مشارکت در پرداخت مالیات، تبلور وفاق ملی و عزم همگانی
چاپ مطلب

عمده ترین منابع بودجه کشورمان، درآمدهای نفتی می باشد که البته رو به اتمام بوده و میبایست برای آیندگان نیز سهمی از این نعمت خدادادی در نظر گرفته شود.
ایجاد رفاه، امنیت، آرامش و آسایش خانوارها در سایه همکاری و همیاری مردم با دولت خدمتگزار حاصل می گردد. این مقوله مهم در سایه وفاق همگانی و عزم ملی میسر است و همه ما باید بدانیم که تحصیل درآمد و سود، با استفاده از امکانات کشورمقدور می شود و برای همین باید تمام آحاد جامعه بخشی از درآمد و سود حاصل را به حساب دولت واریز کنند تا دولت بتواند از محل این درآمدها، امکانات رفاهی را برای همه مردم گسترش داده و امنیت و آسایش را در جامعه حکمفرما نماید.
بی شک همه ما اذعان داریم که منابع درآمد دولت محدود بوده و دولت قادر نیست با این بودجه محدود در تمام نقاط کشور به همه مردم جامعه خدمت رسانی کند.مردم باید دست یاری به دولت داده و در اداره کشور سهیم باشند.
مهمترین حسن این همیاری این است که مردم مطالبه گر می شوند یعنی می توانند در صورت بروز کاستیها و ایرادات در امر کشورداری، اعتراض کرده و حقوق خود را مطالبه نمایند. به عبارت دیگر، زمانی که دولت و مسئولین مطابق قانون، مالیات را از مردم وصول نمایند باید در قبال آن خدماتی را به بهترین شکل ممکن به مردم ارائه دهند زیرا که هزینه این خدمات را فقط از منابع کشور استفاده نکرده اند و بخشی از آن از محل مالیات پرداختی مردم تامین شده است.
مشارکت در پرداخت مالیات، نیازمند بسترسازی و ترویج فرهنگ لازم می باشد. شفاف سازی در چگونگی هزینه کرد مالیاتها و معرفی پروژه ها، طرحها و اقداماتی که از محل مالیاتها انجام می شود، بهترین روش ممکن برای جلب اعتماد مردم جهت همکاری با نظام مالیاتی است.
هر آینه مردم، در جریان محل صرف مالیات پرداختی خود قرار بگیرند و مطمئن باشند که مالیات پرداختی آنها برای ایجاد امکانات عمرانی و رفاه خودشان صرف می شود تمایل بیشتری برای مشارکت در پرداخت مالیات پیدا می کنند.
در این صورت است که مدرک سازی برای فرار از مالیات، بی معنا می شود و همگان در موعد مقرر و با ارائه اطلاعات صحیح از کسب و کار و درآمد خود با دستگاه مالیاتی و دولت برای پرداخت مالیات، همگام می شوند.
پرواضح است که اعمال فشار و ردیابی برای آگاهی از اطلاعات شغلی مودیان و فعالان اقتصادی در صورت عدم تمکین آنها در برابر قانون، کاری سخت و زمان بر بوده و منجر به تحمیل هزینه زیاد به دستگاه مالیاتی است. هدررفت وقت و انرژی ماموران و به نتیجه نرسیدن بسیاری از پرونده های مالیاتی و در نتیجه عدم تحقق درآمدهای پیش بینی شده، تنها نتیجه ای است که عاید دولت خواهد شد.
در عوض اگر فرهنگ سازی صحیح و هوشمندانه صورت بگیرد و اعتماد و اطمینان مردم و مودیان به دست آید می توان امید داشت که همانند بسیاری از کشورهای در حال توسعه و پیشرفته، مودیان بدون سرکشی به حسابها و پرونده هایشان و بدون اعمال فشار اظهارنامه خود را در موعد مقرر ارائه کرده و اطلاعات کاملا درستی از میزان سود و زیان خود و درآمد مکتسبه را به دولت اعلام می نمایند.
تبلور وفاق ملی و عزم همگانی در اعتماد ما بین دستگاه مالیاتی و مودیان معنا می شود. تنها می توان امید داشت که به یمن این اعتماد، اتکا به درآمدهای نفتی هر سال کمتر شده و منابع باقی مانده نفت برای آیندگان ذخیره شود.


تاریخ یادداشت: 1397/04/10
کلمات کلیدی: پرداخت مالیات 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی