رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند: فعالیتهای اقتصادی زیرزمینی موجب ضرر و زیان اشخاص حقوقی و بنگاههای اقتصادی می شود
چاپ مطلب

دیدار با آقای احتشام
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند و تنی چند از صادرکنندگان و فعالان اقتصادی استان خراسان جنوبی با مدیرکل امور مالیاتی دیدار و در خصوص مسائل و مشکلات بنگاههای اقتصای و صنعتی استان گفتگو نمودند.
در این دیدار آقای احتشام رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند در خصوص مسائل و مشکلات فعالان اقتصادی و صاحبان بنگاههای تولیدی و صنعتی استان گفت: عمده فعالان اقتصادی استان خراسان جنوبی که شامل بنگاههای اقتصادی کوچک و زودبازده هستند، علاوه بر اینکه از ظرفیتهای کسب و کار، توسعه کار و بازاریابی محصولات تولیدی خود در خارج و داخل استان اطلاع کافی ندارند، دانش کافی درخصوص قوانین و تکالیف مالیاتی کسب نکرده و در نتیجه این عوامل موجب شده است که دچار مشکلات عمده ای در راه توسعه کسب و کار خود شوند. لذا برگزاری کلاسهای آموزشی جهت آشنایی ایشان با قوانین و مقررات مالیاتی می تواند تا حد زیادی مشکلات ایشان را در ارتباط با انجام تکالیف قانونی و مالیاتی برطرف نماید.
از طرفی بنگاههای اقتصادی و تولیدی و صنعتی کوچک به عینه نمی توانند و برایشان مقدور به صرفه نمی باشد که یک سیستم حسابداری با استانداردهای مورد تأیید امور مالیاتی را تأمین کنند و چون نمی توانند هزینه نیروی متخصص و آگاه به قوانین را پرداخت نمایند، با بکارگیری حسابداران ضعیف تر، تنظیم دفاتر ایشان بر اساس قوانین مالیاتی مناسب نبوده و این مودیان را دچار مشکلات عدیده بیشتر می کند.
ایشان ادامه داد: ماده 147 قانون مالیاتهای مستقیم نیز برای این بنگاههای کوچک معظل شده است که ما این مسئله را با دفاتر فنی سازمان امور مالیاتی کشور نیز مطرح نموده و در حال پیگیری هستیم.
آقای احتشام گفت: مشکل دیگر نبود پول و اعتبارات لازم است که موجب می شود این بنگاهها برای تأمین مواد اولیه خود به سراغ دلالان بروند و عدم امکان دریافت فاکتور رسمی در این خصوص، موجب بروز مشکلات مالیاتی برای ایشان می شود. همچنین برخی از مشکلات این واحدهای اقتصادی به قوانینی که با فضای کسب و کار منطقه انطباق نداشته و با عدم درک صحیح شرایط منطقه اجرایی شده بر می گردد که این خود موجب می شود که مودیان در انجام تکالیف خود دچار مشکل شوند.
فعالیتهای اقتصادی زیرزمینی که بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای نسبت به تولید برخی محصولات اقدام نموده و بدون پرداخت هزینه های قانونی، کالا و خدمات خود را با هزینه کمتری راهی بازار می کنند موجب می شود که فعالان اقتصادی و اشخاص حقوقی در چارچوب قانون نتوانند با ایشان رقابت کرده و این امر موجب ضرر و زیان اشخاص حقوقی و بنگاههای اقتصادی عمده می شود.
ایشان در پایان گفت: ما مالیات را یک تکلیف و حق و دینی بر گردن خود دانسته و تقاضامندیم همکاران امور مالیاتی با ورود به بنگاههای اقتصادی واقعیتهای فضای کسب و کار ایشان را دریابند و سپس نسبت به تعیین مالیات آنها اقدام نمایند، زیرا در استان ما حدود 70 درصد اشتغال ما را بنگاههای کوچک تولیدی تشکیل می دهند که عدم رسیدگی به مسائل و مشکلات این بنگاهها، اشتغال استان را با بحران مواجه خواهد نمود.
در ادامه آقای نباتی مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی ضمن تشریح بسترهای آماده شده در طرح جامع مالیاتی گفت: اجرای کامل این طرح و پروژه عظیم ملی موجب شفافیت فعالیتهای اقتصادی و در نتیجه دریافت مالیات عادلانه و حقه خواهد شد. متأسفانه بیشتر مشکلات مودیان محترم مالیاتی ناشی از عدم اطلاع کافی ایشان از قوانین و تکالیف قانونی و مالیاتی است که مودی مالیاتی را دچار مشکل می کند و گاها مشمول جرایم قانونی غیر قابل بخشش شده که متأسفانه در این صورت هیچ کاری از دست همکاران ما در ادارات امور مالیاتی در مساعدت با ایشان ساخته نیست. لذا از مودیان محترم استدعا داریم در حوزه فعالیت اقتصادی خود ابتدا اطلاعات لازم و کافی را کسب نمایند. این اداره کل با همکاری و هماهنگی اتاق اصناف و کلیه دستگاههای اجرایی همچون گذشته آمادگی دارد تا درخصوص برگزاری هرگونه دوره های آموزشی لازم جهت آشنایی کلیه فعالان اقتصادی با تکالیف مالیاتی اقدام لازم را انجام دهد. همکاران ما نیز تمام سعی و تلاش خود را می کنند که بر اساس عدالت و با اطلاعات موثق بخصوص رکوردهای اطلاعاتی که در خصوص خرید و فروش از بنگاههای اقتصادی در سامانه های راه اندازی شده و توسعه یافته طرح جامع مالیاتی بدست همکاران ما می رسد، نسبت به رسیدگی به پرونده ها و تعیین مالیات متعلقه اقدام نمایند. لذا با توجه به توسعه بسترهای الکترونیکی سامانه های مالیاتی در طرح جامع مالیاتی نیاز است که کلیه فعالان اقتصادی بر میزان مشارکت و عمل به تکالیف قانونی خود در مواعد قانونی مقرر با ادارات امور مالیاتی افزوده تا همکاران ما از تمام ظرفیتها در چارچوب قانون، حمایتهای لازم را از فعالان اقتصادی مبذول دارند.
آقای نباتی در پایان از آمادگی مدیرکل و معاونین اداره کل امور مالیاتی استان جهت برگزاری جلسه مشترک با فعالان اقتصادی و بازدید از بنگاههای تولیدی و صنعتی جهت رسیدگی مستقیم به مشکلات ایشان خبر داد.

تاریخ خبر: 1396/12/12
کلمات کلیدی: آموزش طرح جامع مالیاتی فعالیتهای اقتصادی زیرزمینی دلالان فاکتور رسمی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی