مدیرکل امور مالیاتی استان کردستان: مالیات 19 فقره پرونده مربوط به تراکنش های بانکی بررسی شده، معادل مالیات وصولی سه سال گذشته استان است.
چاپ مطلب

یکی از ویژگی های اقتصاد مقاومتی، نقش روزافزون مالیات در توسعه پایدار و افزایش سهم مالیات در تامین هزینه‌های عمومی مانند یارانه ‌ها، حقوق کارکنان و عمران و آبادانی شهرها و روستاها می‌باشد. در این راستا سازمان امور مالیاتی به عنوان متولی قانونی مالیات در کشور رسالتی خطیر دارد و وظیفه دارد به موجب قانون مالیات را از صاحبان درآمد و ثروت اخذ و به حساب خزانه دولت واریز نموده تا بخشی از بودجه از این طریق تامین گردد.
جهت روشن سازی افکار عمومی نسبت به وصول مالیات در استان و آشکارسازی برخی جنبه های پنهان فرار مالیاتی، با آقای علیرضا الوندی مدیرکل امور مالیاتی استان کردستان مصاحبه ای ترتیب داده ایم که متن آن به شرح زیر می باشد:
بر اساس اصل‏ پنجاه و یکم قانون اساسی هیچ‏ نوع‏ مالیات‏ وضع نمی‏ شود مگر به‏ موجب‏ قانون‏ و موارد معافیت‏ و بخشودگی‏ و تخفیف‏ مالیاتی‏ به‏ موجب‏ قانون‏ مشخص‏ می‏ شود.
همچنین به موجب ماده 93 قانون مالیات های مستقیم، درآمدی که شخص حقیقی از طریق اشتغال به مشاغل و عناوین دیگر غیر از موارد مذکور در سایر فصل های این قانون در ایران تحصیل کند پس از کسر معافیت های مقرر در این قانون مشمول مالیات می باشد. مودیان موضوع این فصل به موجب مقررات ماده 100 مکلفند اظهارنامه مالیاتی مربوط به فعالیت های شغلی خود را در یک سال مالیاتی، برای هر واحد شغلی یا برای هر محل جداگانه طبق فرمی که به وسیله سازمان امور مالیاتی تهیه شده که حاوی کلیه درآمدها و هزینه های مودی بوده تا پایان خرداد سال بعد تسلیم و مالیات خود را به نرخ ماده 131 پرداخت نماید در غیر اینصورت اداره امور مالیاتی با عنایت به مقررات ماده 157 ق.م.م میبایست راسا پرونده مودیانی که از تسلیم اظهارنامه خودداری نموده اند ظرف مدت پنج سال از تاریخ سررسید اظهارنامه مورد رسیدگی قرارداده و برگ تشخیص مالیات صادر و به مودی ابلاغ نماید .
لذا مودیانی که دارای تراکنشهای بالایی میباشند حاکی از وجود فعالیت بوده و این تکلیف ازآنها ساقط نمی باشد و به دلیل عدم تسلیم اظهارنامه اداره امور مالیاتی وفق مقررات و باعنایت به مواد 230 و 231 ق.م.م. مکلف است برای تعیین درآمد، به اسناد، مدارک و قرائنی که نزد اشخاص ثالث یا ارگانهای دولتی وجود دارد، از طریق مکاتبه و مراجعه استناد نماید.
و به موجب تبصره ماده 231 قانون مالیاتهای مستقیم مصوب سال 1380 بانکها و موسسات اعتباری نیز مکلف هستند تا در صورت مطالبه اسناد و مدارک مربوط به درآمد مودیان از طریق وزارت امور اقتصادی و دارایی اطلاعات مربوط به حسابهای بانکی مودیان را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند
از ابتدای سال 1387 نیز به موجب ماده 30 قانون مالیات بر ارزش افزوده خود سازمان امور مالیاتی راسا می‌تواند اطلاعات درآمدی مودیان را از بانکها و موسسات مالی و اعتباری مطالبه نماید که در صورت عدم همکاری، بانکها و موسسات مزبور مسئول جبران زیان وارده خواهند بود.
با توجه به جمیع جهات قانونی و در راستای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی، سازمان امور مالیاتی کشور و به تبع آن اداره کل امور مالیاتی استان کردستان اقدام به رسیدگی به مالیات مودیان با مبالغ تراکنش های بانکی بالا نموده است که گویا به مذاق عده معدودی ناخوشایند می‌باشد.
از ابتدای سال 1395 تاکنون مالیات 19 نفر از اشخاص حقیقی با گردش مالی بالا توسط این اداره کل مورد رسیدگی قرار گرفته که منجر به صدور تعداد 60 فقره برگ تشخیص به مبلغ 770 میلیارد تومان شده است و مراحل قطعی سازی آن در دست انجام است. هر چند این اقدام موجب دخالت و کارشکنی افرادی، جهت قطعیت پرونده ها می باشد و این اداره کل به موجب قانون بدون تعامل و تسامع تا قطعیت پرونده های مزبور را پیگیری می نماید.گفتنی است رقم مالیات فوق معادل مجموع مالیات وصولی3 سال قبل استان کردستان می‌باشد.
قطعا لازمه اجرای عدالت اجتماعی و رشد اقتصادی، تمکین عموم مردم نسبت به قوانین و مقررات است. چرا که اگر قرار باشد اقشار ضعیف جامعه از جمله کسبه جزء و حقوق بگیران، کارگران و کارمندان مالیات خود را ماهانه یا سالانه به صورت منظم و سر وقت پرداخت نمایند، دلیلی ندارد عده‌ای که بیشترین درآمد را دارند از زیر دین مالیات شانه خالی نمایند و یا با جو سازی رسانه‌ای اذهان مردم را در راستای منافع خود خود مغشوش و منحرف نمایند.
اداره کل امور مالیاتی استان کردستان حسب وظایف قانونی خود در راستای صیانت از بیت‌المال نسبت به رسیدگی بیشتر به ارقام بالای تراکنشهای بانکی و وصول حقوق دولتی مقرر بر آن تلاشی روزافزون خواهد داشت و از تمامی مودیان وظیفه شناس مالیاتی اعم از بازاریان و صاحبان حرف، حقوق بگیران و تولیدکنندگان که نسبت به پرداخت به موقع مالیات و مشارکت در آبادانی این استان این اداره کل را یاری نموده‌اند، تشکر و قدردانی می نماید.


تاریخ خبر: 1396/08/14
کلمات کلیدی: فرار مالیاتی تراکنش های بانکی  

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی