دکتر پارسا رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور: سازمان امور مالیاتی، به مثابه سازمان دخل کشور است
چاپ مطلب

دکتر پارسا به گزارش روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی خوزستان ، دکتر پارسا رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور در آیین کلنگ زنی ساختمان اداره امور مالیاتی شهرستان بهبهان با اشاره به این مطلب که در بیش از نیمی از دنیا بالای 85% هزینه های کل مملکت از مالیات تامین می شود گفت : سازمان امور مالیاتی امروز به مثابه سازمان دخل کشور است.
در این آیین که مقارن باچهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران صورت گرفت ، مدیر کل امور مالیاتی خوزستان ، نماینده مردم بهبهان و آغاجاری در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران اجرایی این شهرستان نیز حضور داشتند ، دکتر پارسا همچنین افزود : وقتی دستگاه مالیات ستانی بعنوان دخل کشور در نظر بگیریم در یک سوی دیگر همه دستگاه های قرض کشور قرار میگیرد ، بعبارتی اگر این دخل اتفاق نیفتد و خزانه پر نشود در آن صورت چگونه می توان انتظار داشت که در سطح کلان کشور در بودجه اقدامات مهم اجرایی اتفاق بیفتد.
وی به ظرفیت های شهرستان بهبهان اشاره کرد و افزود : شهرستان بهبهان بعنوان یک شهر با پیشینه علمی ، فرهنگی و اقتصادی قوی قلمداد می شود که به نوعی مالیات ستاندن در آن سختی های خود را دارد . این مساله که گاهی عنوان می شود که جان ستاندن از مالیات ستاندن راحت تر است ، واقعیتی است که در فرهنگ و باور عمومی وجود دارد و به همان صورت وقتی مالیات ستاندن سخت تر می شود که مردم بر این باور عمومی نیز پافشاری کنند که وقتی نفت هست چه نیازی به مالیات هست؟ در صورتی که ما بخواهیم به سمت اقتصاد مقاومتی واقعی برویم و اگر بخواهیم نفت را صرفا برای توسعه اقتصادی و عمرانی کشور صرف کنیم ، گزینه دیگری جز مالیات نداریم .
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور همچنین گفت: در هر دستگاهی که مردم در آن هزینه و انرژی صرف می کنند در نهایت یک نتیجه حاصل می کنند برای مثال در شهرداری ها وقتی کلی کار اداری و دوندگی انجام می گیرد در نهایت موفق به دریافت پروانه ساخت و ساز یا ... می شویم ; با ااین اوصاف درست است که سازمان امور مالیاتی از مردم مالیات می ستاند اما در مقابل هزینه ها و خدمات بسیاری را نیز به مردم ارائه می دهد، هزینه امنیت ، دفاع ، نظم ، بهداشت و سلامت ، شهرداری ، ورزش ، راه و شهرسازی و آموزش همه هزینه های هستند که سازمان امور مالیاتی کشور به مردم می دهد ، و اگر از مالیات تامین نشود انتظار داریم ازکجا تامین شود ؟ در کل دنیا بیش از 85% درآمد های کشور از منبع در آمد های مالیاتی تامین می شود و 15% باقی مانده از سایر منابع ، این 85% مالیات را باید همان 15% قشر بالای جامعه پرداخت نمایند این عین عدالت است . چرا که اگر ما نیاییم از این 15% اقشار بالای جامعه آن 85% مالیات را بستانیم و بخواهیم به سایر اقشار فشار وارد آوریم بر فرض محال آن 15% سرنوشتی نامعلوم به سمت رانت و ثروت اندوزی و سواستفاده خواهند طی کرد .
وی گفت : برای رسیدن به عدالت مالیاتی ، دنیا یک گام اساسی برداشته و آن هوشمند سازی نظام مالیاتی است ، اگر بخواهیم بدانیم هوشمندسازی مالیاتی به چه معنی است یک توضیح خلاصه و مختصر دارد و آن این است که در پشت صحنه اداره مملکت ، همه اطلاعات و دیتاهای تولیدی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گیرد. بعبارتی همه اطلاعات فروشگاه های زنجیره ای ، بنگاه های اقتصادی ، شهرداری ها و هر اطلاعاتی که از جنس درآمد ، ثروت و مصرف است به سازمان امور مالیاتی متصل گردد. در نهایت سازمان امور مالیاتی این اطلاعات را به شکل عالمانه و منطقی بر اساس قوانین به اظهارنامه پیش فرضی تبدیل می کند که در آن به مودی گفته می شود با استناد به اسناد و مدارک موجود این ارقام و اظهارنامه استخراج شده که در آن جای هیچ گونه اعتراض و سواستفاده وجود ندارد.
دکتر پارسا همچنین گفت: در دنیا اینگونه است که تمام معاملات کشور اعم از واردات ، صادرات ، شهرداری ها ، پروژه های شهرسازی و سیستم های بانکی و نیروهای انتظامی به سازمان امور مالیاتی کشور متصل است ، برای مثال وقتی از اخذ مالیات خودروهای لوکس سخن گفته می شود ، با توجه به این که کلیه اطلاعات مربوط به خودروهای لوکس اعم از صادرات و واردات آنها در اختیار نیروی انتظامی است ، قاعدتا در سایه هوشمند سازی نظام مالیاتی سازمان امور مالیاتی این اختیار و دسترسی را داشته باشد که به اطلاعات فوق دسترسی داشته باشد . این جز در مسیر هوشمندسازی میسر نمی باشد. با علم و استناد به این قبیل اطلاعات غیرقابل کتمان و غیر قابل انکار است که سازمان امور مالیاتی کشور می تواند مالیات را منصفانه تعیین نماید.
دکتر پارسا در پایان خاطر نشان شد: وقتی هوشمند سازی مالیاتی اتفاق می افتد و سازمان امور مالیاتی کشور با استناد به اطلاعات مستند و مستدل مالیات را تعیین و اخذ می نماید ، عدالت مالیاتی و وصول درآمد های مالیاتی به حداکثر خود می رسد و فرار مالیاتی نیز به حداقل می رسد و آن تنش همیشگی که بین مودیان مالیاتی و کارشناسان مالیاتی ما وجود دارد نیز به صفر می رسد .در نظر بگیریم وقتی کارشناس مالیاتی به اطلاعات جامع دسترسی نداشته باشد و اطلاعات او ناقص باشد در نتیجه به روش های قدیمی عمل می کند همچون علی الراس ، کارشناسی ، و... و موجبات تنش با مودیان فراهم می شود اما با هوشمندسازی نظام مالیاتی این مشکل نه تنها به حداقل بلکه به صفر می رسد.
روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی خوزستان

تاریخ خبر: 1399/11/28
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی