مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان
تبدیل مالیات به مهمترین منبع درآمدی کشور با تکیه بر سیاست های اقتصادمقاومتی
چاپ مطلب

نماز جمعه
مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان در خطبه های پیش از نماز جمعه به مناسبت هفته فرهنگ مالیات اعلام کرد : نظام مالیاتی در جمهوری اسلامی ایران همواره از جایگاه والا و ارزنده ای برخوردار بوده و درآمدهای مالیاتی در کنار درآمدهای حاصله از نفت ، نقش مهمی در پیشبرد برنامه های توسعه ای و تامین بخشی از هزینه های جاری کشور ایفا می کند .
به گزارش روابط عمومی اداره کل عباس بی نیاز بیان کرد : پیشوایان طریقت و دین اسلام ، به ویژه مولای متقیان و پرهیزکاران ،حضرت امیرالمومنین (ع) در دستورات حکومتی خویش به والیان و عاملان ، مالیات را عامل پایداری و سامان بخشی به جامعه و اصلاح امور مسلمین معرفی کرده است .حضرت علی (ع)در نامه خود به خراج بگیران می فرمایند:(بدانید وظیفه ای که به عهده شماست اندک ولی ثواب آن بیشتر می باشد همانا شما خزانه داران مردم و نمایندگان ملت و سفیران پیشوایان هستید))
جایگاه مالیات در نظام جمهوری اسلامی ایران
بی نیاز با اشاره به جایگاه مالیات در نظام جمهوری اسلامی ایران افزود :پس از پیروزی جمهوری اسلامی ، اهمیت درآمدهای مالیاتی در کنار سایر درآمدها و از جمله درآمدهای نفتی برای دولتمردان آشکار گشت و موضوع ایجاد یک سازمان مستقل وصول کننده مالیات از برنامه سوم توسعه کشور به عنوان یک سیاست و برنامه راهبردی در دستور کار قرار گرفت .
ایشان با اشاره به بیانات بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در زمینه اهمیت مالیات خاطر نشان کرد: امام خمینی (ره ) در بخشی از فرمایشات خود در خصوص اهمیت پرداخت مالیات فرموده اند:در پرداخت مالیات به فکر رابطه خود با خدا و مسئولیت خویش باشید .
بی نیاز با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد ضرورت پرداخت مالیات اذعان داشت :حضرت آیت الله خامنه ای ،مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت مالیات و نقش کلیدی آن در رشد و توسعه کشور فرموده اند :((مالیات یک فریضه است . ما امروز از ضعفا مالیات می گیریم ، اما از فلان کلان سرمایه دار ، فلان درآمد دار بی حساب و کتاب مالیات نمی گیریم ، فرار مالیاتی دارند . اینها (( جرم )) است . فرار مالیاتی جرم است . آن که از دادن مالیات به دولت خودداری می کند و مالیاتی که باید به دولت بدهد ، که آن درآمد حاصل شده و در اختیار اوست ، به برکت فضایی است که دولت بوجود آورده است و کاری است که دولت دارد می کند ، پس باید مالیات را بدهد ، نمی دهد ، در حقیقت کشور را به پول نفت وابسته می کند ، و وقتی کشور به پول نفت وابسته شد ، همین مشکلات پیش می آید ; یک روز تحریم می شود ، یک روز نفت ارزان می شود ، یک روز شاخ و شانه می کشند ، کشور به این وضع دچار می شود . مسئله ی مالیات خیلی مهم است ))
ایشان همچنین با اشاره به سخنان ریاست محترم جمهوری نیز در خصوص مالیات عنوان کرد : دکتر حسن روحانی تأکید کردند که مالیات از جمله درآمدهای پاک دولت است ورعایت عدالت و شفافیت ، لازمه تقویت فرهنگ مالیاتی است .
سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی در راستای تقویت نظام مالیاتی
مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان با اشاره به بند 17سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی ادامه داد :عملا مالیات به مهمترین منبع درآمدی کشور با تکیه بر سیاست های اقتصادمقاومتی بدل شده و سهم مالیات در درآمدهای دولت باید افزایش پیدا کند .
بی نیاز در ادامه یادآور شد : همچنین بند 19 سیاست های اقتصادمقاومتی نیز بر شفاف سازی اقتصاد و سالم سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیتها و زمینه های فسادزا در حوزه های پولی ،تجاری،ارزی و ...تاکید دارد
وعملا تحولات سال های اخیر نظام مالیاتی از جمله اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده ، اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم و اجرای آن ،اجرای طرح جامع مالیاتی و همچنین نصب و راه اندازی صندوق مکانیزه فروش توسط صاحبان مشاغل ، جملگی به منظور شفاف سازی مبادلات اقتصادی در کشور به اجرا درآمده است .
ایشان با اشاره به پیاده سازی طرح جامع مالیاتی وشفاف سازی نظام مالیاتی در استان خاطر نشان کرد : امسال شاهد حرکت بزرگی در نظام مالیاتی در قالب اجرای کامل نظام جامع اطلاعات مالیاتی هستیم که با اجرای آن ، اقتصاد کشور به سمت شفاف سازی و کاهش فرارهای مالیاتی سوق خواهد یافت .
بی نیاز ادامه داد : نظام مالیاتی در دوره جدید ، رویکردی متفاوت با دوره های پیشین اتخاذ نموده و در حقیقت پلی از جنس اعتماد و همدلی میان نظام مالیاتی و مردم ایجاد کرد . اعتمادسازی ، مردم محوری ،تعامل با مخاطبان و جلب رضایت مندی ایشان و به طور کلی حرکت در چارچوب اعتماد و قانون ، از مهمترین رویکردهای حاکم بر عملکرد این دستگاه در این دوره است .
ایشان خاطر نشان کرد : در حقیقت با اجرای ملی طرح جامع مالیاتی ، عملا تمامی اطلاعات درآمدی و هویتی فعالان اقتصادی درآن ثبت و ضبط شده و اقتصاد کشور به سمت شفافیت هرچه تمامتر سوق خواهد یافت .
مالیات بر ارزش افزوده هم اکنون رایج ترین نظام مالیاتی جهان است
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه مالیات بر ارزش افزوده هم اکنون به رایج ترین نظام مالیاتی جهان بدل گشته است ،ادامه داد : نظام مالیات برارزش افزوده ،شفاف سازی در مبادلات اقتصادی ، کاهش فرارهای مالیاتی، جلوگیری از قاچاق کالا،تشویق سرمایه گذاری ، تولید وصادرات و برقرای عدالت مالیاتی را برای نظام های اقتصادی به ارمغان آورده است .
ایشان خاطر نشان کرد : از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده (1387)تا پایان سال 1397 ، بالغ بر 300هزار میلیارد تومان مالیات و عوارض دریافت شده که از این میزان ، 100هزار میلیارد تومان عوارض ، به حساب شهرداری ها و دهیاری های سراسر کشور واریز گردیده است . ودر سال گذشته در سطح استان بیش از 130 میلیارد تومان عوارض ارزش افزوده که توسط مودیان محترم مالیاتی استان سمنان پرداخت شده بین شهرداری ها ودهیاری های استان برای عمران وآبادانی توزیع شده است .
وی در ادامه از تخصیص یک درصد از سهم مالیات بر ارزش افزوده به بخش سلامت سخن گفت وادامه داد :از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال 1397، رقمی بالغ بر 17هزار میلیارد تومان تحت عنوان مالیات سلامت به وزارت بهداشت تخصیص یافته است که از این رقم بیش از 5000میلیارد تومان در سال 1397 تخصیص یافته است .
مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان ، سهم 27 درصدی ورزش همگانی از محل مالیات بر ارزش افزوده را حدود 2747 میلیارد تومان دانست واضافه کرد :از این میزان ، رقمی معادل 1463 میلیارد تومان مربوط به سال 97 در سراسر کشوربوده است .
ایشان در ادامه ضمن تشکر از صاحبان محترم مشاغل عنوان کرد : تسلیم اظهارنامه مالیاتی صاحبان محترم مشاغل از نظرتعدادنسبت به سال گذشته حدود 5 درصد رشد داشته است ودر حال حاضر سی ویک هزار وبیست ویک فقره اظهارنامه دریافت شده وعلاوه بر آن در زمینه مشارکت تبصره ماده 100 قانون م.م این تعدادبه 17023 فقره رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 15 درصدی را نشان می دهد وپرونده های مالیاتی این دسته از مودیان مشمول تبصره ماده 100 ق .م.م بدون رسیدگی قطعی خواهد شد ومودیان محترم اشخاص حقوقی وصاحبان محترم املاک می توانند تا پایان تیرماه نسبت به تسلیم اظهارنامه خود از طریق سایت www.tax.gov.ir اقدام نمایند .

تاریخ خبر: 1398/04/17
کلمات کلیدی: فرهنگ مالیاتی نمازجمعه  

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی