اتکا به مالیات، ضرورتی گریزناپذیر در اقتصاد کشور
چاپ مطلب

ضرورت ایجاد یک زنجیره کامل و شبکه عظیم تولید و اتکا به منابع روی زمین یعنی هوش و استعداد جوانان و نخبگان کشور و امتناع از تکیه بر درآمد پرنوسان منابع زیرزمینی و نفتی همواره مورد تاکید مسئولان نظام بوده است. اتکای برنامه ریزی اقتصادی کشور به درآمدهای نفتی با توجه به نوسانات شدید قیمت بین المللی نفت، آینده آن را نامعلوم می سازد. با رهایی از دامان نفت و منابع زیرزمینی و رو آوردن به منابع روزمینی و تولید علم و فناوری و برنامه ریزی برای استفاده صحیح و کارآمد از تمام منابع موجود می توان به شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد کشور امیدوار بود. در این میان توجه به حلقه های مغفول مانده در اقتصاد که سبب کسب درآمد و رونق چرخه های اقتصادی گردد، مهم ترین پایه و اصل در این زمینه است.
در کشورهای کمتر توسعه یافته و یا در حال توسعه، سهم عمده درآمدهای دولت و کشور از طریق منابع زیرزمینی مانند نفت تامین می گردد، از اینرو برای بهره برداری از منابع روزمینی و استفاده از هوش و استعداد خودشان را خیلی به زحمت نمی اندازند. اما می بینیم که در کشورهای توسعه یافته که منابع زیرزمینی ندارند و یا اگر هم داشته باشند بدان ها بعنوان سرمایه نگاه می کنند و برای آیندگان نگه می دارند. شاید به همین دلیل هم هست که بیش از 90 درصد منابع مالی کشورهای توسعه یافته از طریق دریافت مالیات تامین و با برنامه ریزی های صحیح در سایر عرصه های اقتصادی و صنعتی بکار گرفته می شوند. لذا باید برای داشتن اقتصادی نظام مند در کشورمان به نقش مالیات و درآمدهای مالیاتی اهمیتی بیشتری قائل شویم.
یکی از مهمترین بخش هایی که دولت می تواند در ایجاد بهبود شرایط اقتصادی مدنظر قرار دهد، برنامه ریزی برای اتکا به منابع داخلی نظیر مالیات می باشد که با اجرای آن، تحولی در رویکرد اقتصادی نظام ایجاد و از اتکا به درآمدهای نفتی کاسته می شود و این سرمایه ملی برای آیندگان محفوظ و از طرف دیگر در مقابل بسیاری از تحریم ها مصون می مانیم; درواقع اتکای بیشتر بر درآمدهای مالیاتی یکی از راهکارها در زمینه اقتصاد غیر وابسته به نفت است. بهره گیری از یک نظام مالیاتی جامع و متناسب با شرایط اقتصادی کشور، موجب توزیع عادلانه تر درآمدها، دستیابی به رشد اقتصادی بالاتر، توجه بیشتر به بخش خصوصی، حساسیت بیشتر دولت در زمینه هزینه کرد اعتبارات و در نتیجه اثربخشی بالاتر خواهد شد. بنابراین مالیات مهمترین عامل رشد و توسعه جامعه است و موجب رونق اقتصادی و ارتقای شاخص های آن، تحقق عدالت اجتماعی، افزایش خدمات و عمران و آبادانی کشور می شود.
بنابراین با عنایت به وجود ابزارها و ظرفیت های بسیار مفید نظام مالیاتی کشور در زمینه افزایش درآمدهای مالیاتی بدون اعمال فشار بر مالیات دهندگان فعلی و البته تجربه موفق در خصوص اجرایی شدن قوانین و طرح های جدید مالیاتی در سطح کشور می توان گفت که یکی از مهم ترین زمینه ها و شاخص ها در خصوص اجرایی شدن اقتصاد غیروابسته در کشور مهیا شده است و با تداوم حرکت هایی از این دست می توان به شکوفایی و اعتلای هرچه بیشتر اقتصاد ایران چشم امید داشت.
بدیهی است آگاه ساختن مردم در مورد نقش مالیات در توسعه و رونق اقتصاد کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است. باید جایگاه مالیات در توسعه اقتصاد کشور، گسترش زیر ساخت ها و پیشرفت پروژه های عمرانی، تبیین و اثرات مثبت آن تشریح شود. چراکه این امر موجب افزایش سطح مشارکت مردم در پرداخت مالیات جهت تامین این نوع هزینه های خدمات عمومی می گردد. بدیهی است که درآمدهای مالیاتی نقش مهمی در تامین هزینه های جاری و خدمات عمومی و عمرانی ایفا می کند و اتکای دولت به این گونه درآمدها، سلامت، عدالت و رونق اقتصادی را درپی دارد.
در پایان یادآور می شود ازآنجاکه ساختار مالیات یک کشور مانند فرهنگ ملی آن، پویا و در حال تغییر و تحول است لذا ایجاد ذهنیت مثبت مبتنی بر کارآمدی، اثربخشی و پایداری مالیات در اقتصاد، برای کارگزاران و پرداخت‌کنندگان مالیات و به‌طور اعم عموم مردم باید بیش‌ازپیش افزایش‌یافته و این مهم نهادینه شود تا آینده‌ای روشن و اقتصاد بدون اتکا به منابع نفتی و متکی بر درآمد پاک و پایدار مالیاتی میسر گردد.


تاریخ یادداشت: 1396/11/03
کلمات کلیدی: اتکا به مالیات 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی