در کشور و در استان اصفهان برای اولین بار طرحی به نام طرح پایش انجام می شود که یک طرح زیربنایی است
چاپ مطلب

مدیرکل امور مالیاتی استان در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه های استانی با تشریح طرح زیربنایی پایش در اداره کل امور مالیاتی برای اولین بار در کشور گفت: در کشور و در استان اصفهان برای اولین بار طرحی به نام طرح پایش انجام می شود که یک طرح زیربنایی است این طرح را به سازمان ارائه کردیم و مورد استقبال قرار گرفته و الان بازخوردی که از این طرح داریم فوق العاده و بیش از آن انتظاری بود که خود ما پیش بینی می کردیم .
آقای مهدلو افزود: بر اساس آمارهای موجود 250 هزار اظهارنامه مشتمل بر 220 هزار اظهارنامه مشاغل و 30 هزار اظهارنامه اشخاص حقوقی قابل رسیدگی می باشد که 500 نیرو در کل استان باید این تعداد را رسیدگی کنند. حدود 140 هزار پرونده از این تعداد بخاطر خوداظهاری خارج می شود و نزدیک به صد هزار پرونده باید رسیدگی بشود. اگر صد هزار پرونده را تقسیم بر 500 نفر بکنیم متوسط به هر نفر 200 پرونده می رسد واین تعداد قابل توجهی است و اینجاست که هنگام رسیدگی ممکن است انحراف انجام شود. طرح پایش به منظور برطرف کردن این مشکلات برنامه ریزی شده است .
آقای مهدلو با تاکید بر پذیرفتن خوداظهاری مودیان توسط سازمان مالیاتی گفت: در سال 96، حدود 30 درصد اظهارنامه های مشاغل در استان اصفهان قطعی شده بود; ولی در حال حاضر خوشحال هستیم که برای امسال نزدیک به 65 درصد اظهارنامه ها قطعی شده و وارد پروسه رسیدگی نمی شوند و این امر سبب کاهش هزینه ها و تنش ها و افزایش خدمت زسانی در بخش های دیگر و رضایتمندی مودیان میشود. درواقع مودی توافق نامه ای که بین سازمان امور مالیاتی و اصناف کل کشور انجام شده را می پذیرد، مودی خود اظهاری می کند و دیگر در پروسه رسیدگی وارد نمی شود .
مدیرکل امور مالیاتی استان بیان کرد: پس از بررسی های بعمل آمده و استانداردسازی و طبقه بندی پرونده ها از لحاظ کیفی در طرح پایش یک درصد یعنی حدود 2000 پرونده از پرونده های مالیاتی مهم استان اصفهان چه در اشخاص حقیقی و چه اشخاص حقوقی که برای اداره کل مهم، پرریسک و دارای ویژگیهای منحصر بفرد تشخیص داده شد انتخاب گردید. وی افزود: این تعداد پرونده که جز پرونده های مهم استان است توسط 200 نفر از پرسنل ما بصورت ویژه و دقیق و با زمانبدی مناسب رسیدگی می شود به عنوان مثال یکی از پرونده های مهم که سال گذشته توسط دو نفر و ظرف پنج روز رسیدگی شد، امسال ظرف چهل روز و توسط پنج نفر به صورت دقیق و شفاف رسیدگی می گردد .
آقای مهدلو خاطرنشان کرد: این شیوه رسیدگی از دو زاویه دقیق، شفاف و مورد توجه می باشد که هم حق و حقوق مردم رعایت شده و از سوی دیگر بحث اعمال سلیقه و نظر غیر کارشناسی در رسیدگی کاهش پیدا کرده است. وی ضمن ابراز خرسندی از اجرای طرح پایش در ادارات امور مالیاتی استان و نتایج قابل توجه این طرح گفت: در مدت پیش بینی شده نزدیک به 200 پرونده از این پرونده ها بصورت دقیق و استاندارد رسیدگی شده و بیش از 95 درصد تمکین مودیان را داریم و این امر سبب شده مراجعه مودیان به هیات های حل اختلاف مالیاتی و مراجع بعدی بسیار کاهش پیدا کند. آقای مهدلو تصریح کرد: با ارائه این روش و پیاده سازی این طرح توانستیم هم مودیان واقعی، اطلاعات و درآمدهای واقعی را شناسایی کنیم و همچنین از اعمال نظر غیر کارشناسی، برآوردی و تشخیص علی الراس جلوگیری کنیم و این امر به عدالت مالیاتی و رضایتمندی مودیان کمک شایانی کرده است .
مدیرکل امور مالیاتی استان استفاده بهینه و موثر از نیروهای انسانی، زمان و تجهیزات را از دیگر دستاوردهای این طرح برشمرد و اظهار داشت: دستاوردهای طرح پایش فوق العاده است; ما در این 200 پرونده به نتایج خیره کننده ای دست پیدا کردیم که انشالله تا پایان سال یا ابتدای سال آتی که بعد از تعطیلات نتیجه این پایش را که بسیار بسیار عالی است و مالیات های بسیار شفافی را روشن کرده ارائه خواهیم کرد. آقای مهدلو با اشاره به گام دوم طرح که کوچک سازی و پاکسازی پرونده ها می باشد، بیان کرد: در ابتدای کار ظرف دو ماه ما توانستیم بیش از 200 کمد حاوی پرونده های قدیمی را تخلیه، اسکن و امحا کنیم و با برآوردی که ما داریم تا پایان سال حدود 500 مترمربع فضای اداری باز و بیش از 500 کمد خالی می شود تا نیروی انسانی از تعداد زیاد پرونده رها شده و بتواند با تمرکز و دقت پرونده را رسیدگی کرده و پرونده های راکد و قدیمی که فضای ما را اشغال کرده بود از بین خواهند رفت. آقای مهدلو با تصریح بر اینکه نتایج این طرح که برای اولین بار در کشور اجرا میشود به استانداری اعلام می گردد گفت: دستگاه های دیگر هم می توانند از این طرح و دستاوردهایش بنا بر کار خود، ایده گرفته و ستفاده کنند و ما حتما با سایر دستگاه ها همکاری خواهیم کرد .

تاریخ خبر: 1399/11/27
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی