یادداشت; شفاف سازی در مالیات ستانی با استفاده از پایانه های فروشگاهی
چاپ مطلب

در سال 1394 در قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحاتی انجام شد. یکی از اهداف این اصلاحیه، شفاف سازی در فعالیتهای اقتصادی و تأکید بر نقش اطلاعات و داده ها در فرایند مالیات ستانی است. در این قانون (دستورالعمل سازمان امور مالیاتی کشور در راستای اجرای ماده 3 آئین نامه اجرایی تبصره 2 ماده 169 قانون مالیاتهای مستقیم) بر لزوم استفاده از ابزارهایی همچون سامانه صندوق فروش اشاره شده است. سامانه صندوق فروش و پایانه فروشگاهی، تجهیزاتی مثل رایانه، دستگاه کارتخوان بانکی( pos )، درگاه های پرداخت الکترونیکی یا هر وسیله دیگری است که امکان اتصال به شبکه های الکترونیکی پرداخت و سامانه های مالیاتی کشور را داشته و همچنین از قابلیت صدور صورتحساب الکترونیکی برخوردار باشد; به عبارتی این سامانه در واقع تجهیزات پیچیده گران قیمتی که استفاده از آن مشکل باشد، نیست; یک دستگاه کارتخوان بانکی که قابلیت اتصال به شبکه الکترونیکی پرداخت کشور و حافظه مالیاتی و سامانه های مالیاتی را داشته باشد، می تواند به عنوان صندوق فروش استفاده شود.
طبق اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم، سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است که بر اساس اولویت، اشخاص مشمول استفاده از این تجهیزات را معرفی کند. لذا از ابتدای سال 99، پانزده گروه شغلی (شامل حدود 50 شغل) مکلف به استفاده از صندوق فروش شده اند. از جمله این گروه های شغلی می توان به تالارهای پذیرایی، رستوران ها، چلوکبابی ها، اعذیه فروشی ها، قهوه خانه ها، کافی شاپ ها، جگری ها، و ... اشاره کرد. گروه های دیگر این مشاغل، شامل: مراکز اقامتی مثل هتل ها، مهمان پذیرها، مهمان سراها، مهمان خانه ها، مسافرخانه ها، متل ها، نمایشگاه های اتومبیل سواری و ماشین سنگین( به استثنای ماشین آلات راهسازی، ساختمانی و کشاورزی)، وکلا، مشاوران حقوقی، دفترخانه ها، دفاتر اسناد رسمی، مشاوران (بنگاه های) املاک، آجیل و خشکبار فروشی ها، قنادی ها، آب میوه فروشی ها، بستنی فروشی ها، بارفروشان میدان بار، میوه فروشان، آرایشگران(اعم از مردانه و زنانه)، لوازم التحریر و نوشت افزار فروشان، مجموعه های ورزشی، مجموعه های فرهنگی، کافی نت ها، ارائه دهندگان بازی های رایانه ای، دفاتر خدمات الکترونیک مثل پلیس10+ ، دفاتر پیشخان دولت و مراکز و دفاتر خدمات پستی هستند.
یادآور می شود قبلا نیز بر اساس بخشنامه شماره 200/98/6 مورخ 1398/1/26 و با استناد به تبصره 6 قانون بودجه سال 98 ، فعالان حوزه درمان از ابتدای سال 98 مکلف به استفاده از صندوق های فروش و پایانه فروشگاهی شده بودند.
به هر حال قانونگذار زمانی که قانونی را تصویب می کند، برای اجرای آن یک سری ضمانتهای اجرایی را در نظر می گیرد. یکی از ضمانتهای اجرایی قانون پایانه های فروشگاهی این است که چنانچه مشمولان، از دستگاه ها و پایانه های فروشگاهی و صندوق های فروش استفاده نکنند، علاوه بر ضمانتهای اجرایی دیگر که در قانون پیش بینی شده است، مشمول 2 درصد میزان فروش به عنوان جریمه مالیاتی خواهند شد.
گفتنی است تشویقاتی هم در این زمینه تصویب شده است; از جمله: هزینه های خرید، نصب، و راه اندازی این تجهیزات، از مالیات قطعی شده سال اول استفاده یا سالهای بعد قابل کسر است; یعنی در واقع سازمان امور مالیاتی کشور هزینه این دستگاه ها را پرداخت می کند. تشویق دیگر این است که معادل 10 درصد مالیات ابرازی 2 سال اول اشخاص استفاده کننده از صندوق های فروش، بخشوده می شود.
در پایان از مشمولان این قانون درخواست می شود هر چه سریعتر نسبت به نصب و ثبت صندوق فروش در سامانه های مالیاتی به آدرس: www.tax.gov.ir اقدام و سوالات، انتقادات و پیشنهادات خود را در این باره از طریق تلفن گویای 1526 مطرح کنند.
*سعید کریمی مدیرکل امور مالیاتی استان ایلام
تاریخ خبر: 1399/08/28
کلمات کلیدی: مالیاتی ایلام 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی