دانستنیهای مالیاتی: مشوق‌ها و مزایای استفاده از پایانه‌های فروشگاهی
چاپ مطلب


استفاده از پایانه‌های فروشگاهی در اغلب کشورهای توسعه‌یافته یا در حال توسعه با هدف شفاف‌سازی هر چه بیشتر فعالیت‌‌های اقتصادی، سهولت در شناسایی درآمد واقعی صاحبان کسب‌وکار و در نتیجه آن، برقراری هر چه بهتر عدالت مالیاتی در بخش صاحبان مشاغل مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. در نظام مالیاتی کشور ما نیز نصب و اجرای این پایانه با قابلیت جمع‌آوری روزانه 1/5میلیارد داده در بخش صاحبان مشاغل در دستور کار قرار دارد.
ایجاد کمترین تداخل در کسب‌وکار صاحبان مشاغل، حفظ حریم شخصی اطلاعات مودیان با بهره‌گیری از بستری امن، فراهم ساختن حداکثر داده‌های موردنیاز برای استفاده سایر دستگاه‌های اجرایی کشور که ذی‌نفع های بهره‌برداری از این پروژه محسوب می‌شوند، ایجاد فضای رقابتی و سالم کسب‌وکار در بستری آزاد و قانونمند، خارج ساختن کسب‌وکارها و فعالیت‌های اقتصادی از حالت انحصاری و در آخر، جلوگیری از قاچاق و کسب‌وکارهای پنهان و زیرزمینی از مزایای به‌کارگیری پایانه فروشگاهی بشمار می‌روند.
پایانه فروشگاهی، سامانه‌ای است متشکل از صندوق فروش یا رایانه و نرم‌افزارهای کاربردی مربوطه که امکان اتصال به سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی کشور و شبکه پرداخت الکترونیکی کشور را داشته و قابلیت لازم برای صدور صورتحساب و ثبت اطلاعات خرید و فروش کالا و خدمات واحد کسب‌و‌کار را در چارچوب قوانین مربوطه فراهم نماید. در این راستا سازمان امور مالیاتی کشور، مشوق‌ها و تسهیلاتی را در ازای به‌کارگیری این سامانه توسط صاحبان مشاغل در نظر گرفته است که در ادامه به آنها اشاره کنیم:
براساس ماده 17 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، سازمان امور مالیاتی کشور موظف است در پنج سال اول پس از استقرار سامانه مودیان، به منظور تشویق صاحبان مشاغلی که فروش‌های خود را با استفاده از پایانه فروشگاهی انجام داده و کالاها و خدمات موردنیاز خود را نیز از واحدهای اقتصادی عضو سامانه مودیان خریداری کنند، معادل بیست درصد(20%) مالیات بر ارزش‌افزوده‌ای که مودی در هر دوره به سازمان پرداخت می‌کند یا یک درصد ( 1%) فروش وی (هرکدام کمتر باشد)، حداکثر تا شصت میلیون ریال (60/000/000) در هر دوره مالیاتی به عنوان پاداش همکاری مودی، از مالیات بر ارزش‌افزوده دوره بعدی وی (و در صورتی که بیش از مالیات آن دوره باشد، دوره‌های بعد از آن) کسر کند . لازم به ذکر است، پاداش مودیان موضوع این ماده که طبق قانون، مشمول مالیات بر ارزش‌افزوده نیستند، از مالیات عملکرد آنها در همان سال کسر می‌شود. پاداشی که به این مودیان تعلق می‌گیرد، از پنجاه‌درصد ( 50%) مالیات عملکرد ابرازی آنان بیشتر نخواهد بود.
مطابق ماده 18 قانون مذکور، سازمان امور مالیاتی موظف است به منظور تشویق مصرف‌کنندگان نهائی (اشخاص حقیقی) که خریدهای خود را از فروشندگان مجهز به پایانه فروشگاهی و از طریق شبکه پرداخت بانکی انجام می‌دهند، از هر ده صورتحساب الکترونیکی صادرشده توسط پایانه‌های فروشگاهی، یک صورتحساب را از طریق قرعه‌کشی و به صورت برخط انتخاب کرده و دو برابر مبلغی را که خریدار براساس آن صورتحساب به عنوان مالیات بر ارزش‌افزوده پرداخت نموده است، به حساب بانکی وی واریز نماید. در این راستا، مصرف‌کنندگان نهائی که از فروشندگان مجهز به پایانه فروشگاهی و از طریق شبکه پرداخت بانکی خرید می‌کنند، در صورت تمایل می توانند صورتحساب‌های خرید خود و جوایز تعلق گرفته را مشاهده کنند . گفتنی است، جوایز موضوع این ماده تا میزان معافیت مالیات بر درآمد حقوق موضوع ماده ( 84) قانون مالیات‌های مستقیم برای هر شخص در سال از شمول مالیات و تسلیم اظهارنامه مالیاتی مربوط به این جایزه، معاف است . همچنین مصرف‌کنندگان نهائی می توانند از اصالت صورتحساب‌های صادرشده توسط فروشندگان، اطمینان حاصل کنند .
یکی از تسهیلاتی که سازمان امور مالیاتی در راستای استفاده از پایانه‌های فروشگاهی در نظر گرفته است، پذیرش اظهارنامه ها بدون رسیدگی به آنهاست. این سازمان، اظهارنامه‌های مالیات بر عملکرد اشخاص مشمول را که تمامی مقررات این قانون را رعایت کرده‌اند و آن را بر مبنای اطلاعات مندرج در سامانه مودیان، تنظیم و در مهلت مقرر ارائه نموده‌اند از طریق انطباق با اطلاعات پایگاه داده سازمان، راستی آزمایی کرده و در صورت عدم مغایرت با اطلاعات پایگاه مذکور، اظهارنامه تسلیمی را بدون رسیدگی قبول می کند . بر این اساس، به منظور حصول اطمینان از صحت اسناد اظهار شده در سامانه مودیان، سازمان امور مالیاتی مجاز است حداکثر (دو و نیم درصد %2/5 ) مودیان مشمول قانون مالیات‌های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش‌افزوده را که عضو سامانه مودیان هستند، به صورت تصادفی (به قید قرعه) انتخاب کرده و دفاتر آنان را مطالبه یا برای مشاهده دفاتر و اسناد، به محل کار آنان مراجعه کند. همچنین مودیان می‌توانند اظهارنامه مربوط به مالیات عملکرد خود را از طریق سامانه مودیان ارائه کنند. در این حالت، اطلاعات مربوط به خرید و فروش مودی، عینا به اظهارنامه مالیات بر عملکرد وی منتقل شده و مودی تنها موظف به ثبت سایر اقلام اطلاعاتی نظیر حقوق و دستمزد، اجاره و استهلاکات بر اساس مقررات مربوطه است.
گفتنی است وفق ماده 20 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، سازمان امور مالیاتی مکلف است آن دسته از اشخاص مشمولی که تمامی تکالیف مقرر در این قانون را رعایت کرده و از نرم‌افزارهای حسابداری مورد تأیید کارگروه راهبری سامانه مودیان استفاده می‌کنند، از ارائه دفاتر یا اسناد و مدارک موضوع قوانین مالیات‌های مستقیم و مالیات بر ارزش‌افزوده مستثنا کند .
براساس ماده 21 قانون فوق، به سازمان امور مالیاتی اجازه داده می‌شود در صورت ثبت‌نام مودی در سامانه مودیان و انجام تکالیف قانونی مربوطه، بدهی مالیات بر ارزش‌افزوده وی را که مربوط به سال 1396 و قبل از آن است، مطابق دستورالعمل قطعی نموده و کلیه جریمه‌های متعلقه را به مدت سه سال تعلیق نماید.


تاریخ خبر: 1399/10/14
کلمات کلیدی: پایانه های فروشگاهی  

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی