حضور مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان در برنامه تلویزیونی پایش
با موضوع شفافیت فعالیتهای اقتصادی اولین گام برای برقراری عدالت مالیاتی و مبارزه با فرار مالیاتی با محوریت بررسی تراکنشهای بانکی
چاپ مطلب

برنامه زنده تلویزیونی پایش مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان با حضور در برنامه زنده تلویزیونی پایش صدا و سیمای مرکز سمنان به موضوع شفافیت فعالیتهای اقتصادی اولین گام برای برقراری عدالت مالیاتی و مبارزه با فرار مالیاتی با محوریت بررسی تراکنشهای بانکی پرداخت .
به گزارش روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی استان سمنان در این برنامه تلویزیونی ، بی نیاز مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان با اشاره به شعار سال اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال ، شفافیت فعالیتهای اقتصادی را مهمترین عامل در جهت کمک به تولید ، اشتغال پایدار ، رشد و توسعه اقتصادی دانستند و افزودند : اگر فعالیتهای اقتصادی شفاف نباشد علاوه بر کاهش اشتغال می تواند مانع از رشد و توسعه اقتصادی کشور گردد .
ایشان در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تبریک هفته فرهنگ عمومی ( 14 آبان ماه ) ، به فرهنگ سازی در تمامی زمینه ها اشاره نمودند و افزودند : امر آموزش و فرهنگ سازی می تواند در شفاف سازی فعالیتهای اقتصادی بسیار موثر باشد ، که این امر هم قانونمند است و هم مجریان قانون می بایست آن را اجرا نمایند . بنابراین شفافیت فعالیتهای اقتصادی بخاطر اهمیت بالای آن صرفا در اجرا و در راستای قانونی است که توسط مجلس محترم شورای اسلامی به تصویب رسیده است .
در ادامه مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان با اشاره به ماده 229 قانون مالیاتهای مستقیم ، بیان نمودند : اداره امور مالیاتی می تواند برای رسیدگی به اظهارنامه یا تشخیص هرگونه درآمد مودی به کلیه دفاتر ، اسناد و مدارک مربوط مراجعه و رسیدگی نمایند و مودی مالیاتی نیز مکلف به ارائه و تسلیم آنها می باشد . اگر اسناد و مدارک مربوط به فعالیتهای مودی محترم ارائه نشود و یا در آن دخل و تصرفی صورت پذیرد و یا ماموران مالیاتی در زمان رسیدگی از آن بی خبر باشد ، ماموران مالیاتی مکلفند نسبت به آن بخش از درآمد ، مالیات معوقه را محاسبه به مرحله وصول درآورند . در حالت دیگر اگر تکالیف مودیان بدرستی و مطابق با استانداردهای حسابداری صورت پذیرد و اسناد و مدارک هم به موقع ارائه گردد این امر در کلیه مراجع نیز قابل دفاع خواهد بود مگر اینکه خلاف آن نیز ثابت گردد .
بی نیاز در ادامه با اشاره به ماده 230 قانون مالیاتهای مستقیم افزودند : در مواردی که مدارک و اسناد حاکی از تحصیل درآمد نزد اشخاص ثالث باشد ، اشخاص ثالث مکلفند با مراجعه و مطالبه اداره کل امور مالیاتی ، دفاتر و اصل یا رونوشت اسناد و مدارک مربوط به تحصیل درآمد مودی مالیاتی را ارائه دهند وگرنه مسئول جبران زیان وارده به دولت خواهند بود .
ایشان در ادامه با اشاره به ماده 231 قانون مالیاتهای مستقیم بیان نمودند بر اساس این ماده مامور مالیاتی می تواند از تمامی مراجع ذیصلاح از جمله وزارتخانه ها ، موسسات دولتی ، شرکتهای دولتی ، نهادهای انقلاب اسلامی ، شهرداریها و سایر موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی اطلاعات و اسناد لازم را در زمینه فعالیت و معاملات و درآمد مودی بخواهند ، مراجع مذکور مکلفند رونوشت گواهی شده اسناد مربوط به هر گونه اطلاعات لازم را در اختیار آنان قرار دهد . در صورتیکه با همکاری آحاد جامعه و دستگاههای اجرایی اعم از دولتی ، خصوصی بتوانیم اطلاعات صحیح و شفافی را از فعالیتهای اقتصادی مودیان جمع آوری نماییم ، می توانیم یک مالیات عادلانه را برای مودی محترم مالیاتی تعیین نموده و حتی مالیاتهای ابرازی مودیان نیز مورد پذیرش قرار گیرد . برقراری عدالت مالیاتی منوط است به جمع آوری اطلاعات شفاف از فعالیت اقتصادی یک مودی مودیان محترم مالیاتی تشنه عدالت مالیاتی هستند اما باید همکاری کامل و جامعی با نظام مالیاتی داشته باشند . بنده در استان سمنان ندیده ام که یک مودی عامدا بخواهد مالیات ندهد ولی اکثرا برمی گردد به این که یا نتوانسته اند فعالیت خود را بدرستی و برابر استانداردهای حسابداری ثبت و ضبط نمایند و یا نتوانسته اند در زمان رسیدگی ، آنها را ارائه دهند و اکثرا بعد از صدور برگ تشخیص به دنبال جمع آوری اسناد و مدارک رفته و در مراجع مختلف احقاق حق می نمایند
بی نیاز در ادامه ضمن اشاره به ماده 30 قانون مالیات بر ارزش افزوده بیان نمودند بر اساس این قانون کلیه بانکها ، صندوقهای قرض الحسنه و .... مکلفند تا اطلاعات حساب مودیان را که در امر تشخیص لازم است در اختیار ادارات کل امور مالیاتی و ماموران مالیاتی قرار دهند . تمامی مواردی که در این برنامه خدمت بینندگان عزیز عرض کردم جایگاه قانونی دارد و مجریان قانون باید به آن عمل نمایند در غیر اینصورت می بایست پاسخگوی مراجع نظارتی باشند .
مدیر کل امور مالیاتی ضمن اشاره به تراکنشهای بانکی و صندوقهای فروش افزودند : ماده 169 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم به منظور شفاف سازی فعالیتهای اقتصادی و استمرار نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی ، پایگاه اطلاعات هویتی ، عملکردی و دارایی مودیان محترم مالیاتی شامل اطلاعات مالی ، پولی و اعتباری ، معاملاتی ، سرمایه ای و ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد و مجلس محترم شورای اسلامی با تصویب این ماده ، سازمان امور مالیاتی کشور را مکلف نموده که پایگاه اطلاعاتی در کلیه زمینه ها را ایجاد نماید . در این راستا وزارتخانه ها ، موسسات دولتی ، موسسات وابسته به دولت ، شهرداریها موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی ، نهادهای انقلاب اسلامی ، بانکها و موسسات مالی و اعتباری ، سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور و سایر اشخاص حقوقی اعم از دولتی و غبر دولتی که اطلاعات مورد نیاز پایگاه فوق را در اختیار دارند موظفند در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند ، اطلاعاتی نظیر اطلاعات هویتی ، اطلاعات مربوط به معاملات و عقد قراردادها اطلعات مربوط به خرید و فروش ارز ، طلا وسکه ، اطلاعات انواع بیمه نامه ها ، بارنامه ها و صورت وضعیت حمل و نقل بارها ، جمع گردش سالانه دوره مالی ، نقل و انتقال سهام و سایر اوراق بهادار ، اطلاعات گردش سالانه دوره مالی انواع حسابهای بانکی و انواع سپرده ها و سود آنها ، اطلاعات دارائی ها و اموال ، املاک و نقل و انتقال آنها و سایر اطلاعات مربوط به فعالیت با پیشنهاد مقام عالی وزارت و تصویب هیات محترم وزیران صورت می پذیرد . بحث تراکنشهای بانکی و صندوقهای فروش که اشاره فرمودید بر اساس حکم قانون است و صرفا برای شفافیت فعالیت اقتصادی و رعایت عدالت مالیاتی است .
در بحث تراکنشهای بانکی پرونده کلیه مودیان محترم مالیاتی مورد بررسی قرار نمی گیرد چرا که اکثر مودیان محترم مالیاتی بویژه در بخش شاغل که بیشترین جامعه آماری را در بر می گیرند از گردش مالی بسیار بالایی برخوردار نیستند .
ایشان در ادامه به آمار اظهار نامه های مالیاتی در سال گذشته اشاره نمودند و افزودند : در سال گذشته در کشور حدودا 3400000 فقره اظهارنامه مشاغل و اتوموبیل اخذ شد که از این میزان 2600000 فقره مربوط به صاحبان محترم مشاغل و مابقی مربوط به خودرو می باشد و میزان وصولی در بخش مشاغل 5000 میلیارد تومان بوده است در حالیکه بحث رسیدگی به پرونده های تراکنشهای بانکی در سطح کشور حدودا 2700 فقره می باشد و رقم مالیات مطالبه شده حدودا 4300 میلیارد تومان است یعنی جامعه آماری که در تراکنشهای بانکی مورد بررسی قرار گرفته است هفت صدم درصد مشاغل است پس ملاحظه می فرمایید که نگرانی مطرح شده در سطح جامعه در خصوص تراکنشهای بانکی مربوط به همه مودیان محترم مالیاتی نیست و مشمول تعداد بسیار کمی از مودیان می گردد که از جمع گردش مالی بسیار بالایی برخوردار هستند .
مدیر کل امور مالیاتی در ادامه این برنامه تلویزیونی به بحث تراکنشهای بانکی در استان اشاره نمودند و بیان نمودند : خوشبختانه در بحث تراکنشهای بانکی در استان اداره کل امور مالیاتی ورود پیدا کرده که عمده این تراکنشها و فعالیتهای بانکی مربوط به فعالیت اقتصادی که درآمد زا باشند نبوده و ما تراکنشهای بانکی را مد نظر قرار می دهیم که منجر به کسب درآمد گردد . ایشان ضمن استناد به سخنان رئیس محترم کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ، افزودند : 70 % تراکنشهای بانکی برای کسانی است که اصلا پرونده مالیاتی ندارند لذا در بحث تراکنشهای بانکی می بایست وقت بیشتری گذاشته شود و به آن رسیدگی نمود ولی با وجود این سازمان امور مالیاتی کشور برای مودیان محترمی که دارای سابقه مالیاتی هستند مساعدت خواهد نمود ولی برای مودیانی که فاقد پرونده مالیاتی می باشند با جدیت وصول و مطالبه مالیات را در دستور کار خود قرار داده است لذا همانطور که قبلا اشاره فرمودید نصب و راه اندازی صندوقهای فروش هم صرفا به استناد قانون صورت می پذیرد و در این زمینه این نیست که بخواهیم مالیات بیشتر و یا مازادی را از مودیان محترم مالیاتی دریافت نماییم ، مطمئن باشید چنانچه بعد از رسیدگی اسناد و مدارکی بدست آید که قبلا توسط مودی محترم ثبت نشده و یا ارائه ننموده باشد این بخش از درآمد به شیوه های علی الراس رسیدگی خواهد شد و در قالب برگ تشخیص به مودی محترم ابلاغ می گردد. اگر فعالیتها بدرستی ثبت و ضبط شوند و بانکهای اطلاعاتی کامل شوند دیگر نیازی به صدور برگ تشخیص متمم نخواهد بود . پس در بحث صندوق فروش به این نتیجه میرسیم در حال حاضر شامل کلیه مودیان محترم مالیاتی نمی باشد بلکه فعلا برای تعدادی از مودیان محترم است که دارای سیستم و دفاتر هستند و فعالیتهای آنان فراتر از سطح عادی است و اگر بدرستی درآمدها و هزینه ها برابر نرم افزارهایی که وجود دارد بدرستی ثبت گردد مطمئنا مالیات آنان ، همان خواهد بود که بر اساس صندوق فروش به عنوان سود خالص ابراز می شود مگر اینکه خلاف آن ثابت شود .
مدیر کل امور مالیاتی استان بیان کرد :پدیده هایی مانند فاکتور فروشی وفروش کارت بازرگانی که به منظور فرار از مالیات وموجب تبعیض دراخذ مالیات وبی عدالتی مالیاتی است ، ضربه مهلکی بر بدنه اقتصادی جامعه خواهد زد .
وی در ادامه افزود : متاسفانه برخی فعالان اقتصادی که به دنبال سودجویی و منافع شخصی خود می باشند با به کار بستن ترفندها و شگردهایی از جمله : استفاده از کارت بازرگانی دیگران – صدور فاکتورهای صوری – قاچاق کالا – عدم اعلام سود واقعی - فعالیتهای پنهان اقتصادی و راهکارهای بیشمار دیگر سعی در دور زدن قانون و کتمان اطلاعات شغلی خود داشته و از پرداخت مالیات فرارمی نمایند.
بی نیاز در ادامه به سخنان مقام معظم رهبری ( مدظله العالی ) در خصوص اخد مالیات اشاره نمودند و افزودند : مقام معظم رهبری ( مد ظله العالی ) در دیدار با مردم شریف آذربایجان غربی به بحث تکلیف و واجب بودن مالیات اشاره نموده و پرداخت نکردن مالیات را نوعی جرم تلقی فرمودند . در اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم مورخ 31 تیر ماه سال 1394که از ابتدای سال 95 اجرا شده ، به استناد ماده 274 قانون مذکور در این خصوص جرم انگاری شده و مرتکب یا مرتکبین حسب مورد به مجازاتهای درجه شش محکوم می گردند که از جمله می توان به آنها اشاره نمود : تنظیم دفاتر ، اسناد و مدارک خلاف واقع و استناد به آنها ، اختفای فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد حاصل از آن ، ممانعت از دسترسی ماموران مالیاتی به اطلاعات مالی و اقتصادی مودیان و اشخاص ثالث در اجرای ماده 181 قانون مالیاتهای مستقیم و امتناع از انجام تکالیف قانونی مبنی بر ارسال اطلاعات مالی موضوع مواد 169 و 169 مکرر ، عدم انجام تکالیف قانونی مربوط به مالیاتهای مستقیم و مالیاتهای بر ارزش افزوده در رابطه با وصول با کسر مالیات مودیان ، تنظیم معاملات و قراردادهای خود به نام دیگران و خودداری از انجام تکالیف قانونی در خصوص تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی در سه سال متوالی و استفاده از کارت بازرگانی اشخاص دیگر به منظور فرار مالیاتی و ....
مدیر کل امور مالیاتی استان در ادامه به اقدامات اداره کل امور مالیاتی استان در فرهنگ سازی مالیاتی اشاره نمودند و افزودند : اداره کل امور مالیاتی استان در زمان تسلیم اظهارنامه مالیاتی فعالیت اطلاع رسانی از قبیل نصب بنر ، ارسال پیامک ، ارتباط با ائمه محتر جمعه سراسر استان و سخنرانی این عزیزان از طریق تریبون نماز جمعه و توزیع بروشور تبلیغاتی مردم را به این امر تشویق نموده اند . نشستهای مختلف خبری ، درج خبر در روزنامه های محلی ، ارسال پیامک ، برنامه های صدا و سیما و ... از جمله فعالیتهای تبلیغاتی می باشد که به جرات می توان گفت صاحبان محترم مشاغل در سال آینده آمادگی صد در صدی تسلیم اظهارنامه ها را داشته و این امر در سطح استان نهادینه شده است و بنده در همین مکان از تمام مودیان مالیاتی در سطح استان تشکر و قدردانی می نمایم .
بی نیاز در پایان با اشاره به جرائم مالیاتی بیان نمودند ، نظام مالیاتی همکاری تنگاتنگی را با معاونت محترم پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و پلیس اقتصادی دارد ، لذا در این زمینه همه دستگاهها و متولیان امر باید بیش از پیش کمک کنند تا بحث جرم انگاری بودن فرار مالیاتی و انجام تکالیف قانونی از سوی مودیان محترم مالیاتی بدرستی تبیین شود . بحث وارد کردن معاملات فصلی در سامانه بسیار جدی است و از کلیه مودیان محترم مالیاتی تقاضا دارم اطلاعات فعلی خود را در پایان هر فصل حداکثر تا 45 روز بعد وارد سامانه نمایند و فرصت دارند اطلاعات فصل بهار را تا 15 آبان در سامانه مذکور ثبت نمایند .
بحث فرهنگ سازی مالیاتی و آشنا نمودن مودیان محترم مالیاتی به تکالیف خود به طور جدی در دستور کار نظام مالیاتی قرار دارد و کلیه همکاران محترم در سطح کشور اعم از رئیس کل محترم سازمان و تمامی پرسنل محترم در استانها آمادگی دارند پاسخگوی ابهامات و سوالات مودیان محترم مالیاتی باشند .

تاریخ خبر: 1396/08/13
کلمات کلیدی: فرار مالیاتی تراکنشهای بانکی برنامه زنده تلویزیونی پایش 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی