتی می‌شود .
اسدی در ادامه با اشاره به این ‌که هر دولتی برای این ‌که بتواند وظایف خودش را به عنوان متولی اداره امور یک کشور انجام دهد، نیاز دارد که خود را تامین مالی کند، خاطرنشان کرد: درآمدهای نفتی یکی از راه‌های تأمین مالی کشور است که رفع احتیاجات مالی با استفاده از این روش می‌تواند منجر به ایجاد تورم شود.
وی با بیان این ‌که درآمدهای نفتی سرمایه‌های زیرزمینی کشور هستند که باید استخراج شده و به سرمایه‌هایی روی زمین تبدیل شوند نه این ‌که با آن، هزینه‌های جاری را پرداخت کنیم، خاطرنشان کرد: مالیات درآمدی است که اثرات سوء ندارد لذا باید امور جاری کشور را از مالیات‌ها تامین کرد.
اسدی با اشاره به این‌که حدود 50 درصد مالیات‌های کشور در محدوده استان تهران تأمین می‌شود، اظهار کرد: 50 درصد مابقی متعلق به 30 استان دیگر است که در این میان استان یزد از نظر رقم مطلق درآمدهای مالیاتی سال 95 رتبه‌ی چهاردهم را بین سایر استان‌های کشور به خود اختصاص داده است .
مدیر کل امور مالیاتی یزد با بیان این‌ که ظرفیت‌های مالیاتی استان‌ها به بزرگی، وسعت، شاخص‌های درآمدی، صنعتی و خدماتی بستگی دارد، تصریح کرد: 80 درصد مخاطبین امور مالیاتی استان یزد، اشخاص حقیقی هستند که تنها رقمی بین پنج تا شش درصد مالیات‌های استان را به خود اختصاص می‌دهند.
وی ادامه داد: اگر در استانی افزایش حجم مالیات داشته باشیم، به معنی فشار مالیاتی به اشخاص نیست بلکه ناشی از شناسایی منابع جدید مالیات براساس قانون مالیات‌ها می باشد.
اسدی همچنین با اشاره به این که باید در کتاب‌های درسی دوره آموزش متوسطه، بحث مالیات گنجانده شود، اظهار کرد: اگر فرزندان مالیات دهنده‌های ما با مالیات آشنا شوند، هم در خانه اثرگذار خواهند بود و هم در آینده به مودیان مالیاتی تبدیل می‌شوند.
وی در پایان با بیان این‌که کارهای فرهنگی یک عامل موثر در تشویق مردم به پرداخت مالیات است، خاطرنشان کرد: باید مکان‌های عمومی به نام مالیات نام‌گذاری شوند و به واسطه رسانه‌ها پرداخت مالیات فرهنگ‌سازی شود.


تاریخ خبر: 1396/06/21
کلمات کلیدی: فرارمالیاتی یزد 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی