یک فنجان چای در روابط عمومی
گفتگو با مدیر کل امور مالیاتی استان چهارمحال و بختیاری
چاپ مطلب

یک فنجان چای در روابط عمومی
یکی از مهمترین وظایف روابط عمومی ها به عنوان سخنگوی دستگاه های اجرایی، اتخاذ راهبرد فعال در اطلاع رسانی به موقع و شفاف سیاست ها و خط مشی های سازمان ها به شهروندان و رویکرد تعاملی در انعکاس نظرات و پیشنهادات مردم و شهرودان به مسئولین و مدیران می باشد.
با توجه به شیوع ویروس کرونا و شرایط خاص کشور و عدم امکان برگزاری نشست های خبری بر آن شدیم تا در برنامه "یک فنجان چای در روابط عمومی" با حضور مدیر کل و مدیران مالیاتی استان، سیاست ها و برنامه های فراروی نظام مالیاتی و اداره کل در سال 1399 را برای اصحاب رسانه، شهروندان و هم استانی های گرامی تشریح نماییم.
در ادامه مصاحبه آقای کورش بیگدلی مدیر کل امور مالیاتی استان را در برنامه "یک فنجان چای در روابط عمومی" می خوانیم:
جناب آقای بیگدلی به عنوان اولین سوال اهمیت مالیات برای اقتصاد کشور و ضرورت های فرهنگ سازی مالیاتی در شرایط کنونی کشور چیست؟
مالیات گرداننده چرخ اقتصاد و موثرترین و کوتاه ترین ابزار برای انتقال منابع عمومی به سمت پیشرفت و برقراری عدالت و رفاه اجتماعی است. اغلب کشورهای توسعه یافته در غیاب درآمدهای نفتی و مواد خام طبیعی مالیات را اصلی ترین منبع درآمد خود قرار داده اند .
در شرایط تحریم ظالمانه کنونی، کاهش وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که کاهش میزان وابستگی دولت به درآمدهای نفتی و تغییر آن به سمت درآمدهای غیرنفتی و تکیه بر درآمدهای مالیاتی می‌تواند هرچه بیشتر استقلال اقتصادی ایران در اوج تحریم‌ها را ثابت و موجب تداوم سربلندی کشور می شود. لذا ارتقای فرهنگ مالیاتی و فرهنگ سازی مالیاتی به عنوان یک ضرورت اقتصادی مطرح می شود. نقش رسانه‌ها در آگاه‌سازی مردم جامعه بسیار مهم است، زیرا رسانه‌ها زمینه‌ساز فرصتهایی هستند که اگر به درستی مورد توجه قرار گیرند در عمل می‌توانند نقش فعال و سازنده‌ای در زمینه مشارکت مردمی داشته باشند. رسانه‌ها حلقه واسط میان دستگاه مالیاتی و اقشار مختلف مردم هستند که می‌توانند به گسترش فرهنگ مالیاتی در کشور کمک کنند. رسانه ها قادرند در این شرایط حساس، گام ‎ های موثر و مهمی در جهت تنویر افکار عمومی، پیشبرد سیاست ‎ ها و برنامه های کلان اقتصادی، ثبات اقتصادی و همراهی با برنامه های نظام مالیاتی در امر مبارزه با فرار مالیاتی در کشور بر ‎ دارند. لذا تلاش برای فرهنگ‌سازی مالیاتی از سوی اصحاب رسانه و در راس آنها روابط عمومی که نهایتا منجر به ایجاد یک نظام رفتاری پایدار مبتنی بر تمکین داوطلبانه مالیاتی و بالا رفتن فرهنگ مالیاتی در کشور و استان شود ، بسیار ضروری است .
با فرهنگ سازی مالیاتی صحیح می توان شهروندان را از نقش مالیات در توسعه کشور و توزیع عادلانه ثروت و درآمد در جامعه آگاه نمود، که نهایتا منجر به بهبود وضعیت بهداشت، آموزش، حمل ونقل، ارتباطات ودیگر اجزاء زیرساخت اقتصادی و اجتماعی کشور خواهد شد.
با توجه به شیوع ویروس کرونا و شرایط خاص کنونی کشور، آیا نظام مالیاتی و اداره کل برنامه ای برای حمایت از فعالین اقتصادی و بازار استان دارند؟
در خصوص حمایت از فعالین اقتصادی با توجه به شیوع ویروس کرونا تصمیم های خیلی خوبی در سازمان مالیاتی اتخاذ شد و در دست اقدام هست. در مرحله اول برخی تمهیدات با صدور بخشنامه های لازم از سوی سازمان صورت گرفت و در مرحله دوم بسته حمایتی پیشنهادی سازمان امور مالیاتی کشور تهیه و برای تصویب به شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا ارسال و با موافقت این شورا در دست اجرا می باشد.
این پیشنهادات حمایتی سازمان امور مالیاتی کشور که از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا و شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا تصویب و اجرای آن در قالب بسته سیاستی و حمایتی سران قوا در سال 1399 به شرح زیر هستند.
یک مصوبه مهم این شورا در حمایت از بخش بهداشت و درمان در شرایط شیوع بیماری کرونا درکشورهست که به موجب مصوبه مذکور، کمک های نقدی و غیر نقدی اشخاص حقیقی و حقوقی در اسفندماه سال 1398 و سه ماهه اول سال 1399 جهت تامین لوازم و تجهیزات مصرفی مورد نیاز بیمارستان ها و مراکز درمانی دولتی و تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی جهت مبارزه با ویروس کرونا که مورد تایید وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی قرار گیرد، به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی در سال پرداخت محسوب می شود .
براساس این مصوبه، اشخاص مذکور می توانند به صورت هایی که تشخیص می دهند کمک های خود از قبیل مایحتاج عمومی و اختصاصی از قبیل تجهیزات و لوازم مصرفی مراکز درمانی موصوف را تامین نمایند و این کمک ها بعنوان هزینه قابل قبول مالیاتی مورد پذیرش قرار خواهند گرفت.
همچنین از دیگر مصوبات این شورا تمدید سر رسید پرداخت مالیات بر ارزش افزوده مربوط به دوره چهارم سال 1398 ( 15 فروردین 1399 ) هست که تا تاریخ 31 اردیبهشت ماه 1399 تمدید شده است.لذا با این مصوبه، مودیان نگرانی از بابت پرداخت مالیات ارزش افزوده دوره چهارم سال 1398 نخواهند داشت .
در این بسته حمایتی مصوب شد که کلیه عملیات اجرایی وصول مالیات که در باب چهارم از فصل نهم قانون مالیات های مستقیم ذکر شده است، تا پایان اردیبهشت ماه 1399 متوقف شود. به عبارت دیگر، با توجه به اینکه سازمان امور مالیاتی کشور به موجب اختیارات قانونی که دارد می ‎ تواند بدهی مالیاتی بدهکاران خود را به صورت عملیات اجرایی از قبیل مسدودی حساب های بانکی و سایر رویه های قانونی وصول نماید، لیکن با توجه به شرایط موجود، براساس این مصوبه تا پایان اردیبهشت ماه سال 1399، هیچگونه اقدام اجرایی جهت وصول مالیات بعمل نمی آورد .
با عنایت به تصمیم سران قوا، صدور یا تجدید پروانه کسب یا کار اشخاص حقیقی موضوع ماده 186 قانون مالیات های مستقیم تا پایان شهریور ماه سال 1399 نیاز به اخذ گواهی پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی نخواهد داشت .
این شورا همچنین به سازمان امور مالیاتی کشور اجازه داد در سال 1399، در مواردی که مهلت مقرر برای تقسیط بدهی ( ‎ اعم از اصل مالیات و عوارض و جرایم ) قانون مالیات ‎ های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده مودیان مالیاتی در اجرای ماده 167 قانون مالیات های مستقیم به اتمام رسیده باشد و اینگونه مودیان قادر به پرداخت بدهی خود نباشند، نسبت به ارایه مهلت جدید پرداخت بدهی به مدت حداکثر سه ماه و تقسیط به مدت شش ماه فارغ از مهلت سه ساله مذکور در ماده 167 قانون مالیات های مستقیم اقدام نماید .
براساس مصوبه این شورا، همچنین در مواردی که طبق مقررات قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده، انقضای مهلت زمانی برای اعتراض به اوراق مالیاتی از تاریخ اول اسفند 1398 لغایت 15 اردیبهشت 1399 باشد، مهلت اعتراض حداکثر تا تاریخ 31 خردادماه تمدید می شود .
بخشودگی جرایم پرداخت نشده بدهی مالیات و عوارض قانون موسوم به تجمیع عوارض مصوب 1381/10/22به شرط پرداخت اصل مالیات و عوارض تا تاریخ 30 آذرماه 1399 ، از دیگر مصوبات این شورا بوده است .
با تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا و شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا، همچنین تاریخ لازم ‎ الاجرا شدن ارزش معاملاتی تعیین شده در اجرای مقررات ماده 64 قانون مالیات‏های مستقیم مصوب 1394/4/31 برای اجرا در سال 1399 از یک ماه به چهارماه پس از تاریخ تصویب نهایی کمیسیون تقویم املاک افزایش یافت .
لذا مودیان محترم مالیاتی استان بدون هیچگونه دغدغه می توانند در فرصت های اغلام شده به ادارات مالیاتی سراسر استان مراجعه کنند و از این تمهیدات حمایتی استفاده نمایند.
با توجه به محدودیت های تردد اعلام شده در هفته های قبل توسط ستاد ملی کرونا و تعطیلات نوروزی، چه تمهیداتی اندیشیده شده و آیا فرصت هایی به مودیان برای انجام تکالیف مالیاتی داده شده است؟
بله نظر به مصادف بودن مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره چهارم ( فصل زمستان) سال 1398 با تعطیلات نوروز و شیوع بیماری کرونا و همچنین با توجه به درخواست های مودیان محترم مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده و به منظور فراهم نمودن زمینه اجرای تکالیف قانونی برای آنان، مهلت تسلیم اظهارنامه فصل زمستان 1398 تا پایان فروردین ماه تمدید گردید .
لذا مودیان مالیاتی که اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده مربوط به دوره چهارم مالیاتی ( فصل زمستان) سال 1398 را تا پایان روز چهارشنبه مورخ 31 اردیبهشت ماه 1399 تسلیم نمایند، امکان برخورداری 100 درصد بخشودگی جرایم عدم تسلیم اظهارنامه در موعد مقرر برای دوره مزبور و همچنین جریمه تاخیر در مدت یاد شده را در صورت درخواست کتبی برای مودیان فوق الذکر فراهم می شود .
برخی گروه های اقتصادی که از سوی کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، به عنوان فعالیت های بسیار آسیب دیده معین شده اند، عبارتند از:
1- مراکز تولید وتوزیع غذاهای آماده اعم از رستوران ها، بوفه ها، طباخی ها، تالارهای پذیرایی، قهوه خانه ها، اغذیه فروشی ها ( و موارد مشابه به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت )
2- مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل ها، هتل آپارتمان ها، مجتمع های جهان گردی و گردشگری، مهمان پذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه ها، زائرسراها، مراکز بوم گردی، مراکز اقامتی، پذیرایی، تفریحی و خدماتی بین راهی ( و موارد مشابه به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی )
3- حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری و برون شهری اعم از هوایی، جاده ای، ریلی و دریایی ( و موارد مرتبط به تشخیص وزارت راه و شهرسازی )
4- دفاتر خدمات مسافرتی، گردشگری و زیارتی
5- تولید و توزیع پوشاک
6- تولید و توزیع کیف و کفش
7- مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه
8- مراکز، باشگاه ها و مجتمع های ورزشی و تفریحی
9- مراکز و مجتمع های فرهنگی، آموزشی، هنری و رسانه ای ( و موارد مرتبط به تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی )
10- مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی
درخصوص گروه های اقتصادی اعلام شده طی بخشنامه شماره 200/99/2 مورخ 1399/1/6 ، سررسید پرداخت مالیات بر ارزش افزوده تا پایان روز چهارشنبه مورخ 31 اردیبهشت ماه 1399می باشد. لذا تا تاریخ یاد شده، محاسبه و مطالبه جریمه تاخیر موضوع ماده 23 قانون مالیات برارزش افزوده برای گروه های یاد شده موضوعیت ندارد .
همچنین به منظور جلوگیری از گسترش بیماری کرونا و همچنین تکریم مودیان محترم مالیاتی و همکاران سازمان، جلسات هیات های حل اختلاف مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی درکلیه منابع مالیاتی تا پایان فروردین سال 1399 لغو می گردد . البته این امر مانع از تشکیل جلسات مزبور به درخواست اشخاص یاد شده نخواهد بود، گواهی های ثبت نام موقت در نظام مالیات بر ارزش افزوده که اعتبار آن تا سه ماهه منتهی به سال 1398 بوده و یا در فروردین ماه سال 1399 منقضی می گردد نیز تا پایان اردیبهشت ماه سال 1399 دارای اعتبار خواهد بود. البته مفاد این بند شامل شرکت های فاقد اعتبار که اسامی آنان در سامانه مالیات بر ارزش افزوده درج گردیده نمی باشد .
جناب آقای بیگدلی، اداره کل امور مالیاتی استان به صورت خاص و مالیات به صورت عام، علاوه بر تامین درآمدهای دولت که به صورت غیر مستقیم در پروژه های مختلف در سراسر کشور هزینه می شود، چه نقشی در توسعه استان دارد؟
اداره کل امور مالیاتی استان در سال گذشته بالغ بر 1000 میلیارد ریال از محل وصول مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری ها ، دهیاری ها و مناطق عشایری استان پرداخت نموده است که باید این مبالغ جهت توسعه زیرساخت های شهری و روستایی استان هزینه شود.که به گفته شهرداران و مسئولین استان پایدارترین و ثابت ترین درآمد شهرداری ها و دهیاری ها بوده، و این درآمدها می تواند کمک بزرگی به توسعه زیرساخت های شهری و روستایی استان نماید.
از منبع مالیات بر ارزش افزوده علاوه بر 3 درصد عوارض که مستقیم از طرف اداره کل به شهرداری ها و دهیاری ها پرداخت می شود یک درصد هم بابت سلامت جامعه به نظام سلامت و 27 صدم درصد نیز به بخش ورزش کشور اختصاص داده می شود .
جهت تحقق شعار سال و حمایت از جهش تولید در استان غیر از موارد مطرح شده آیا برنامه
یکی از مهمترین سیاست های نظام مالیاتی، تعامل با مودیان و حمایت از تولید و اشتغال است، اصلاحیه جدید قانون مالیات های مستقیم که از ابتدای سال 95 به اجرا در آمده، دارای ظرفیت های قابل توجهی در زمینه ارایه مشوق های مالیاتی به بخش تولید، بهبود فضای کسب و کار و حمایت از اشتغال است .
معافیت های مالیاتی هدفمند و درست می تواند در راستای حمایت از تولید و سرمایه گذاری موثر واقع شوند که نظام مالیاتی در همین راستا با اعطای تخفیف ها و معافیت های مالیاتی، سعی دارد زمینه های لازم برای حمایت از تولید و اشتغال در استان را فراهم سازد . همچنین به دلیل رعایت حال مردم، تعاملات مثبت و همراهی با کسبه و بازاریان و تشکل های حرفه ای ، مجامع امور صنفی و بخش تولید و صنعت استان که در جلسات اقتصاد مقاومتی و ستاد رفع موانع تولید استان زیر نظر استانداری استان انجام می شود، این اداره کل بیشترین همراهی و کمک به رونق تولید و اشتغال استان نموده و همچنان در خدمت مودیان محترم و فعالین اقتصادی استان خواهیم بود.
همچنین نکته ای که باید اشاره کنم اینکه سرمایه گذاراران عزیزی که در بخش صنعت و معدن استان سرمایه گذاری کنند، از نرخ صفر مالیاتی به مدت 5 تا 13 سال در مناطق مختلف استان برخوردار خواهند شد.
در بخش پشتیبانی و نیروی انسانی چه اقداماتی صورت گرفته و چه برنامه هایی در دست اجرا وجود دارد؟
بدون اینکه بخواهیم شعار بدهیم مهم‌ترین سرمایه هر سازمان نیروی انسانی آن است و لذا باید طوری برنامه‌ریزی‌ بکنیم که بیشترین کارکرد را با بهترین کیفیت و در شرایطی که رضایتمندی در بالاترین حد باشد انجام دهیم. لذا باید تمام آنچه ‌که در ارتباط با نیروی انسانی هست ازجمله فضای کاری، تجهیزات، امکانات، آموزش‌ها، آشنایی با قوانین و مقررات، نحوه رفتار یک همکار به‌خصوص در ارتباط با مودیان در ارتباط با مأموریت سازمان، باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که همکار ما به دور از دغدغه‌های مختلف ازجمله دغدغه‌های متعارف معیشتی و رفاهی بتواند وظیفه‌اش را در خدمت به نظام مالیاتی و اقتصاد کشور که وظیفه ای خطیر هست را به‌خوبی انجام دهد.
در اداره کل هم من و هم همه مدیران و معاونین در حد توان و ظرفیت های سازمان تلاش کرده ایم و تلاش خواهیم کرد تا در حوزه رفاهی و معیشتی بتوانیم بهترین خدمات را به همکارانمان بدهیم تا آنها بدون دغدغه بتوانند به وظایفشان عمل کنند.
به عنوان آخرین سوال;
در یک جمله نظرتان را در خصوص برنامه "یک فنجان چای در روابط عمومی" بفرمایید؟
یک فنجان چای در روابط عمومی یک خلاقیت و نوآوری در اطلاع رسانی و تکریم شهروندان در شرایط خاص کشور و اقدامی جهادی در راستای تکریم مودیان مالیاتی و اهداف گام دوم انقلاب

تاریخ خبر: 1399/01/27
کلمات کلیدی: فرهنگ سازی مالیاتی عدالت مالیاتی بخشودگی جرائم یک فنجان چای در روابط عمومی مالیات ستانی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی