تلاش لهستان برای الزامی کردن استفاده از پایانه های فروشگاهی آنلاین- قسمت اول
چاپ مطلب

لهستان از جمله کشورهای اروپای مرکزی است که همگام با دیگر کشورهای اروپایی در پی کاهش حجم اقتصاد زیرمینی و افزایش شفافیت اقتصاد داخلی خود است. بر اساس برآوردهای موسسه بین المللی گلوبال اکونومی، نسبت حجم اقتصاد زیرزمینی در این کشور به حجم تولید ناخالص داخلی در سال های بین 1991 تا 2015 حداکثر 33.1 درصد، حداقل 16.67 درصد و به طور متوسط 25.1 درصد بوده است.
به همین دلیل دولتمردان لهستانی پیوسته کوشیده اند با ابزارها و تمهیدات مختلف نسبت به کاهش حجم اقتصاد زیرزمینی بکوشند. از جمله بخش هایی که لهستان نیز مانند همه کشورهای دنیا می کوشد شفافیت بیشتری را بر آن حاکم کند، بخش مشاغل و کسب و کارهایی است که با مصرف کننده نهایی سر و کار دارند. استفاده از ابزار سامانه های فروشگاهی نیز از جمله مهمترین ابزارهای رایجی است که برای رصد فعالیت ها در این بخش استفاده می شود. تاریخچه الزام کسب و کارها در لهستان به استفاده از پایانه های فروشگاهی و ثبت تراکنش ها و پرداخت ها به 1993 بر می گردد. در اصل الزام به استفاده از پایانه های فروشگاهی در لهستان مستند به قانون مالیات بر ارزش افزوده است که در این کشور از آن با عنوان «مالیات بر کالاها و خدمات» یاد می شود.
بر اساس این الزام، کسب و کارهای مشمول می بایست از دستگاه های الکترونیکی به عنوان پایانه فروشگاهی استفاده می کردند که مبتنی بر دو دستگاه مختلف باشد، یکی یک چاپگر اطلاعات مالی و دیگر صندوق فروش الکترونیک.
این پایانه ها معمولا دارای حافظه ای با ظرفیت محدود و مشخص است. چنانچه این حافظه پر شود، امکان ثبت رکوردها و اطلاعات جدیدی را در خود ندارد. بر اساس قانون، کسب و کارهایی که حافظه پایانه فروشگاهی آنها پر می شود می بایست آن را با حافظه جدیدی که به تایید نهادهای مربوطه می رسد جایگزین کنند.
علاوه بر محدودیت هایی از این دست، استفاده از پایانه های فروشگاهی الکترونیکی غیرآنلاین که در این سال ها مورد استفاده قرار می گرفت تاثیر مورد انتظار را بر کاهش وسعت و دامنه اقتصاد زیرزمینی لهستان نداشته است. به همین دلیل، قانونگذاران و سیاستگذاران لهستان نیز به سیستم پایانه های فروشگاهی آنلاین متوسل شده اند. این سیستم ها در برخی کشورهای اروپایی اجرا شده و تاثیرات مثبت خود را بر کاهش دامنه اقتصاد زیرزمینی نشان داده است. سیستم پایانه های فروشگاهی مجارستان و کرواسی از جمله نمونه های موفقی است که در قاره اروپا زبانزد است.
بر این اساس، دولت لهستان از سال 2018 طرح استفاده از پایانه های فروشگاهی آنلاین را آغاز کرد. در این روش، اطلاعات تراکنش های صورت گرفته از طریق اینترنت برای سیستم های اطلاعاتی که در اختیار سازمان ملی مالیات لهستان است ارسال می شود. یکی دیگر از ویژگی های سیستم پایانه های فروشگاهی آنلاین این است که ره گیری و نظارت بر آنها آسان تر است و این امر به کاهش تعداد و هزینه بازرسی های حضوری می انجامد.
بر اساس تصمیمات دولت لهستان، کسب و کارها و مشاغل مشمول نصب و استفاده از پایانه های فروشگاهی می توانند از ماه می سال 2019 استفاده از این نوع پایانه ها را به صورت داوطلبانه آغاز کنند. اما استفاده الزامی کسب و کارها بر اساس گروه بندی و زمان بندی خاصی خواهد بود.
در این برنامه زمان بندی شده، کسب و کارهایی که در حوزه فروش سوخت، تعمیر خودرو و خدمات لاستیک سازی فعالیت می کنند از ابتدای ژانویه 2020 ملزم به استفاده از از پایانه های فروشگاهی آنلاین شده اند.
مشاغل تهیه غذا، خدمات مهمانپذیرها و مشاغل مرتبط با فروش زغال سنگ نیز از ابتدای جولای 2020 ملزم نصب و استفاده از این پایانه ها شده اند. کسب و کارهای ساخت و ساز، باشگاه های ورزشی، خدمات آرایشگاهی، خدمات و مراقبت های پزشکی ارائه شده از دندانپزشکان و پرستاران و خدمات حقوقی نیز از ابتدای ژانویه 2021 می بایست استفاده کنند.
دیگر کسب و کارهایی که با مصرف کننده نهایی سر و کار دارند و نام آنها در فهرست سه گروه فوق نیامده است نیز مکلف شده اند حداکثر تا ژانویه 2023 اقدام به نصب و استفاده از پایانه های فروشگاهی آنلاین کنند. (ادامه دارد).


تاریخ یادداشت: 1399/11/26
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی