مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی خبر داد:
جلوگیری از فرار مالیاتی با اجرای ماده 169 قانون مالیاتهای مسقیم
چاپ مطلب

مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی گفت:
با بررسی تراکنش بانکی برخی فعالان اقتصادی مشخص شد 45 درصد صاحبان تراکنش، فاقد پرونده مالیاتی هستند که برای عملکرد سال 93 از تعداد 85 نفر شخص حقیقی مبلغ 10 میلیارد و دویست میلیون تومان مالیات مطالبه گردید، که بخشی از مالیات مطالبه شده مربوط به دلالان می باشد. که این میزان مالیات معادل مالیات مطالبه شده از 13960 مودی دارای پرونده می باشد. یعنی 85 نفر معادل 13960 نفر .

عباس مزیکی درخصوص رسیدگی تراکنش های مشکوک بانکی و دریافت مالیات از فعالیت های اقتصادی زیر زمینی، و اعلام نشده به نظام مالیاتی با اشاره به ماده های یک، 156 و 157 قانون مالیاتهای مستقیم گفت: با استناد به مواد مذکور و اجرای آن اشخاص حقیقی و حقوقی که فعالیت اقتصادی دارند اما فاقد پرونده مالیاتی می باشند را از این طریق شناسایی کرده و ضمن مقابله با فرار مالیاتی و وصول مالیات از اقتصاد زیرزمینی و ناسالم، عدالت مالیاتی نسبت به افرادی که به قانون احترام می گذارند و وظایف خود را به صورت شفاف و قانونی انجام می دهند برقرار خواهد شد .
مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی اضافه کرد: اگر بخواهیم افزایش درآمد های مالیاتی پیش بینی شده در بودجه را محقق کنیم و از طرفی بار مضاعف در شرایط اقتصادی حاضر بر دوش مودیان مالیاتی شناخته شده نظام مالیاتی ایجاد نشود باید با حمایت از اجرای این قانون و وصول مالیات از فرار مالیاتی، نسبت به تحقق درآمد های پیش بینی شده در بودجه اقدام کنیم .
وی افزود با بررسی تراکنش بانکی برخی فعالان اقتصادی مشخص شد 45 درصد صاحبان تراکنش، فاقد پرونده مالیاتی هستند که برای عملکرد سال 93 از تعداد 85 نفر شخص حقیقی مبلغ 10 میلیارد و دویست میلیون تومان مالیات مطالبه گردید، که بخشی از مالیات مطالبه شده مربوط به دلالان می باشد. که این میزان مالیات معادل مالیات مطالبه شده از 13960 مودی دارای پرونده می باشد. یعنی 85 نفر معادل 13960 نفر .
وی ادامه داد: در استان مرکزی اگر 30 درصد فرار مالیاتی به پرونده های مالیاتی استان اضافه شود رقم قابل توجهی به بخش مالیات افزوده می شود .
عباس مزیکی تصریح کرد: در ماده 169 ، اشخاص حقوقی و مشاغل گروه اول ملزم به ارائه فهرست معاملات فصلی خود حداکثر تا یک ماو نیم بعد از پایان هر فصل هستند .
وی ابرازکرد: ماده 169 با کمی تاخیر اجرایی شد اما با وجود این بیش از 80 درصد اهداف آن محقق شده است،
لکن مشکل اطلاعات ارسالی در اجرای ماده 169 وجود شرکتهای کاغذی و فاکتور فروش و یا کارتهای اجاره ای است و در صورت حمایت از اجرای صحیح این ماده، با شفافیت ایجاد شده، جلوی فرار مالیاتی گرفته می شود .
وی در ادامه در خصوص دستگاه های پوز نیز گفت: باید بانک مرکزی این دستگاه ها را ساماندهی کند چراکه برخی افراد با نام دیگران از این دستگاه ها استفاده نموده و این امر سبب عدم شفافیت اقتصادی و ایجاد اقتصاد زیر زمینی می باشد .
مدیرکل امور مالیاتی استان با بیان اینکه در استان مرکزی بیش از 55 درصد مشاغل معاف از مالیات هستند، اظهار کرد: در استان بیشترین مالیات وصولی مربوط به اشخاص حقوقی است و از مشاغل نیز حدود 4 درصد مالیات اخذ شده و 13 درصد مالیات نیز مربوط به مالیات حقوق است .
مزیکی در پایان افزود: اخذ مالیات از صاحبان درآمد باید به عنوان یک فرهنگ در جامعه نهادینه شود و مالیات به عنوان حقوق عمومی باید در زمان قانونی پرداخت شود.

تاریخ خبر: 1399/10/23
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی