مبارزه با فرارمالیاتی
چاپ مطلب

توان دولت‌ها در انجام وظایف‌شان به اندازه زیادی وابسته به وجود منابع مالی می‌باشد. یکی از مهمترین و موثرترین منابع مالی در اقتصاد کشورها ، مالیات تعریف شده است. در کشور‌های در حال توسعه به علت عدم تامین بودجه لازم از طریق سایر منابع درآمدی،‌ درآمدهای مالیاتی اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. هرچه هزینه‌های جاری دولت، با درآمدهای مالیاتی تامین شود، امکان توزیع عادلانه‌تر درآمد بیشتر شده و سلامت اقتصاد تضمین شده و این امر نکته مثبت نظام اقتصادی به‌شمار می‌رود. این کارآمدی نظام مالیاتی با توزیع مجدد درآمد حاصل از منابع مالیاتی به کاهش فاصله طبقاتی در جامعه کمک نموده و سطح فقر و در نتیجه بزهکاری و جرم را در جامعه کاهش می دهد. افزایش کارایی نظام مالیاتی و افزایش شفافیت اقتصادی در تحقق درآمد‌های مالیاتی عامل مهمی جهت بهبود وضعیت اقتصادی می‌باشد. در ایران سهم قابل ملاحظه درآمد‌های نفتی در بودجه دولت، بسیاری ازتصمیم‌ گیری‌ های کلان اقتصادی را تحت‌الشعاع خود قرار داده است و از طرفی با توجه به پایان‌پذیر بودن منابع طبیعی، رویکرد درآمدهای مالیاتی و تحقق آن در اولویت است. همچنان که بر اساس بند 17 اقتصاد مقاومتی و توجه به منابع درون زا، به مالیات به عنوان ابزار مهم اقتصادی توجه ویژه ای شده است. بنابراین لازم است موانع این تحقق را از میان برداشته شود. یکی از موانع در این زمینه، فرار مالیاتی است که این پدیده به‌عنوان جرم تلقی می شود و در دسته‌بندی جرایم اقتصادی قرار می‌گیرد. بنابراین بر‌آورد و شناسایی عوامل اثر‌گذار بر آن از اهمیت بالایی بر‌خوردار است.
به هرگونه تلاش قانونی یا غیرقانونی یک کسب‌وکار با هدف خودداری از پرداخت مالیات قانونی یا کمتر پرداخت نمودن آن، به هر شیوه که انجام شود، فرار مالیاتی می‌گویند. فرار مالیاتی یک اصطلاح رایج در رابطه با کارهایی است که برای عدم پرداخت بدهی مالیاتی در نظر گرفته می‌شود و به این معنی است که مودی کمتر از میزانی که قانونا موظف است پرداخت کند.
فرارهای مالیاتی عمدتا توسط پردرآمدها و با سندسازی و ارائه آمار غلط صورت می‌گیرد. آثار سوء فرار مالیاتی در تأمین نشدن درآمدهای موردنیاز دولت و درنتیجه عدم ارائه خدمات اجتماعی مطلوب و باکیفیت ظهور و بروز پیدا می‌کند. همچنین فرار مالیاتی سبب می‌شود درآمدها در سطح جامعه به نحو متناسب توزیع نشده و انباشت ثروت در دست گروه‌های خاص، نه‌فقط زمینه تقویت قدرت سیاسی برخی گروه‌ها را فراهم آورد بلکه شکاف طبقاتی ناشی از این امر موجب افزایش تنش سیاسی و اجتماعی در جامعه می‌شود.
خلاصه اینکه فرار مالیاتی به‌عنوان یکی از مصادیق و مظاهر فساد اقتصادی، امنیت اقتصادی موردنیاز برای گسترش فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری را دچار اختلال می‌کند.
در هر صورت با توجه به اینکه در سال‌های اخیر مبارزه با جرائم مالیاتی کلان و گسترده به یکی از راهبردهای اصلی کشورمان در مسیر پیشرفت و عدالت مبدل شده است بدون تردید بهره‌مندی از یک نظام کیفری کارآمد و منسجم در مقابله با جرائم مالیاتی به بهبود عملکرد نظام مالیاتی کمک قابل توجهی می‌نماید. به طور قطع تقویت نظام کیفری حاکم بر رفتارهای مالیاتی و برطرف نمودن خلأها و نارسایی‌های این حوزه کشور ما را در دستیابی به اهداف تعیین شده در سند چشم‌انداز و سیاست‌های کلان اقتصادی به ویژه در تحقق سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی یاری می‌رساند.
بنابراین اگر می‌خواهیم کشوری داشته باشیم که از وابستگی اقتصاد نفتی به‌سوی اقتصاد مالیاتی سوق داده شود باید در این امر مبارزه با فرار مالیاتی مشارکت جدی و همه‌جانبه تمامی آحاد جامعه را جلب نماییم و بدانیم که هدف دولت از گرفتن و وصول مالیات تنها برای بهبود و بالا بردن سطح ارائه خدمات بهداشتی و درمانی، تولید و اشتغال‌زایی، آموزش همگانی، انجام اقدامات عمرانی نظیر ساخت جاده‌ها و بازسازی آن‌ها، سدسازی، ساخت و توسعه نیروگاه‌ها و شبکه‌های آبی، توسعه زیرساخت‌ها و انجام پروژه‌های گوناگون عمرانی در مناطق محروم و توسعه‌نیافته و در نهایت ساختن فردایی بهتر برای ما و فرزندمان است در چنین شرایطی است که دیگر معضلی به نام فرار مالیاتی برای دولت و کابوسی به نام مالیات برای مودیان وجود نخواهد داشت.


تاریخ یادداشت: 1399/11/18
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی