مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی:
نبود بانک اطلاعاتی بزرگ‌ترین دغدغه نظام مالیاتی است
چاپ مطلب


مدیرکل امو ر مالیاتی آذربایجان‌شرقی گفت : بزرگ ‌ ترین دغدغه نظام مالیاتی کشور عدم وجو د بانک اطلاعاتی است که مالیات ارزش ‌ افزوده می ‌ تواند این اطلاعات ر ا شفاف ‌ سازی کند .
غلامرضا شریفی در نشست بررسی نحوه پرداخت مالیات بر ارزش ‌ افزوده در استان آذربایجان‌ شرقی با اشاره به اینکه منابع مالیاتی نظام مالیاتی از محل مالیات ‌ های مستقیم و غیرمستقیم تأمین می ‌ شود، اظهار داشت : براساس مصوبه قانونی مجلس شورای اسلامی ادارات کل امور مالیاتی استان ‌ ها نسبت به اخذ حقوق حقه دولت اقدام می ‌ شود .
وی ادامه داد: قانون مالیات بر ارزش‌افزوده که از سال 87 در کشور اجرایی شده، به‌عنوان یکی از روش‌های مورد قبول وصول مالیات در دنیا تعریف می‌شود و در جهان نزدیک به 160 کشور با این روش و مکانیزم مالیات وصول می‌کنند و کشورهایی که از محل مالیات های مردمی کشورشان را اداره می‌کنند از این روش بهره‌مند می‌شوند .
مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی افزود: مالیات بر ارزش‌افزوده نوعی مالیات چندمرحله‌ای است که در مراحل مختلف زنجیره واردات، تولید، فروش و توزیع براساس درصدی از ارزش‌افزوده کالاهای به فروش رفته و خدمات ارائه‌شده در هر مرحله اخذ می‌شود و مالیات پرداختی در هر مرحله به‌عنوان اعتبار مالیاتی به مرحله بعدی انتقال‌یافته و در نهایت مصرف‌کننده نهایی این مالیات را پرداخت می‌کند .
شریفی با اشاره به اینکه انتقال بار مالیاتی از تولید به مصرف، ایجاد انضباط اقتصادی و شفاف‌سازی، گسترش پایه‌های مالیاتی و رعایت عدالت مالیاتی از جمله اهداف مالیات بر ارزش‌افزوده است، گفت: بزرگ‌ترین دغدغه نظام مالیاتی کشور عدم وجود بانک اطلاعاتی قوی است که مالیات ارزش‌افزوده می‌تواند این اطلاعات را شفاف‌سازی کند .
وی تأکید کرد: خوشبختانه مالیات بر ارزش‌افزوده امروز توانسته وزن خود را از سهم درآمدهای مالیاتی به حدود 50 درصد افزایش دهد و آن را حفظ کند .
مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه طبق بررسی‌های انجام‌یافته ظرفیت مالیاتی در آذربایجان‌شرقی ارزیابی و ابراز داشت: با توجه به فعالیت‌های اقتصادی که در جامعه اتفاق می‌افتد اگر بتوانیم مکانیزم‌ها در مسیر صحیح قرار دهیم و با شفاف‌سازی از فرار مالیاتی جلوگیری کنیم آن ‌وقت می‌تواند درآمدهای مالیاتی رشد پیدا کند همواره ما نیز سعی داشته‌ایم تا رشد درآمدهای مالیاتی را از منابع جدید تأمین کنیم به طوری که طی سالهای اخیر با واحدیابی میدانی توانستیم تعداد قابل توجهی از مودیان جدید را شناسایی و تشکیل پرونده دهیم
وی اضافه کرد: در طول سال گذشته حدود 330 میلیارد تومان از محل عوارض ارزش‌افزوده به‌حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌های آذربایجان‌شرقی واریز کرده‌ایم.
مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی یادآور شد: در قانون سال‌جاری میزان پرداختی عوارض ارزش‌افزوده به دهیاری‌ها به 30 درصد و به شهرداری‌های آذربایجان‌شرقی 70 درصد رسیده است که با این طریق نحوه ارائه خدمات به مردم مطلوب‌تر شود یعنی پرداخت به موقع مالیات بر زندگی خود مردم تأثیر مستقیم می‌گذارد .

تاریخ خبر: 1396/11/16
کلمات کلیدی: مالیات بر ارزش افزوده مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان شرقی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی