دکتر مردانی: گسترش اطلاعات اقتصادی در سازمان امور مالیاتی کشور جهت پیشگیری و برخورد با هرگونه فرار مالیاتی
چاپ مطلب

دکتر مردانی
کارگاه علمی آموزشی مخصوص حسابداران با مشارکت اداره کل امور مالیاتی استان و میزبانی دانشگاههای بزرگمهر و پیام نور در شهر قاین برگزار گردید.
در جریان برگزاری این کارگاه آقای دکتر مردانی حسابرس ارشد مالیاتی اداره کل امور مالیاتی استان به ارائه توضیحات و آموزش لازم در خصوص قانون مالیات بر ارزش افزوده و نحوه محاسبه آن در فرایندهای مختلف پرداخت. ایشان گفت: تاکنون حدود 140 کشور قانون مالیات بر ارزش افزوده را در کشورهای خود پیاده سازی و اجرا می کنند و کشور ایران نیز از مهرماه سال 1387 این قانون را اجرایی نموده است. نرخهای مالیات بر ارزش افزوده در سایر کشورها بیش از 10 درصد بوده و تا حدود 30 درصد نیز می رسد، اما در ایران از نرخ 3 درصد در ابتدای اجرایی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده شروع و در در حال حاضر نرخ آن به 9 درصد رسیده است و جزو معدود کشورهایی هستیم که نرخ مالیات بر ارزش افزوده پایین می باشد.
آقای دکتر مردانی درخصوص مزیتهای مالیات بر ارزش افزوده گفت: مالیات بر ارزش افزوده کارکردهای بسیار زیادی دارد که از مهمترین آنها می توان شفاف سازی تدریجی مبادلات اقتصادی، تشویق صادرات و حمایت از تولید، کنترل مصرف برخی از مواد، ایجاد عدالت اقتصادی و ... را نام برد.
ایشان ادامه داد: از 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده اخذ شده، 5 درصد آن به حساب خزانه کشور، 3 درصد به حساب شهرداری ها و دهیاری ها و یک درصد جهت توسعه طرح تحول سلامت به حساب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واریز می گردد. در حال حاضر در قانون بودجه کشور سهم درآمدهای مالیاتی از سهم درآمدهای نفتی پیشی گرفته است که این خود نشان دهنده اهمیت و حساسیت درآمدهای مالیاتی در تأمین هزینه ها و بودجه جاری مورد نیاز کشور است. لذا نقش فعالان اقتصادی و مودیان مالیاتی نیز در این مشارکت بیشتر و پررنگ تر شده است. به همین منظور بایستی تکالیف قانونی مقرر شده هم از سوی کارکنان ادارات امور مالیاتی و هم مودیان محترم مالیاتی به صورت صحیح و دقیق و در مواعد قانونی مقرر رعایت شده تا خدای نکرده مشمول جرایم قانونی پیش بینی شده نشوند.
در حال حاضر نگه داری دفاتر و اسناد مثبته و لازم و همچنین ارائه صورت حساب مبادلات اقتصادی و تسلیم به موقع اظهارنامه مالیاتی در منابع مختلف درآ»دی، از سوی مودیان محترم مالیاتی نقش مهم و موثری در فرایندهای رسیدگی، گسترش اطلاعات اقتصادی جهت پیشگیری و برخورد با هرگونه فرار مالیاتی و همچنین عدم تعلق هرگونه جرایم قانونی و برخورداری از حداکثر معافیتهای مالیاتی است.
ایشان ادامه داد: با توجه به وجود برخی از نواقص، ابهامات و مشکلات بوجود آمده در پیاده سازی نظام مالیات بر ارزش افزوده در کشور، لایحه دائمی قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس مطرح است تا ضمن بررسی ایرادها و ابهامات قانونی، یک قانون جامع و کامل جهت پیش برد اهداف و برنامه های توسعه ای و اقتصادی کشور جمهوری اسلامی ایران پیاده سازی و اجرایی گردد.
آقای دکتر مردانی ضمن توضیح نحوه تکمیل اظهارنامه های مالیات بر ارزش افزوده و تبیین قوانین و دستورالعملهای لازم گفت: هر فعال اقتصادی نمی تواند در فروش اجناس، کالا و یا خدمات خود مالیات بر ارزش افزوده اخذ نماید و بایستی حتما در نظام مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام نموده و در صورت درخواست مشتری بایستی گواهینامه ثبت نام خود را ارائه نماید.

تاریخ خبر: 1396/09/19
کلمات کلیدی: فرار مالیاتی شفافیت اقتصادی ارزش افزوده حمایت 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی