مروری بر اهداف تحقق یافته طرح جامع مالیاتی
چاپ مطلب

نظام جامع اطلاعات مالیاتی که از سال 1383 در دستور کار وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار گرفت، هم‌اکنون در ابعاد ملی در حال اجراست و ماحصل آن، افزایش دقت، سرعت، شفافیت و اعتماد فیمابین نظام مالیاتی و مودیان بوده و علاوه بر این، ظرفیت های جدیدی برای نظام مالیاتی ایجاد شده که بسیار قابل توجه است.
سازمان امور مالیاتی کشور در راستای افزایش کارآیی نظام مالیاتی، اخذ مالیات عادلانه، تسهیل در خدمات رسانی به مودیان و کاهش فرار مالیاتی، طرح جامع مالیاتی را در اجرای مفاد بند(ب) ماده 59 قانون برنامه سوم توسعه در دستور کار خود قرار داد که هم اکنون این طرح که از آن به عنوان عظیم ترین پروژه اقتصادی کشور یاد می شود، موجبات شفافیت اقتصادی، تسریع در خدمات رسانی به مودیان و همچنین کاهش مراجعات حضوری مودیان را فراهم نموده است.
این طرح سه هدف عمده یعنی افزایش وصول مالیات، کاهش هزینه‎های عملیات و افزایش رضایت صاحبان منافع را دنبال می کند که هم اکنون و با اجرای سراسری این طرح، عملا هر سه این اهداف به شرح ذیل محقق گردیده است.
1. افزایش درآمدهای مالیاتی
پیاده‌سازی سراسری سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی از سال 1394 با بارگذاری حدود 10% پرونده‌های مالیاتی آغاز و این روند برای عملکرد سال 1395 حدود 27% پرونده‌های مالیاتی و براساس برنامه‌ریزی بعمل آمده در سازمان امور مالیاتی کشور تمامی اظهارنامه‌های عملکرد سال 1396 در سامانه نرم‌افزاری یکپارچه مالیاتی بارگذاری شده است.
نکته مهم و قابل توجه اینکه; در سال‌های 1390 تا 1395 درآمدهای مالیاتی هر ساله به طور متوسط معادل 5/24 درصد رشد داشته است. این در شرایطی است که طی سال‌های یادشده با اعمال تحریم‌ها و محدودیت‌های بین‌المللی بر اقتصاد ملی (به‌ویژه از نیمه دوم سال 1390)، شرایط رکودی در بخش‌های مختلف اقتصاد ایران حاکم شده و بدلیل تداوم شرایط رکودی یادشده و گسترش دامنه و عمق آن، عملا شرایط برای نظام مالیاتی و مطالبه درآمدهای مالیاتی سخت شده است. با این حال نظام مالیاتی کشور ضمن رعایت شرایط عمومی مودیان بخش مولد اقتصاد و همچنین در نظر گرفتن منویات سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری و همچنین مصوبات دولت در خصوص تسهیل امور مالیاتی فعالان اقتصادی، با تجهیز منابع و امکانات خود در قالب بهره‌مندی از ظرفیت‌های ایجاد شده بواسطه اجرای طرح جامع مالیاتی در بخش‌هایی نظیر واحدیابی سیستمی مودیان شناسایی نشده، تکمیل بانک اطلاعات اقتصادی و مالی و هویتی مودیان، ایجاد بسترهای نهادی تبادل اطلاعات با سایر دارندگان اطلاعات مالی و اقتصادی و هویتی، مکانیزه کردن فرآیندهای ثبت نام، تشخیص و وصول مالیات، مقابله با اقتصاد زیرزمینی و محدود کردن فرار مالیاتی و ...، درآمدهای مالیاتی مدنظر در قوانین بودجه سالانه را بدون اعمال فشار به بخش های مولد و شناسایی شده، وصول کرده است.
2. کاهش هزینه های وصول مالیات
با عملیاتی شدن سامانه های خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی کشور و پیاده سازی طرح جامع مالیاتی(با بارگذاری اظهارنامه های عملکرد سال 1394 و 1395 در سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی و متعاقبا عملکرد سنوات 1395 و 1396) ضمن کاهش مراجعه مودیان محترم مالیاتی به ادارات امور مالیاتی و بهره برداری از خدمات الکترونیک در زمینه ارائه اظهارنامه، پرداخت مالیات و سایر موارد ، طی سال اخیر با قطعی نمودن 1.7 میلیون اظهارنامه از اظهارنامه های دریافتی عملکرد سال 1396 مراجعه مودیان به صورت حضوری جهت انجام فرآیند تشخیص مالیات، فرآیند اعتراض و نهایتا دریافت اوراق مالیاتی نیز به شدت کاهش یافته است.
الکترونیکی شدن فرآیندهای مالیاتی منجر به صرفه جویی هزینه ها در مصرف کاغذ، کاهش سفرهای درون شهری، صرفه در زمان برای مودیان و ممیزان، کاهش هزینه چاپ کاغذ، هزینه های پستی و ... در خصوص ابلاغ اوراق مالیاتی شده است; ضمن اینکه بهره برداری مودیان محترم مالیاتی از سامانه ابلاغ الکترونیک و سامانه ثبت اعتراضات و شکایات به صورت جدی علاوه بر کاهش مراجعه مودیان سبب صرفه جویی در هزینه ای سازمان و تسریع در انجام عملیات خواهد شد.
3. افزایش رضایت صاحبان منافع
• ارائه خدمات مالیاتی به صورت الکترونیکی و کاهش مراجعات حضوری مودیان به ادارات مالیاتی
• برای عملکرد سال 1396، بخش قابل توجهی از اظهارنامه‌های مودیان بدون مراجعه و رسیدگی قطعی می‌گردند، (قطعی‌سازی حدود 1.700.000 اظهارنامه عملکرد 1396 بدون طی کردن مراحل رسیدگی)
• عدم افزایش فشار بر مودیان موجود و شناسایی مودیان اقتصاد پنهان، (2.576.089 بسته اطلاعاتی فاقد پرونده)
• ایجاد میز خدمت حضوری و الکترونیکی در بیش از 700 ساختمان امو رمالیاتی در سراسر کشور
• افزایش گستره و انواع خدمات الکترونیکی و غیرحضوری، ( 15 خدمت مصوب سازمان اداری و استخدامی کشور)


تاریخ یادداشت: 1398/02/25
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی