مدیر کل امور مالیاتی در نشست خبری با خبرگزاری های استان:
تسهیلات دستورالعمل جدید بخشودگی جرائم مالیاتی برای حمایت از فعالین اقتصادی- فراهم شدن امکان ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی در استان
چاپ مطلب

نشست خبریمدیر کل امور مالیاتی استان تسهیلات دستورالعمل جدید بخشودگی جرائم مالیاتی برای حمایت از فعالین اقتصادی را تشریح کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی استان کورش بیگدلی در نشست خبری با خبرنگاران، دستورالعمل جدید بخشودگی جرایم قابل بخشش موضوع قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده را تشریح نمود و از فراهم شدن امکان ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی در استان خبر داد.
بیگدلی افزود: در سال گذشته افزون بر یکهزار میلیارد ریال عوارض مالیات بر ارزش افزوده جهت توسعه زیرساخت‌های شهری و روستایی به شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان پرداخت شد .
وی از تاخیر ? ماهه فرصت تسلیم اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی خبر داد و اظهار کرد بر اساس بخشنامه جدید سال جاری به دلیل انتشار ویروس کرونا، مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقیقی از خردادماه به مردادماه و برای مستغلات و املاک از تیرماه به پایان شهریور ماه سال جاری تغییر یافته است .
بیگدلی از برونسپاری اخذ مالیات نقل و انتقال املاک مسکونی به دفاتر اسناد رسمی خبر داد و گفت: شهروندان می توانند بدون مراجعه به ادارات مالیاتی نسبت به پرداخت مالیات نقل و انتقال خود در دفاتر اسناد رسمی اقدام کنند .
بیگدلی تصریح کرد: مودیان مالیاتی می‌توانند با مراجعه به سایت tax.gov.ir نسبت به فعال نمودن ابلاغ الکترونیکی و بهره‌مندی از مزایای آن اقدام کنند .
بیگدلی، در ادامه به جدیدترین تسهیلات حمایتی سازمان امور مالیاتی کشور از فعالان اقتصادی در قالب بخشودگی جرائم قابل بخشش مالیاتی تا پایان امسال اشاره کرد و گفت:بخشودگی جرائم قابل بخشش موضوع قانون مالیت‌های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده در هر منبع برای هر سال با دوره، حسب مورد در سال ???? در صورت پرداخت مانده بدهی خواهد بود .
مدیر کل امور مالیاتی استان گفت در این دستورالعمل آمده است: در اجرای بند (3) مصوبات چهل و هشتمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی و همچنین مفاد ماده 191 قانون مالیات های مستقیم، بدین وسیله بخشودگی جرائم قابل بخشش موضوع قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده در هر منبع برای هر سال یا دوره، حسب مورد در سال 1399 در صورت پرداخت مانده بدهی (اصل بدهی، جرائم غیر قابل بخشش وآن بخش از جرائمی که مورد بخشودگی واقع نشده است) به شرح ذیل تعیین می‌شود:
ماده 1 - بخشودگی جرایم موضوع این دستورالعمل برای هر دوره یا سال در هر منبع حسب مورد حداکثر تا مبلغ 50,000,000,000 ریال به شرح زیر می باشد.
الف ) پرداخت مانده بدهی (طبق برگ قطعی ابلاغ شده تا پایان دی ماه سال 1398) حداکثر تا تاریخ1399/03/31 برای واحدهای تولیدی نود درصد(90%) و برای سایر مودیان هشتاد درصد(80%) ;
ب ) پرداخت مانده بدهی (طبق برگ قطعی ابلاغ شده از تاریخ 1398/11/01 تا تاریخ 1399/03/31) حداکثر تا پایان تیرماه سال جاری، به میزان صد درصد (100%) ;
ج ) پرداخت مانده بدهی (طبق برگ قطعی ابلاغ شده از تاریخ 1399/04/01) حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از ابلاغ برگ قطعی، به میزان صد درصد (100%) ;
تبصره1 - در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده پس از مهلت های تعیین شده به شرح بندهای فوق
به ازای هر ماه دو درصد (2%) از بخشودگی موضوع این ماده تا پایان سال کسر می گردد.
تبصره2 - مهلت های تعیین شده در بند های (الف)، (ب) و (ج) این ماده به ترتیب تا تاریخ 1399/04/31، 1399/05/31 و دو ماه پس از ابلاغ برگ قطعی برای اشخاص با موضوع فعالیت ذیل تعیین می گردد:
1- مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران ها، بوفه ها ، طباخی ها، تالارهای پذیرایی،
قهوه خانه ها،اغذیه فروشی ها;
2- مراکز مربوط به گردشگری شامل: هتل ها، هتل آپارتمان ها، مجتمع های جهانگردی و گردشگری،
مهمان پذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه ها، مراکز بوم گردی، مراکز اقامتی، پذیرایی، تفریحی،
خدمات بین راهی، موزه ها و زائرسراها;
3- حمل و نقل عمومی مسافر برون شهری اعم از هوایی، جاده ای، ریلی و دریایی;
4- دفاتر خدمات مسافرتی، گردشگری و زیارتی;
5- مراکز، باشگاه ها و مجتمع های ورزشی و تفریحی;
6- مراکز و مجتمع های فرهنگی، آموزشی، هنری و رسانه ای;
7- مراکز تولید، توزیع وفروش صنایع دستی;
8- آموزشگاههای رانندگی، آرایشگاهها و سالن های زیبایی;
ماده 2 - مودیان موظفند درخواست بخشودگی جرایم را به اداره امور مالیاتی ذی ربط تسلیم نمایند. ادارات مذکور تا میزان مندرج در ماده (1) این دستورالعمل ضرورتی به تهیه و تنظیم فرم بخشودگی جرایم ندارند و صرفا با دستور رئیس امور مالیاتی ذی ربط نسبت به اعمال بخشودگی جرایم اقدام نمایند.
تبصره- محدودیت زمانی در ارائه درخواست برای اعمال بخشودگی تا سقف تعیین شده در ماده (1)
وجود ندارد.
ماده 3 - اعمال بخشودگی جرایم برای هریک از سنوات یا دوره ها در هر منبع با پرداخت بدهی قطعی آن سال یا دوره امکان پذیر می باشد.
ماده 4 - در صورتی که مودیان مالیاتی مشمول خسارت تأخیر موضوع ماده (242) قانون مالیات های مستقیم و تبصره «6» ماده (17) قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشند، ابتدا باید مبالغ مذکور از جرایم مالیاتی کسر و سپس نسبت به بخشودگی جرایم اقدام گردد.
ماده 5 - مودیانی که بابت اصل مالیات و جرایم غیر قابل بخشش، فاقد بدهی می باشند و یا به واسطه معافیت های قانونی، مشمول جرایم عدم انجام تکالیف قانونی شده اند، حسب مورد از بخشودگی صد درصد (100%) جرایم برخوردار خواهند شد.
ماده 6 - ملاک تاریخ تعیین قطعیت بدهی برای مودیان در خصوص بدهی ابرازی، تاریخ سر رسید پرداخت مقرر در قوانین موضوعه می باشد.
ماده 7 - محدودیت موضوع بند (52) قانون بودجه سال 1392 و بند (2) تبصره «9» قانون بودجه سال های 1393 و 1394 مانع از بخشودگی جرایم نخواهد بود.
ماده 8 - شرط برخورداری از بخشودگی جرایم موضوع ماده (169) مکرر قانون مالیات های مستقیم برای عملکرد سال های 1391 لغایت 1394، پرداخت بدهی مالیات عملکرد آن سال می باشد. لیکن برای سال 1395به بعد شرط برخورداری از بخشودگی جرایم موضوع ماده (169) قانون مالیات های مستقیم، ارسال فهرست معاملات هر یک از سال های مذکور می باشد. درصورتی که تمام یا بخشی از فهرست معاملات در سنوات اخیرالذکر
بنا به دلایل خارج از اختیار مودی (با تشخیص مدیران کل امور مالیاتی) ارائه نگردیده باشد، بخشودگی جرایم یاد شده به شرط پرداخت مانده بدهی عملکرد سال مربوطه به ایشان تفویض می گردد.
ماده 9 - مفاد این دستورالعمل مانع از اعمال بخشودگی جریمه عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی و جریمه تأخیر موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده نسبت به مهلت های اعلامی به موجب بخشنامه های صادره نخواهد بود.
ماده 10 - مفاد این دستورالعمل مانع از اختیار اجرای ماده (191) قانون مالیات های مستقیم توسط سازمان امور مالیاتی کشور نخواهد بود.

تاریخ خبر: 1399/04/01
کلمات کلیدی: فرهنگ سازی مالیاتی فرار مالیاتی مالیات ستانی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی