درآمدهای مالیاتی ، پیشران توسعه زیرساخت های شهری
چاپ مطلب

مالیات به عنوان وجوهی که دولت برای تامین هزینه های خود از شهروندان دریافت می کند به طور تقریبی در همه کشورهای جهان امری پذیرفته شده است و بهترین راهکار برای تامین بودجه و افزایش درآمدهای ملی محسوب می شود. به موازات توسعه یافتگی کشورهای جهان، تکیه آنها بر اخذ مالیات های گوناگون از مالیات بر ارث و املاک گرفته تا حقوق و درآمد افزایش پیدا می کند و بدین شکل شهروندان این جوامع، پرداخت مالیات را وظیفه خویش برای پیشبرد امور کشورشان می دانند.
بنابراین، مالیات مهمترین عامل رشد و توسعه جامعه است که موجب توزیع عادلانه درآمدها، توجه بیشتر به بخش خصوصی و حساسیت بیشتر دولت در زمینه هزینه کرد اعتبارات و درآمدهای مالیاتی شده و همچنین صرف عمران و آبادانی و امور زیربنایی کشور، رونق اقتصادی و ارتقای شاخص‌های آن، رفع مشکلات اجتماعی و اقتصادی کشور مانند تورم و بیکاری و ایجاد عدالت اجتماعی می شود.
بی تردید، مالیات پایدارترین منبع درآمدی برای توسعه زیرساخت های شهری است و در بودجه ریزی عملیاتی توجه به درآمدهای مالیاتی مهمترین مولفه برای تخصیص اعتبارات عمرانی است و توسعه زیرساخت های حمل و نقل عمومی، فناوری ارتباطات و … را به همراه دارد. از آنجا که با پیشرفت تکنولوژی، شهرهای مدرن و امروزی پا به عرصه وجود گذاشتند، طرز فکر و سبک زندگی افراد نیز دستخوش تغییرات شد و زیرساخت های شهری، شاخصه های توسعه شهری را شکل دادند. به عبارت دیگر نیازها و سبک و سیاق شهروندان، نوع توسعه شهری را نیز متفاوت ساخت و مهمترین عامل در توسعه یک شهر، فراهم شدن زیرساختهای لازم عنوان شد. در واقع رفع معضلات عمده و ایجاد فرصت توسعه برای شهرهای کشور در گرو زیر ساخت های شهری و توسعه آن است.
از طرفی، شکوفایی زیرساخت های یک کشور عامل مهمی در ایجاد پویایی نظام اقتصادی و حتی رفاه افراد آن جامعه دارد. ایجاد و توسعه زیرساخت ها و بسترهای لازم جهت رشد همه جانبه اقتصاد هر کشوری از اصول اولیه و بدیهیات اولیه است. قدر مسلم، دولت برای ایفای نقش خود در این حوزه نیازمند منابع مالی متنوع، با ثبات و پایدار است. در این میان برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت و از همه مهمتر تامین منابع و امکانات لازم چالش بسیار بزرگی است که فرا روی مسئولان و دست اندرکاران جلوه می نماید.
به باور صاحب نظران، مشارکت بیش از پیش مردم در پرداخت به موقع مالیات این امکان را به مسئولین کشور می دهد که با فراغ خاطر و به طور منسجم و گسترده در تخصیص منابع لازم جهت عملیات های عمرانی در اقصی نقاط کشور اقدام نمایند و ماحصل و ثمره نتایج این طرح ها به خود مردم و کشور بازگشته و کام آنان را شیرین خواهد کرد.
در این میان، اصلاح نظام مالیاتی که یکی از هفت محور اجرای طرح تحول اقتصادی درخصوص تحقق اهداف سند چشم انداز توسعه برای افق ???? است توجه بیش از پیش به نظام مالیاتی را از سوی مسئولان نشان می‌دهد ‏که نتیجه آن افزایش آگاهی مردم نسبت به نقش مالیات در توسعه کشور و مشارکت مردم در تأمین هزینه های عمومی و زیرساختهای شهری بوده است. در حال حاضر با توسعه شهرها و افزایش جمعیت، احداث و یا ارتقای زیرساخت ها برای پاسخگویی به نیازهای مردم بسیار حائز اهمیت است و رسانه ها و نهادهای فرهنگی و آموزشی کشور می توانند با کمک به امر فرهنگ سازی مالیاتی، ضمن ترسیم نقش مالیات در توسعه زیرساختهای شهرها، نسبت به ارتقای نگرش جامعه به مالیات و ایجاد انگیزه در مردم برای مشارکت در مدیریت شهری کمک رسان دست اندرکاران نظام مالیاتی باشند. بی شک، اطلاع رسانی های منسجم و همه جانبه به افکار عمومی در قالب پیام های مستقیم و غیرمستقیم با استفاده از تمام ظرفیت ها و امکانات در راستای آگاه سازی مردم از تاثیر پرداخت مالیات در رشد و توسعه زیرساخت های کشور و به طور اهم می تواند به افزایش روزافزون مشارکت های مردمی در امر پرداخت مالیات و به تبع آن اعتلای بیش از پیش نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بینجامد.


تاریخ یادداشت: 1396/08/24
کلمات کلیدی: درآمدهای مالیاتی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی