طرح جامع مالیاتی نقطه اوج تحول نظام مالیاتی
چاپ مطلب

تحول نظام مالیاتی و حرکت به سوی نظام مالیاتی مطلوب امروزه به یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر برای سازمان امور مالیاتی کشور تبدیل شده است و تحول سازمان‌ را در دو بعد مدرن‌سازی و اصلاح قوانین و مقررات در اهم فعالیت های خود قرار داده است. بی تردید، بخش مهمی از فرایند تحول سازمانی معطوف به مدرن‌سازی خواهد بود زیرا تغییرات چشمگیر تکنولوژی در محیط بیرون سازمان‌ها، شیوه جدید کسب و کار، حجم انبوه داده‌ها و اطلاعات و .... از جمله عوامل محرک به سوی مدرن سازی و تحول نظام مالیاتی کشور محسوب می‌شوند.
در همین راستا، اجرای طرح جامع مالیاتی در قالب ? محور و ?? پروژه برای دستیابی به وضع مطلوب طراحی شده است که عبارتند از: محور نرم‌افزار و نظام یکپارچه مالیاتی (?? پروژه)، محور زیر ساخت (? پروژه)، محور همکاری با صاحبان منافع (? پروژه)، محور منابع انسانی (? پروژه) و محور مدیریت طرح (? پروژه) بوده است که هسته اصلی این طرح نر‌م‌افزار ETC است که تمامی فرایندهای مالیاتی اصلی از جمله ثبت‌نام، پردازش و حسابرسی را به صورت یکپارچه در تمامی منابع مالیاتی پشتیبانی می‌کند.
مرحله بعد تحول نظام مالیاتی اصلاح قوانین و مقررات است که اصلاحیه مربوط به این قانون در سال ?? به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و یکی از نقاط قوت اصلاحیه اخیر قانون مالیات‌های مستقیم اصلاح ضمانت‌نامه‌های اجرایی قانون بود; جرم‌انگاری، فرار مالیاتی و تعیین مصادیق آن و میزان مجازات‌ها چشم‌انداز روشن و مثبتی را در زمینه جلوگیری از فرار و اجتناب مالیاتی پیش روی سازمان امور مالیاتی کشور قرار داده است. علاوه بر این دسترسی گسترده بر اطلاعات هویتی، عملکردی، اقتصادی و مالی مودیان نزد اشخاص ثالث همانند اطلاعات بانکی نقطه عطفی در عملکرد دقیق و شفاف نظام مالیاتی کشور ایجاد کرده است. اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی اساسی ترین سیاست برای مقاوم سازی اقتصاد کشور در برابر تهدیدات اقتصادی به شمار می رود. بنابراین در بند ?? سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ گردیده به اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی تاکید و اهتمام مضاعفی شده است. به همین دلیل در برنامه و خط مشی دولت دوازدهم افزایش سهم درآمدهای مالیاتی از تولید ناخالص داخلی به 9 درصد از اهداف مورد نظر است.
چشم انداز نهایی این طرح همان طور که از اسمش پیداست فراگیر شدن وصول مالیات با تکیه بر اطلاعات صحیح از تمامی ابعاد فعالیت های اقتصادی کلیه مودیان مالیاتی در اقصی نقاط کشور است به طوری که با اجرای این پروژه قرار است هیچ فعالیتی از دید سیستم مالیاتی پنهان نمانده و دسترسی های لازم برای دریافت مالیاتی عادلانه به دستگاه مالیاتی داده شود.
نکته قابل تامل در این میان آن است که طرح جامع مالیاتی اگر چه در راستای تحقق نظام نوین مالیاتی به اجرا درآمده و کارآیی و اثربخشی نظام مالیاتی را ارتقا می بخشد، اما صرفا نگاه درآمدی بر آن متصور نبوده و طرح جامع مالیاتی، کمک شایان توجهی به توسعه اقتصادی کشور، شفافیت اقتصادی، کاهش فرار مالیاتی و پولشویی، جلوگیری از ورود قاچاق کالا و ارز، ارتقای وضعیت تولید و تقویت بنیه اقتصادی کشور می‎کند.
در همین راستا، سازمان امور مالیاتی کشور تلاش مضاعفی می‌‌کند که با راه اندازی کامل سامانه‌های متعدد نرم‌افزار، داده کاوی، داده آمایی و واحدیابی براساس اطلاعات جمع آوری شده را به صورت روزافزون توسعه دهد و صد البته در تحقق این مهم مسیر طولانی را در پیش دارد که به طور حتم، پیوند تک تک آحاد جامعه و بالاخص مودیان با دستگاه مالیاتی، زمینه ساز اجرای بهینه و موفقیت این طرح در زمان پیش بینی شده خواهد بود.


تاریخ یادداشت: 1397/12/08
کلمات کلیدی: طرح جامع مالیاتی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی