سامانه پایانه های فروشگاهی – اسلوونی
چاپ مطلب

سامانه پایانه های فروشگاهی از 2 ژانویه 2016 در اسلوونی اجرا شد. طبق این سیستم، همه اشخاص حقوقی و حقیقی که معاملات نقدی (یا معاملات معادل پول نقد) را انجام می دهند و موظف به نگهداری اسناد و سوابق هستند، باید از ثبت های مالیاتی مجاز استفاده کنند.
سامانه پایانه های فروشگاهی از طریق اینترنت به سیستم اطلاعات مرکزی اداره مالی متصل می شوند، بنابراین فاکتورهای پردازش شده در زمان واقعی تأیید و ذخیره می شوند، قابلیت ردیابی و کنترل موثر فاکتورها را فراهم می کنند، بنابراین به کاهش اقتصاد زیرزمینی کمک می کنند.
آگاهی مالیاتی در اسلوونی به طور کلی پایین است که ممکن است سطح بالایی از اتحادیه های کارگری را تحت تأثیر قرار دهد. در اسلوونی بسیاری از شرکت های تجاری برای جلوگیری از پرداخت مالیات و مشارکت های اجتماعی، کارمندان خود را به طور قانونی استخدام نمی کردند. اما با استفاده از سامانه پایانه های فروشگاهی، شناسایی جریان های پولی در مقیاس قابل توجهی امکان پذیر می شود و در نتیجه نظارت بر اتحادیه های کارگری ممکن می شود.
با اجرای این سامانه، نظام مالیاتی اسلوونی به دنبال این است که اقتصاد زیرزمینی را کاهش داده و در نتیجه آگاهی از توزیع عادلانه بار مالیاتی را در بین افراد مسئول در همان شرایط افزایش دهد و پرداخت داوطلبانه مالیات را تشویق کند و همچنین سبب کنترل موثرتر اجرای قوانین و رویه های یکنواخت برای نظارت بر معاملات نقدی شود.
نظام مالیاتی این کشور معتقد است اجرای این سامانه، باعث بهبود مدیریت منابع انسانی می شود چرا که با دستیابی به اسناد رسمی مالیاتی ثبت شده در سامانه حداقل بخشی ازکمبود مدارک بازرسان جبران می شود. علاوه بر این با جلوگیری از فرار مالیاتی و تقلب در مورد مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر درآمد شرکت، مالیات بر درآمد خود اشتغالی، مالیات بر درآمد شخصی و سایر مالیات ها و اطلاعات بهتری که در مورد عملکرد اشخاصی که مشمول مالیات هستند، درآمدهای مالیاتی دولت اسلوونی افزایش می یابد.
همچنین پیاده سازی و اجرای سامانه پایانه های فروشگاهی سبب ایجاد شرایط برابر برای مشاغل، تنظیم بازار، جلوگیری از رقابت ناعادلانه، حمایت از توسعه سریعتر اقتصادی و حمایت از مصرف کننده می شود. بر این اساس، هدف اصلی اجرای سامانه پایانه های فروشگاهی، معرفی سیستمی است که امکان ثبت شفاف و قابل اعتماد معاملات نقدی اشخاص را برای مالیات فراهم می کند.
از این رو بر اساس قانون، کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی که معاملات نقدی انجام می دهند و موظف به نگهداری دفاتر و اسناد هستند باید از سامانه پایانه های فروشگاهی معتبر استفاده کنند و هیچ استثنایی پیش بینی نشده است، بنابراین تأیید الکترونیکی فاکتورها برای هر کسی که موظف به استفاده از رسیدها مطابق با قانون مالیات بر ارزش افزوده است ، اعمال می شود.
البته این قانون شامل بازرگانان مواد غذایی بازار نمی شود و همچنین رسیدها توسط دستگاه های فروش مواد غذایی و نوشیدنی صادر نمی شود. همچنین علاوه بر پرداخت با اسکناس بانکی یا سکه ، سایر روش های پرداخت به عنوان مثال پرداخت با کارت اعتباری یا نقدی، معاملات نقدی در نظر گرفته می شوند و باید در سامانه ثبت شوند.
همانطور که قبلا گفته شد، پایانه های فروشگاهی از طریق اینترنت به سیستم اطلاعات مرکزی اداره مالی متصل می شوند، بنابراین فاکتورهای پردازش شده در زمان واقعی تأیید و ذخیره می شوند. این قابلیت ردیابی و کنترل موثر فاکتورها را فراهم می کند ، که اساسا به کاهش اقتصاد خاکستری کمک می کند.
چرا که اطلاعات فاکتور ارائه شده به اداره مالی حاوی اطلاعات مربوط به شماره مالیات شخصی است که در واقع فاکتور را صادر کرده است. به این ترتیب ، اداره مالی می تواند داده های مربوط به ساعات کار واقعی و ساعات کاری اعلام شده برای پرداخت سهم تأمین اجتماعی را مقایسه کند. این امر به طور موثر از وقوع کار اعلام نشده و کم اعلام شدن کار جلوگیری می کند.
https://ec.europa.eu/social/ajax/BlobServlet?docId=18513&langId=en


تاریخ یادداشت: 1399/11/27
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی