فرهنگ سازی مالیاتی موثر در اعتلای اقتصاد ملی
چاپ مطلب

در بیشتر کشورها، درآمدهای مالیاتی بخش عمده ای از منابع درآمدی را تشکیل می دهد. البته با توجه به سطح توسعه و ساختار اقتصادی میزان سهم مالیات از کل درآمدهای عمومی در میان کشورهای مختلف، متفاوت است. در ایران نیز وقایع سیاسی و اقتصادی جهانی سال های اخیر از جمله تحریم های ظالمانه ی جهان غرب به خصوص تحریم های نفتی بر علیه کشور عزیزمان و پیامدهای منفی آن بر اقتصاد داخلی، دولتمردان را بیش از پیش به غیرقابل اتکا بودن درآمدهای نفتی واقف نمود به طوریکه در سالهای گذشته مسئولان اقتصادی در دولت های مختلف سعی نمودند که هر ساله از وابستگی بودجه به درآمدهای غیرقابل اطمینان نفتی کاسته و به سهم درآمدهای مالیاتی به عنوان درآمدی قابل اطمینان و پاک بیافزایند. به عبارتی در سالهای اخیر اکثریت قریب به اتفاق دولتمردان،کارشناسان و اقتصاد دانان کشور ، تنها راهکار رشد و تعالی اقتصاد و تولید ملی را رفع وابستگی بودجه سالانه کشور به درآمدهای نفتی و اتکاء آن به درآمدهای مالیاتی، عنوان نموده اند.
ریشه های عدم تمکین به پرداخت مالیات در کشور را باید در قبل از انقلاب و بطور کلی به دلیل نوع نگاه آحاد جامعه به مالیات ، عدم سختگیری حکومت نسبت به دریافت مالیات به دلیل میزان درآمدهای بالای نفتی کشور به نسبت جمعیت ، نبود تحریم ها و ... جستجو نمود . متاسفانه در سالهای ابتدایی پس از انقلاب نیز به دلیل شرایط خاص اقتصادی و اجتماعی دوران جنگ و شرایط خاص اقتصادی چندسال پس از آن در کشور، فرهنگ عدم اعتقاد به پرداخت مالیات و عدم تمکین مالیاتی کم و بیش در جامعه حاکم بوده است.
در هرحال پس از انقلاب و در دوران جنگ تحمیلی با شروع تحریم های ظالمانه جهان غرب از یک سو و از سو دیگر با زیاد شدن آهنگ رشد جمعیت سهم درآمدهای نفتی از بودجه عمومی کشور کمتر و کمتر شد و نیاز دولت ها به درامدهای مستمر و مطمئن غیر نفتی خصوصا درآمدهای مالیاتی بیشتر شد و به دلیل سیاست های خاص اقتصادی آن زمان و سالهای پس از آن، ایجاد شکاف طبقاتی میان فقر و غنی و در سال های اخیر اجرای سیاست هایی مانند هدفمندی یارانه ها و سیاست های ارزی و... به مشکلات اقتصادی از جمله بالا رفتن نرخ تورم ، گرانی ،افزایش نرخ بیکاری و... دامن زده شد.
بر این اساس در سالهای اخیر، اهمیت موضوع فرهنگ سازی مالیاتی و تغییر نگرش آحاد جامعه به مقوله پرداخت مالیات (که از زمان قبل از انقلاب برجا مانده بود) و مطلع نمودن آحاد جامعه نسبت به فواید وآثار مثبت مشارکت ملی و پرداخت مالیات ،که نقش مستقیم در کاهش مشکلات و معضلات اقتصادی و افزایش سطح رفاه اجتماعی ، گسترش عدالت اقتصادی و اجتماعی و... دارد بیش از پیش احساس می گردید ، در نتیجه پس از مطالعات کارشناسی ضورت پذیرفته در سازمان امور مالیاتی کشور در سالهای اخیر تلاش های مجدانه و بی وقفه در زمینه ی اجرای سیاست ها و برنامه های کاربردی و جامع فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مالیاتی آغاز و به اجرا درآمده و درحال اجرا است ،که البته استمرار و تداوم اجرای برنامه ها ی فرهنگ سازی مالیاتی در سطح ملی دارای آثار ملموس کوتاه مدت،میان مدت و بلند مدت در زمینه ی رفع و کاهش آثار منفی اقتصادی و اجتماعی عدم پرداخت مالیات از چهره ی اقتصاد ملی می باشد و صد البته مهمترین قدم در رشد و اعتلای اقتصاد ملی خواهد بود.


تاریخ یادداشت: 1397/11/23
کلمات کلیدی: فرهنگ سازی مالیاتی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی