سرپرست اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی: بررسی تراکنشهای بانکی عامل شفاف سازی فعالیتهای اقتصادی و جلوگیری از فرار مالیاتی
چاپ مطلب

سامانه بانکی آقای پاک گهر سرپرست اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی با توجه به برخی از ابهامات بوجود آمده در خصوص بررسی تراکنشهای بانکی مودیان مالیاتی و فعالان اقتصادی توسط سازمان امور مالیاتی کشور گفت:
بر اساس ماده 219 قانون مالیاتهای مستقیم، شناسایی ، تشخیص درآمد، مطالبه و وصول مالیات موضوع این قانون به سازمان امور مالیاتی کشور محول شده که به موجب بند (الف) ماده 59 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است .
همچنین براساس ماده 229 قانون مالیات های مستقیم، ادارات امور مالیاتی می توانند برای رسیدگی به اظهارنامه و تشخیص درآمد مودی نسبت به رسیدگی دفاتر و اسناد و مدارک مربوط اقدام نموده و مودی مالیاتی مکلف به ارائه و تسلیم آنها می باشد . مأموران مالیاتی نیز موظفند براساس اسناد و مدارک و اطلاعات متقن واصله نسبت به مطالبه حقوق حقه دولت از مودیانی که به روشهای مختلف سعی در کتمان درآمدهای واقعی خود داشته و از ارائه دفاتر و اسناد و مدارک لازم و همچنین انجام تکالیف قانونی خود اجتناب نموده اند، در موعد زمانی مقرر اقدام نمایند. همچنین بر اساس اصلاحیه 1380/11/27 قانون مالیاتهای مستقیم، از ابتدای سال 1381 با اجازه وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی و از ابتدای مهرماه 1387 (تاریخ اجرایی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده) با موافقت رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، این سازمان می تواند به اطلاعات تراکنشهای بانکی مودیان مالیاتی دسترسی داشته باشد و لذا دستورالعمل رسیدگی به تراکنشهای بانکی و اقدامات اجرایی مبتنی بر این دستورالعمل عطف بماسبق نمودن قانون نبوده است، بلکه صرفا شیوه نامه اجرایی حسابرسی تراکنشهای بانکی جهت ایجاد وحدت رویه تدوین و ابلاغ شده است.
وی افزود: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) درخصوص اهمیت مالیات فرموده اند: مالیات یک فریضه است. ما امروز از ضعفا مالیات می گیریم - از کارمند مالیات می گیریم، از کارگر مالیات می گیریم، از کاسب جزء مالیات می گیریم - اما از فلان کلان سرمایه دار، فلان درآمددار بی حساب وکتاب مالیات نمی گیریم; فرار مالیاتی دارند; اینها جرم است; فرار مالیاتی جرم است. آن که از دادن مالیات به دولت خودداری می کند و مالیاتی که باید به دولت بدهد - که آن درآمدی که حاصل شده و در اختیار او است، به برکت فضایی است که دولت به وجود آورده است و کاری است که دولت دارد می کند، پس باید مالیات را بدهد – نمی دهد، در حقیقت کشور را وابسته می کند به پول مفت نفت، و وقتی کشور به پول نفت وابسته شد، همین مشکلات پیش می آید: یک روز تحریم می شود; یک روز نفت ارزان می شود; یک روز شاخ و شانه می کشند; کشور به این وضع دچار می شود. مسئله مالیات خیلی مهم است.
آقای پاک گهر ادامه داد: مالیات به عنوان یک هزینه اجتماعی، عامل توسعه اقتصادی کشور، عدالت اجتماعی، توزیع مناسب ثروت، کاهش فاصله طبقاتی و به عنوان درآمد پاک رکن اساسی تکیه بر اقتصاد داخلی در حوزه اقتصاد مقاومتی بوده و در همین راستا سازمان امور مالیاتی کشور طرح جامع مالیاتی را با تمام قوا اجرایی نموده و در حال تکمیل بانکهای اطلاعاتی لازم از جمله سامانه های اطلاعاتی موضوع مواد 169 و 169 مکرر و سامانه صندوق مکانیزه فروش، جهت پیشگیری از هرگونه فرار مالیاتی و شفاف سازی فعالیتهای اقتصادی می باشد. امروزه در تمامی نظامهای مالیاتی جهان، مبارزه با فرار مالیاتی و مجرمان اقتصادی با جدیت و بدون مسامحه انجام می گیرد و این محقق نمی شود مگر با کسب اطلاعات دقیق و روشن از فعالیت اقتصادی فعالان اقتصادی، مساعدت و همراهی مردم شریف و مسئولین محترم. لذا با توجه به اینکه مالیات هم حق الناس است و هم بیت المال و حقوق حقه دولت، از همه مردم شریف و مسئولان محترم تقاضا داریم تا سازمان امور مالیاتی کشور و اداره کل امور مالیاتی استان را از همین گامهای نخست مبارزه با فرار مالیاتی و شفاف سازی فعالیتهای اقتصادی همراهی و مساعدت نمایند.
اهداف و برنامه های اقتصاد مقاومتی با جدیت و سرعت در سازمان امور مالیاتی کشور و ادارات امور مالیاتی تابعه پیاده سازی و اجرایی شده اند. لذا مودی مداری و احترام به حقوق مودیان به عنوان مهمترین اصل نظام مالیاتی معرفی شده و دستورالعملهای لازم جهت حمایت از تولید، ایجاد رونق اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری در کشور ابلاغ شده است.
آقای پاک گهر ادامه داد: از موارد مهم و مورد تأکید سازمان امور مالیاتی کشور رعایت عدالت و انصاف در وصول مالیات است اما با توجه به چشم انداز پیش بینی شده جهت تکیه بر توان و ظرفیت مالیات در کشور، توسعه ظرفیتها و پایه های مالیاتی از قبیل وصول مطالبات مالیاتی، شناسایی مودیان جدید، مبارزه با فرار مالیاتی، واحدیابی های موثر و مقابله با سوء استفاده از پدیده کارت های بازرگانی مورد توجه جدی نظام مالیاتی قرار گرفته است .
مودیان محترم مالیاتی که در موعد مقرر به تکالیف قانونی خود عمل نموده و با پرداخت مالیات در سازندگی و آبادانی کشور و استان مشارکت موثر و مفیدی دارند، از هرگونه حسابرسی که منجر به شفافیت و برقراری عدالت مالیاتی می شود استقبال نموده و خواستار شفاف سازی موارد هزینه کرد مالیات در جامعه هستند.
وی گفت: از کلیه مودیان و فعالان محترم اقتصادی تقاضا می شود نسبت به تکالیف قانونی خود در مواعد مقرر قانونی عمل نمایند تا خدای نکرده برای آنها مشکلی پیش نیامده و همکاران ما در ادارات امور مالیاتی استان بتوانند حداکثر حمایت و مساعدت قانونی لازم را از ایشان بنمایند. شایان ذکر است پس از اصلاح قانون مالیات های مستقیم، اقداماتی از قبیل تنظیم دفاتر، اسناد و مدارک خلاف واقع و استناد به آن، اختفای فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد حاصل از آن، ممانعت از دسترسی مأموران مالیاتی به اطلاعات مالیاتی و اقتصادی خود یا اشخاص ثالث، تنظیم معاملات و قراردادهای خود برخلاف واقع به نام دیگران و برعکس، خودداری از انجام تکالیف قانونی در خصوص تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی در سه سال متوالی، و استفاده از کارت بازرگانی اشخاص دیگر به منظور فرار مالیاتی، جرم محسوب می شوند و مرتکبین آن علاوه بر پرداخت مالیات و جریمه های قانونی آن، به مجازاتهای درجه ششم محکوم خواهند شد.
آقای پاک گهر گفت: خداوند متعال را شاکریم که مردم شریف، مودیان مالیاتی و فعالان محترم اقتصادی و همچنین مسئولین خدوم استان به هر نحو همکاران ما را در ادارات امور مالیاتی استان به عنوان سربازان جبهه اقتصاد مقاومتی همراهی و پشتیبانی می نمایند و این اطمینان را به کلیه این عزیزان می دهیم که هدف و برنامه سازمان امور مالیاتی کشور و اداره کل امور مالیاتی استان ارائه خدمات مناسب و سریع به ارباب رجوع بوده و از حداکثر توان و ظرفیت خود جهت تحقق حقوق حقه دولت، اجرای عدالت مالیاتی و جلوگیری از تضییع بیت المال که خود عامل مهم تأمین هزینه های جاری و عمرانی کشور و استان است، استفاده نموده و خود را در تحقق این امر مهم و خطیر در مقابل خداوند متعال و مردم، مسئول و پاسخگو می دانیم.

تاریخ خبر: 1396/08/10
کلمات کلیدی: اقتصاد مقاومتی رونق اقتصادی فرار مالیاتی عدالت مالیاتی تراکنش های بانکی  

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی