مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان: هیچ واحد تولیدی در سالجاری به دلیل بدهی مالیاتی تعطیل نشده است.
چاپ مطلب


مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج رسا در خصوص شرایط کنونی جامعه و شیوع کرونا ویروس و تاثیر آن بر روی کسب و کار کلیه صنوف و واحدهای تولیدی و تخفیف و تسهیلات مالیاتی در نظر گرفته شده از سوی سازمان در جهت حمایت کسب و کار اصناف اظهار داشت: نظر به اینکه شروع کرونا در سال 1399 بوده و رسیدگی سال99 بعد از تسلیم اظهارنامه تیرماه سال1400 به بعد خواهد بود، لذا حتما سازمان امور مالیاتی کشور برای واحدهای آسیب دیده کرونایی سال 1399دستورالعملهایی را صادر خواهد کرد که از این صنوف حمایت نماید. همچنان که در این ارتباط در سال جاری دستورالعملهای حمایتی زیادی صادر شده است. در جدیدترین بخشنامه صادره از سوی سامان امور مالیاتی کشور به شماه 200/99/66 مورخ 1399/10/09در راستای ابلاغ مصوبات چهل و پنجمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا تمهیدات جدیدی در نظر گرفته شده من جمله:
1. موارد مقرر در قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مهلت زمانی اعتراض به اوراق مالیاتی که آخرین مهلت آن از تاریخ 1399/09/01 تا 1399/11/01باشد، و نیز احکام اجرای ماده (238) قانون مالیات های مستقیم و ماده 29 قانون ارزش افزوده برای مدت مذکور، به مدت یک و نیم ماه تمدید شده است. به عنوان مثال چنانچه آخرین مهلت اعتراض به اوراق مذکور طبق مقررات قانونی مربوط 1399/09/01 باشد مهلت اعتراض تا تاریخ 1399/10/16 تمدید می‌گردد و در صورتی که آخرین مهلت اعتراض تاریخ 1399/11/01 باشد تا تاریخ 1399/12/16 تمدید می شود. این امر مشمول مهلت زمانی مقرر برای اعتراض به اوراق مالیاتی که آخرین مهلت اعتراض به آن­ها تاریخ 1399/11/02 و بعد از آن باشد، نمی‌گردد .
2. بخشودگی جرایم پرداخت نشده بدهی مالیات و عوارض قانون موسوم به تجمیع عوارض مصوب 1381/10/22به شرط پرداخت اصل مالیات و عوارض از اول آذر تا پایان سال 1399 تمدید گردیده است.
3. مهلت تسلیم اظهار نامه مالیات بر ارزش افزوده دوره سوم و چهارم سال 1399 و سر رسید پرداخت مالیات آن برای کلیه مودیان مالیاتی به مدت یک ماه تمدید شد.
4. صدور یا تجدید پروانه کسب یا کار اشخاص حقیقی موضوع ماده (186) قانون مالیات های مستقیم تا پایان سال 1399 نیاز به اخذ گواهی پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی نخواهد داشت.
5. کلیه عملیات اجرایی موضوع فصل نهم از باب چهارم قانون مالیاتهای مستقیم (وصول مالیات) تا 1399/11/10 برای اشخاص حقیقی موقوف الاجرا شده است.
6. آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات عملکرد اشخاص حقوقی موضوع ماده (110) قانون مالیات های مستقیم که در بازه زمانی 1399/09/01تا 1399/11/01 باشد ، تا تاریخ 1399/11/30 تمدید گردیده است.
7. مهلت ارائه صورت های مالی حسابرسی شده توسط سازمان حسابرسی یا موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران موضوع ماده (272) قانون مالیات های مستقیم برای اشخاص حقیقی و حقوقی که در اجرای مقررات ماده مذکور ملزم به ارائه صورت های مالی حسابرسی شده می باشند حداکثر تا تاریخ 1399/11/30 تمدید می شود.
در ادامه این مقام مسئول با اشاره به بخشنامه شماره 200/99/65 مورخ1399/09/09 بیان داشت: کمک های نقدی و غیر نقدی اشخاص که از تاریخ 1398/12/01 تا پایان دوره شیوع بیماری کرونا در چارچوب مصوبات یاد شده صورت پذیرد، به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی محسوب خواهد شد.
میر حیدر رضوی در پاسخ به تعطیلی واحدهای تولیدی به دلیل عدم پرداخت مالیات در سالجاری تاکید نمود; در سال 1399 واحدی که به دلیل عدم پرداخت مالیات از سوی اداره امور مالیاتی بسته و یا تعطیل شده باشد نداشته ایم.
مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان در خصوص مقابله با فرار مالیاتی در استان اظهار داشت: در سال جاری تاکنون 140 فقره پرونده دانه درشت در استان شناسایی و اقدام به رسیدگی مالیاتی به مبلغ 280 میلیارد تومان شده است.
این مقام مسئول در رابطه با استفاده از دستگاه کارتخوان از طرف پزشکان و جلوگیری از فرار مالیاتی برخی از پزشکان عنوان داشت: در اجرای مفاد بند " ی" تبصره (6) قانون بودجه سال 1398 کشور و در چارچوب آیین‌نامه تبصره (2) ماده (169) قانون مالیات‌های مستقیم که به صورت مشترک توسط سازمان امور مالیاتی کشور، سازمان نظام پزشکی کشور و سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران انتشار یافته، مودیان مزبور مکلفند اطلاعات مربوط به دستگاه کارتخوان خود را در سامانه مربوط ثبت واز ابتدای سال 1398 ملزم به استفاده از پایانه فروشگاهی شده اند. و با توجه به اینکه فعالین این حوزه اظهارنامه عملکرد سال1398 خود را مرداد ماه سالجاری تسلیم نموده اند همکاران بنده در حوزه های مالیاتی رسیدگی به پرونده ها را آغاز نموده اند و همچنین اظهار داشتند عدم استفاده از پایانه فروشگاهی علاوه براینکه به موجب تبصره 2 ماده 169 قانون مالیات‌های مستقیم، موجب تعلق جریمه‌ای به میزان دو درصد (2%) فروش خواهند بود ، در صورت احراز تخلف مودیان موصوف درخصوص عدم استفاده برخی از پزشکان به منظور فرار مالیاتی، اقدام آنان از مصادیق جرایم مالیاتی موضوع بند 2 ماده 274 ق م م;" اختفای فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد حاصل از آن" محسوب خواهد شد.


تاریخ خبر: 1399/10/17
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی