نشست خبری مدیر کل امور مالیاتی استان اردبیل با اصحاب رسانه
چاپ مطلب

مدیر کل امور مالیاتی استان اردبیل اصحاب رسانه را حلقه ارتباطی بین دولت و مردم معرفی کرد و افزود: رسانه مطالبه گر است و اگر گزارش دقیق ارائه شود سرعت خدمت رسانی به مردم افزایش می‌یابد.
قلی زاده نظام تمکین داوطلبانه که اصل آن تکیه بر اعتماد سازی به مودیان مالیاتی است را یکی از اهداف سازمان دانست و گفت: این امر موجب کاهش هزینه‌های وصول و افزایش رضایت مندی مودیان می شود و خوشبختانه استان اردبیل در این مورد در رتبه بالاتری نسبت به دیگر استان‌های کشور دارد که جا دارد از مردم فهیم و مودیان محترم مالیاتی استان قدردانی کرد .
مدیر کل امور مالیاتی اظهار داشت: در استان اردبیل در بخش مشاغل از 44 هزار اظهارنامه دریافت شده 32 هزار مورد آن بر اساس تبصره ماده 100 و تمکین داوطلبانه مورد قبول واقع گردیده و قطعی شده است یعنی 74 درصد پرونده‌های مشاغل ابرازی سال 98 قطعی شده اند و این باعث سرعت در رسیدگی به پرونده های مالیاتی و رضایت مودیان می شود.
وی یکی دیگر از برنامه های سازمان مالیاتی را حرکت از ایتکس به آیتکس یا نظام هوشمند مالیاتی و داده مبنا عنوان کرد .
قلی زاده در ادامه سخنان خود گفت: پروژه ‌مهم دیگری که سازمان برای آن برنامه‌ریزی کرده است برون سپاری نقل و انتقال املاک می باشد. مودیان برای اخذ گواهی 187 نیازی به مراجعه به اداره امور مالیاتی نداشته بلکه این امر توسط دفاتر اسناد رسمی در حداقل زمان ممکن و به صورت برخط و با تایید اداره کل مالیاتی قابل صدور است.
این مقام مالیاتی پیگیری جدی معوقات مالیاتی را از اهداف مهم سازمان برشمرد و گفت: از سال 87 تاکنون 2هزار میلیارد تومان معوقات مالیاتی داریم که شامل مالیات و جرایم مربوطه است که 80 درصد آن مربوط به کارت‌های بازرگانی می باشد و بایستی به وصول کارت‌های بازرگانی با کمک مراجع نظارتی ورود کنیم تا انشاالله وصول معوقات مالیاتی را افزایش دهیم.
مدیر کل امور مالیاتی برنامه دیگر و مهم سازمان را شناسایی منابع جدید مالیاتی معرفی کرد آن را عامل مهمی برای افزایش درآمد مالیات دانست و گفت: این امر همچنین سبب به حداقل رسیدن فرار مالیاتی می‌شود.
قلی زاده خاطر نشان کرد: یکی از اقدامات اداره کل امور مالیاتی استان اردبیل بازگرداندن پرونده‌های بزرگ مالیاتی به اداره کل امور مالیاتی است. پرونده های مالیاتی که محل فعالیت آن اردبیل است ولی در استان دیگر رسیدگی و مالیات آن وصول می شود. از جمله«مجموعه تفریحی مشکین شهر»و«دهکده تفریحی اردبیل» می باشد.
مدیرکل مالیاتی اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی را یکی از مهمترین پروژه‌های سازمان دانست و اظهار کرد: اگر این قانون اجرا شود جلوی فرار مالیاتی گرفته می‌شود و این پروژه به شفاف سازی مالیاتی کمک کرده و ضمانت اجرایی قوی نیز دارد. وی افزود: در اردبیل از 50 شغل فراخوان شده در اجرای تبصره (2)ماده 169ق. م.م 18 درصد در سامانه مربوطه ثبت نام کرده اند که از این مشاغل فعالین حوزه درمان بیشترین سهم یعنی 89 درصد را دارند که قابل تقدیر و تشکر است.
مدیرکل امور مالیاتی در خلال صحبت های خود گزارشی از وضعیت وصول استان اردبیل ارائه نمود و افزود: 89 درصد درآمدهای استان از محل مالیات تامین می شود و امسال نسبت به سال قبل افزایش همانند سایر استانها افزایش وصولی داریم و این افزایش وصولی ناشی از وصول معوقات مالیاتی و افزایش مالیات حقوق بگیران دولت می‌باشد.
قلی زاده عوارض تسهیم شده در 10 ماهه سال جاری را 69 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: این عوارض بین شهرداریها و دهیاریها تسهیم شده است که شهرهای کم برخوردار بیشترین سهم را دارند.
مدیر کل امور مالیاتی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد مالیات بر خانه های خالی گفت: مالیات بر این موارد را به عنوان پایه یا منبع مالیاتی در نظر نمی گیریم چراکه هدف قانونگذار صرفا اخذ مالیات نیست بلکه
ابزار مالی برای برنامه ریزی های اقتصادی و ساماندهی وضعیت مسکن می باشد.
قلی زاده در پایان سخنان خود اظهار داشت: اگر مالیات شفاف باشد مودیان مالیاتی براحتی مالیات خود را پرداخت خواهند کرد. مودیان از چگونگی هزینه کرد مالیات اطلاع کاملی ندارند بنابراین لازم است تا مالیات به درستی فرهنگ سازی شود. که در این خصوص اقدامات لازم را انجام خواهیم داد و با اجرای پروژه های فوق الذکر علی الخصوص قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان شفاف سازی شتاب بیشتری خواهد گرفت.

تاریخ خبر: 1399/11/08
کلمات کلیدی: مدیر کل امور مالیاتی استان اردبیل مصاحبه مطبوعاتی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی