یک فنجان چای در روابط عمومی
گفتگو با معاون مالیاتی اشخاص حقیقی مرکز استان چهارمحال و بختیاری
چاپ مطلب

یک فنجان چای در روابط عمومی
یکی از مهمترین وظایف روابط عمومی ها به عنوان سخنگوی دستگاه های اجرایی، اتخاذ راهبرد فعال در اطلاع رسانی به موقع و شفاف سیاست ها و خط مشی های سازمان ها به شهروندان و رویکرد تعاملی در انعکاس نظرات و پیشنهادات مردم و شهرودان به مسئولین و مدیران می باشد.
با توجه به شیوع ویروس کرونا و شرایط خاص کشور و عدم امکان برگزاری نشست های خبری بر آن شدیم تا در برنامه "یک فنجان چای در روابط عمومی" با حضور مدیر کل و مدیران مالیاتی استان، سیاست ها و برنامه های فراروی نظام مالیاتی و اداره کل در سال 1399 را برای اصحاب رسانه، شهروندان و هم استانی های گرامی تشریح نماییم.
در ادامه گفتگو با آقای مهران کیوانی معاون مالیاتی اشخاص حقیقی اداره کل امور مالیاتی استان را در برنامه "یک فنجان چای در روابط عمومی" می خوانیم:
جناب آقای کیوانی به عنوان اولین سوال اهمیت مالیات برای اقتصاد کشور و ضرورت های فرهنگ سازی مالیاتی در شرایط کنونی کشور چیست؟
مالیات یکی از مهمترین منابع تامین کننده هزینه های عمومی کشور محسوب می شود. مالیات به عنوان ابزاری کارآمد برای اجرای سیاستهای اقتصادی، ایجاد اشتغال، رشد اقتصادی و بهبود رفاه اجتماعی به شمار می آید. پرداخت مالیات در اجرای طرح های عمرانی و رفاهی در کشور نقش مهمی داشته و سبب جذب درآمدهای مالیاتی دولت و درنتیجه کاهش اتکا به درآمدهای نفتی می شود. مبارزه با فقر و بی‌عدالتی، توسعه نظام آموزشی و سلامت با پرداخت مالیات امکان پذیر است. همچنین مالیات به‌ عنوان منبع مهم در تخصیص منابع، ایجاد اشتغال، تعادل و ثبات قیمت‌ها ، کاهش فاصله طبقاتی و توزیع درآمدها میان طبقات و بخش‌های مختلف اقتصادی جامعه محسوب می شود. لذا با توجه به لزوم پرداخت مالیات به عنوان یک امر فردی و اجتماعی، بسترسازی فرهنگی آن اهمیت بسزایی دارد. ترویج مالیات، نیازمند آگاهی آحاد مردم با مساله مالیات و نقش آن در اقتصاد ملی است لذا با اشاعه فرهنگ مالیاتی عمیق و گسترده می توان پرداخت مالیات را در جامعه نهادینه کرد .
به صورت کلی تکالیف مودیان مالیاتی که باید در طول سال انجام دهند شامل چه مواردی می شود؟
بله . هر مودی مالیاتی در طول سال تکالیفی بر عهده دارد که از جمله مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
تسلیم اظهارنامه های مالیاتی عملکرد به همراه دفاتر و اسناد و مدارک قانونی موضوع ماده 95 قانون مالیاتهای مستقیم
تسلیم اظهارنامه ارزش افزوده توسط مودیان فراخوان شده در هر فصل تا 15 روز پس از پایان فصل
ارسال صورت معاملات فصلی اشخاص حقوقی و گروه اول اشخاص حقیقی
ارسال لیست حقوق مستخدمین در موعد قانونی
و استفاده از سامانه پایانه فروشگاهی
همانطور که می دانیم سال گذشته قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان مصوب و جهت اجرا به سازمان امور مالیاتی ابلاغ شد. تکالیف صاحبان مشاغل در خصوص بهره‌برداری از پایانه‌های فروشگاهی چیست؟
به منظور شفاف‌سازی فعالیت‌‌های اقتصادی و در راستای ایجاد زیرساخت مالیات الکترونیکی، تحقق اهداف دولت‌ الکترونیکی و اجرای موثر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و همچنین به منظور سهولت در شناسایی درآمد واقعی مودیان و برقراری بیش از پیش عدالت مالیاتی در بخش صاحبان مشاغل، راه‌اندازی و بهره‌برداری از پایانه‌های فروشگاهی (صندوق مکانیزه فروش) در دستور کار سازمان امور مالیاتی کشور قرار گرفته است .
در قانون مالیات‏های مستقیم مصوب سال 1394 که مهمترین ویژگی آن تاکید بر نقش اطلاعات دقیق و متقن در فرایند مالیات ستانی است، به الزام استفاده از ابزارهایی مثل سامانه صندوق فروش اشاره شده است . در ماده 169 این قانون آمده است: «اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این قانون که حسب اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به ثبت نام در نظام مالیاتی می شوند، مکلفند برای انجام معاملات خود صورتحساب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورتحساب ها، قراردادها و سایر اسناد مشابه درج و فهرست معاملات خود را به سازمان مذکور ارائه کنند».
بر اساس تعاریفی که در قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان آمده است، پایانه فروشگاهی عبارت است از رایانه، دستگاه کارت‌خوان بانکی (pos) ، درگاه پرداخت الکترونیکی یا هر وسیله دیگری که امکان اتصال به شبکه‌های الکترونیکی پرداخت رسمی کشور و سامانه مودیان را داشته و از قابلیت صدور صورتحساب الکترونیکی برخوردار باشد. بهره‌برداری از پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، تسهیل و سرعت بخشیدن به کسب‌وکار و فعالیت‌های اقتصادی و کاهش خطاهای انسانی را به دنبال خواهد داشت و سازمان امور مالیاتی کشور درصدد است تا با استفاده از ظرفیت‌های این سامانه، در مسیر شفاف‌سازی هر چه بیشتر فعالیت‌های اقتصادی و برقراری بیش از پیش عدالت مالیاتی و تأمین رفاه و جلب رضایت حداکثری مودیان با الکترونیکی کردن فرایندهای پرداخت مالیات و در نتیجه مراجعه حضوری کمتر به ادارات امور مالیاتی و صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌های ایشان، گام‌ بردارد .
کدام مشاغل مشمول نصب و راه اندازی پایانه‌های فروشگاهی می باشند؟
در این قانون، خرده فروشی ها، واحدهای صنفی و کلیه اشخاصی که مستقیما با مصرف کننده نهایی در ارتباط هستند موظفند علاوه بر عضویت در سامانه مودیان، از پایانه های فروشگاهی استفاده کنند. در این قانون تصریح شده است مودیانی که مستقیما با مصرف کننده نهایی در ارتباط نیستند، تکلیفی برای استفاده از پایانه فروشگاهی ندارند اما موظفند صورتحساب های خود را به ترتیبی که سازمان مقرر می کند، از طریق سامانه مودیان صادر کنند .
بر اساس این قانون، کلیه اشخاص مشمول مکلفند به ترتیبی که سازمان مقرر می کند، نسبت به ثبت نام در سامانه مودیان اقدام کنند. سازمان امور مالیاتی کشور نیز طی دو فراخوان در سال گذشته، مشاغل گروه پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی و برخی گروه های غیر پزشکی از قبیل وکلا، دفاتر اسناد و املاک، نمایشگاه های خودرو، آرایشگاه های مردانه و زنانه، هتل ها، رستوران ها، شیرینی فروشی ها و غیره را مکلف به نصب و استفاده از پایانه های فروشگاهی کرده است. مشاغلی که مشمول این فراخوان ها شده اند موظفند با مراجعه به درگاه ثبت نام الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور نسبت به ثبت شماره سریال دستگاه کارتخوان خود و ثبت شماره سریال حافظه مالیاتی دستگاه خود اقدام کنند. پس از اتمام این مراحل، سازمان امور مالیاتی کشور شناسه حافظه مالیاتی خاصی را برای مودیان ارسال می نماید و مودیان نیز پس از دریافت این شناسه قادر خواهند بود نسبت به صدور صورتحساب اقدام کنند .
نظام مالیاتی و اداره کل چه برنامه ها و سیاست هایی برای کمک به بخش اشخاص حقیقی و مشاغل استان در دستور کار دارد؟
در اینجا به جمله ای از حضرت علی(ع) در فرمان نامه ایشان به مالک اشتر اشاره می کنم که می فرمایند: ای پسر حارث در امور مالیه کشور نیک بیندیش، متصدیان خراج را سخت مراقب باش. مبانی مالی را محکم کن تا رشته رگ حیات مصریان استوار باشد. اگر اوضاع قوم آشفته باشد انتظام مصر را توقع مدار. قبل از اقدام در استفاده از مالیات کشور به عمران و آبادانی بپرداز. مالیات را برای مردم می خواهم، خراج را می گیرم که به ارباب حاجت و بیچارگان برسانم. همچنین در جایی دیگر می فرمایند: برای کشاورزان و مردمی که از حوادث غیر مترقبه آسیب دیده اند، تدابیری در خصوص اخذ مالیات اخذ گردد.
که مصداق کامل و بارز آن تسهیلات موضوع ماده 165 قانون مالیات های مستقیم می باشد.
فلذا ما به تبعیت از مولایمان حضرت علی(ع) و با توجه به شرایط فعلی کشور با توجه به شیوع ویروس کرونا، سعی خواهیم کرد همانگونه که در بخش نامه ها و مصوبات سازمان امور مالیاتی و ستاد مقابله با کرونا آمده و طبق قانون بیشترین همراهی را بخش بازار و مشاغل استان داشته باشیم و انشا الله طبق بخش نامه ابلاغی سازمان و بسته حمایتی در خدمت مودیان عزیز و هم استانی های محترم خواهیم بود.
اصولا برنامه اداره کل در خصوص اشخاص حقیقی(مشاغل) نشات گرفته از برنامه های کلان سازمان امور مالیاتی برای مودیان اشخاص حقیقی کل کشور است. سعی سازمان و اداره کل بر اعتماد سازی است و چندین سال است که مالیات این بخش عمدتا بر اساس خود اظهاری مودیان مالیاتی با حداقل افزایش و حتی در موارد و شرایطی خاص با کاهش مالیات مودی همراه است. در همین راستا برنامه اداره کل در سال جاری در جهت وصول مالیات و کمک به اقشار کم درآمد: وصول مالیاتهای معوق از بدهکاران مالیاتی، تسریع در رسیدگی به اطلاعات واصله با ارقام بالا، ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی برنامه آتی دولت الکترونیک می باشد که در مراحل آزمایشی است و در آینده نزدیک در استان عملیاتی می شود. و نهایتا قطعی سازی پرونده های مهم مالیاتی موجود در هیات حل اختلاف مالیاتی است.
به عنوان آخرین سوال;
در یک جمله نظرتان را در خصوص برنامه "یک فنجان چای در روابط عمومی" بفرمایید؟
روابط عمومی در برنامه "یک فنجان چای در روابط عمومی" مانند یک پل ارتباطی ، برنامه ها و دیدگاه های اداره کل را به رسانه ها و هم استانی ها اطلاع رسانی نموده است.

تاریخ خبر: 1399/02/01
کلمات کلیدی: فرهنگ سازی مالیاتی پرداخت مالیات عدالت مالیاتی بخشودگی جرائم یک فنجان چای در روابط عمومی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی