مزایای نصب و بهره برداری از پایانه های فروشگاهی
چاپ مطلب

روند معاملات شفاف چه در حوزه دولت‌ها و چه درخصوص شهروندان عادی، از یک سو متضمن اعتماد دوسویه میان دولت و مردم است که دستیابی به آن متضمن سلامت اقتصادی و اجتماعی در جامعه محسوب می‌شود و از سوی دیگر تنها راه مقابله نظام‌مند و پایدار با فساد و ایجاد شفافیت در فضای اقتصادی کشور است. نصب و استفاده از پایانه‌های فروشگاهی توسط صاحبان مشاغل و اشخاص حقیقی و ثبت آن در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور تکلیفی است که منافع و مزایای آن در درجه نخست متوجه همین افراد است و انتظار می‌رود با عمل به تکالیف مندرج در قوانین مالیاتی بویژه قانون مربوط به پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، گام موثری در مسیر رسیدن به یک نظام مالیاتی هوشمند، کارآمد و شفاف برداشته شود.
به‌کارگیری ابزارهای نوین الکترونیکی می تواند به تسهیل اموری مانند پرداخت مالیات و ایجاد وضوح و شفافیت بیشتر در روند فعالیت‌های اقتصادی و بهبود فضای کسب‌وکار منجر شده و کاهش خطای انسانی و کاهش مراجعات حضوری مودیان به ادارات را به همراه داشته باشد. به منظور رسیدن به این اهداف، سازمان امور مالیاتی کشور اقدام به طراحی و اجرای پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان نموده است.
پایانه فروشگاهی، سامانه‌ای است متشکل از صندوق فروش یا رایانه و نرم‌افزارهای کاربردی مربوطه که امکان اتصال به سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی کشور و شبکه پرداخت الکترونیکی کشور را داشته و قابلیت لازم برای صدور صورتحساب و ثبت اطلاعات خرید و فروش کالا و خدمات واحد کسب‌و‌کار را در چارچوب قوانین مربوطه فراهم نماید.
استفاده از پایانه‌های فروشگاهی در اغلب کشورهای توسعه‌یافته یا در حال توسعه با هدف شفاف‌سازی هر چه بیشتر فعالیت‌‌های اقتصادی، سهولت در شناسایی درآمد واقعی صاحبان کسب‌وکار و در نتیجه آن، برقراری هر چه بهتر عدالت مالیاتی در بخش صاحبان مشاغل مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. در نظام مالیاتی کشور ما نیز نصب و اجرای این پایانه با قابلیت جمع‌آوری روزانه 5/1 میلیارد داده در بخش صاحبان مشاغل در دستور کار قرار دارد.
ایجاد کمترین تداخل در کسب‌وکار صاحبان مشاغل، حفظ حریم شخصی اطلاعات مودیان با بهره‌گیری از بستری امن، فراهم ساختن حداکثر داده‌های موردنیاز برای استفاده سایر دستگاه‌های اجرایی کشور که ذی‌نفع های بهره‌برداری از این پروژه محسوب می‌شوند، ایجاد فضای رقابتی و سالم کسب‌وکار در بستری آزاد و قانونمند، خارج ساختن کسب‌وکارها و فعالیت‌های اقتصادی از حالت انحصاری و در آخر، جلوگیری از قاچاق و کسب‌وکارهای پنهان و زیرزمینی از دیگر مزایای به‌کارگیری پایانه های فروشگاهی هستند.
شکل گیری یک نظام مالیاتی مبتنی بر اطلاعات و ریزداده‌ها و همچنین استفاده از پایانه های فروشگاهی توسط صاحبان مشاغل و فعالان اقتصادی، دو پیش شرط مهم و اساسی در حرکت به سمت شفافیت و عدالت در عرصه های اجتماعی و اقتصادی است که این امر خود، برقراری بیش از پیش عدالت مالیاتی را نیز به عنوان دستاوردی مهم به ارمغان می آورد. قطعا نظام مالیاتی در صورتی کارآمد و موفق خواهد بود که به داده ها و ریزداده های فعالان اقتصادی دسترسی داشته تا بتواند براساس این اطلاعات درآمد واقعی صاحبان مشاغل را شناسایی نماید و براساس آن مالیات واقعی و عادلانه را برای اصناف و مشاغل محاسبه نماید. در این راستا هر چقدر اطلاعات دقیق تر و جامع تری از درآمد فعالان اقتصادی و روند معاملات ایشان بدست آید، محاسبه میزان مالیات متعلق، دقیق تر و به عدالت نزدیک تر خواهد بود. بکارگیری پایانه های فروشگاهی در محل کسب و کار و اتصال آن به سامانه مودیان در نظام مالیاتی، مسیر دستیابی به اطلاعات اقتصادی و داده ها و ریزداده های لازم را تا حد زیادی هموار می سازد.


تاریخ یادداشت: 1399/11/18
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی