روابط عمومی
مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان خبر داد : پذیرش درآمد مشمول مالیات و مالیات ابرازی مودیان منوط به تنظیم اظهارنامه های مالیاتی بر اساس مقررات و واقعیت امر خواهد بود.
چاپ مطلب

ایسنا/زنجان مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان گفت: پذیرش درآمد مشمول مالیات و مالیات ابرازی مودیان منوط به تنظیم اظهارنامه های مالیاتی بر اساس مقررات و واقعیت امر و درج صحیح و کامل درآمد و هزینه های مرتبط با فعالیت اقتصادی آنها و منطبق بر مقررات آئین نامه اجرایی ماده (95) ق.م.م خواهد بود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل امورمالیاتی استان میرحیدر رضوی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: از ابتدای سال 1398 در منابع مالیات بر درآمد صاحبان مشاغل و اشخاص حقوقی، سازمان مکلف به اجرای مفاد ماده 97 قانون مالیات‌های مستقیم بوده که این الزام بدین مفهوم است که مبنای تعیین درآمد مشمول مالیات صاحبان مشاغل و اشخاص حقوقی، اظهارنامه مالیاتی خواهد بود و مودیان باید با رعایت مقررات مربوط تنظیم و در موعد مقرر ارائه کرده و براساس معیارهای موتور ریسک سامانه مالیاتی مورد پذیرش قرار گرفته باشد .
وی افزود: در صورت درج نشدن کامل فعالیت اقتصادی و شناسایی درآمدهای ابراز نشده مودیان به واسطه انطباق داده‌های اطلاعاتی موجود در پایگاه‌های اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی، از جمله اطلاعات گردش حساب بانکی مودیان با مبالغ ابرازی در اظهارنامه، ضمن قرار گرفتن نام مودی در لیست مودیان پرریسک سازمان، درآمد مشمول مالیات ابرازی مودی مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت و تعیین درآمد مشمول مالیات واقعی مودی از طریق انجام حسابرسی برابر مقررات انجام خواهد شد.
رضوی تصریح کرد: با توجه به حذف ضریب علی‌الرأس، تعیین سود یا زیان مودیان براساس رسیدگی به اسناد و مدارک آن‌ها انجام خواهد شد، بنابراین در صورتی که مودیان اسناد و مدارک هزینه‌ای قابل ارائه نداشته باشند قطعا درآمد مشمول مالیات آن‌ها بسیار فراتر از مبالغ سال‌های قبل تعیین خواهد شد. همچنین در صورت تسلیم نشدن اظهارنامه در موعد مقرر، ضمن محرومیت از همه معافیت‌های قانونی این دسته از مودیان مشمول جرائم مندرج در ماده 192 ق.م.م خواهند شد و جرائم انها غیرقابل بخشودگی خواهند بود. همچنین اداه کل مکلف است برای این دسته از مودیان اظهارنامه برآوردی بر اساس فعالیت و اطلاعات اقتصادی کسب شده مودیبان تهیه و به موجب برگ تشخیص صادره نسبت به مطالبه مالیات و جرائم متعلقه اقدام نماید.
وی با بیان اینکه تنظیم اظهارنامه‌های مالیاتی با اتکا بر اسناد درآمد و هزینه‌ای برای سال 1398 و به بعد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، یادآور شد: مودیان حسب نوع فعالیت اعم از حقیقی و حقوقی و تکالیف مقرره قانونی لازم است آگاهی و اطلاعات دقیقی از فرآیند تنظیم و نگه‌داری دفاتر و اسناد و هزینه و تسلیم اظهارنامه مالیاتی و زمان‌های ارائه و تسلیم آن داشته باشند که البته لازم به ذکر است تنظیم اظهارنامه غیرواقعی و اختفای فعالیت اقتصادی و یا عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی به مدت سه سال متوالی به قصد فرار مالیاتی از مصادیق جرم مالیاتی موضوع ماده 274 قانون مالیات‌های مستقیم بوده و قابلیت پیگیری قضایی دارد .
مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان با اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی در رابطه با تغییرات جدید قانون و تکالیف قانونی مودیان، خاطرنشان کرد: مودیان جهت ثبت‌نام می‌توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی http://www.evat.ir قسمت درخواست شرکت در دوره های آموزشی ( حقیقی - حقوقی) اقدام به ثبت‌نام کنند. همچنین تماس با شماره‌های دفتر آموزش 33022408 و 3302423 و سامانه ارتباط مردمی 1526 و اعلام نیاز آموزشی روش دیگر ثبت‌نام در این دوره‌ها است.

تاریخ خبر: 1398/12/15
کلمات کلیدی: اظهارنامه مالیاتی   اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی