مالیات چگونه مصرف می‌شود؟
چاپ مطلب

مالیات چگونه مصرف می شود؟ سوالی است از مجموعه سوالات مالیاتی که ممکن است برای همه افراد جامعه پیش بیاید و پاسخ به آن نقش بسیار مهم و سازنده ای در ایجاد یک فرهنگ مطلوب مالیاتی خواهد داشت.
به‌عنوان یک پاسخ ساده و کوتاه به این سوالات باید گفت، مالیات ریشه بسیاری از خدمات اجتماعی در جامعه است. مبارزه با فقر و بی‌عدالتی، توسعه نظام آموزشی و سلامت و ... با مالیات محقق می‌شود. همچنین مالیات می‌تواند بازیگر نقش اول در بودجه عمومی کشور باشدکه به‌عنوان ابزاری مهم در تخصیص منابع، ایجاد اشتغال، تعادل و ثبات قیمت‌ها، توازن حساب‌های ملی و بین‌المللی و بالاخره توزیع درآمدها میان طبقات و بخش‌های مختلف اقتصادی جامعه، مورداستفاده قرار می‌گیرد.
به‌این‌ترتیب مالیات یکی از عوامل اصلی در چرخه اقتصادی کشور است و درواقع ابزاری برای تحرک تولید و برنامه‌های توسعه، توزیع عادلانه امکانات و جلوگیری از انحصار و غیررقابتی شدن بازار در تخصیص منابع است.
برای پاسخ به چگونگی مصرف مالیات نیز، می‌توان به مالیات بر ارزش‌افزوده اشاره کرد که بخش‌هایی از آن برای ارتقا نظام سلامت و توسعه زیرساخت‌های شهری و روستایی پرداخت می‌شود. به‌طوری‌که از میزان 9 درصد مالیات بر ارزش‌افزوده کالا و خدمات یک درصد آن به حوزه ‌سلامت و درمان و 3 درصد به شهرداری‌ها اختصاص داده می‌شود که در این خصوص می‌توان نقش سهم مالیاتی را در طرح جامع نظام سلامت که به اجرا درآمده است و هزینه‌های درمان را بسیار پایین آورده است، مشاهده نمود.
همچنین میزان 3 درصدی که به شهرداری‌ها داده می‌شود در مصارفی ازجمله تجهیز و نوسازی حمل‌ونقل عمومی، ایجاد فضاهای تفریحی، ترمیم خیابان‌ها و معابر شهری و غیره مورداستفاده قرار می‌گیرد که بر اساس قانون 3 درصد مالیات بر ارزش‌افزوده دریافتی برای شهرداری و دهیاری‌ها باید در همان منطقه‌ای که دریافت گردیده است، مصرف شود تا مردم بهبود شرایط خود را به‌طور مستقیم مشاهده نموده و با مقایسه وضعیت خود با مناطقی که مالیات کمتری می‌دهند به پرداخت مالیات تشویق شوند. چرا که باید اذعان داشت هرچقدر نحوه مصرف مالیات پرداختی در رفاه اجتماعی مردم تبیین شود، تمایل شهروندان به پرداخت مالیات بیشتر خواهد شد. وقتی مردم بدانند که مالیات‌ها به چه صورت مصرف می‌شود، می‌پذیرند آنچه می‌پردازند، بخشی از هزینه‌های زندگی خود آن‌ها است و درواقع مالیات وسیله‌ای است که دولت تنها برای ساختن آینده‌ای بهتر برای آن‌ها و فرزندانشان از آن استفاده می‌کند.
تبیین چگونگی مصرف مالیات، شرایطی را به‌ وجود می‌آورد که پرداخت مالیات‌ جز وظایف و تکالیف مهم آحاد جامعه تلقی و این باور و فرهنگ عمومی شکل گیردکه مالیات‌ها صرف امنیت و رفاه اجتماعی، احداث مراکز درمانی و کارهای عمرانی و زیربنایی می‌شود و مردم، خود از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند.
نتیجه اینکه درآمدهای مالیاتی نقش مهمی در تامین هزینه‌های جاری و خدمات عمومی و عمرانی ایفا می‌کند و اتکای دولت به این‌گونه درآمدها، سلامت، عدالت و رونق اقتصادی را در پی خواهد داشت. آگاه ساختن مردم در مورد نقش مالیات در توسعه و رونق اقتصاد کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است. باید جایگاه مالیات در توسعه زیرساخت‌های بهداشتی، رفاهی و خدمات عمومی کشور را به‌درستی برای تمامی آحاد جامعه تبیین کرد و اثرات مثبت آن تشریح و اطلاع‌رسانی گردد. این امر موجب افزایش سطح مشارکت مردم در پرداخت مالیات جهت تامین این نوع هزینه‌ها می‌گردد.


تاریخ یادداشت: 1398/02/17
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی