مدیرکل امورمالیاتی استان اصفهان بااشاره به جایگاه مالیات در عمران وآبادانی شهری ودرخواست از رسانه ها درتبیین این جایگاه برای مردم افزود : سه درصد از عوارض مالیات بر ارزش افزوده به حساب شهرداری ها ، دهیاری ها وروستاهای فاقد دهیاری سطح استان به صورت ماهانه واریز می شود
چاپ مطلب

مدیرکل امور مالیاتی استان در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه اظهار داشت: بر اساس ماده51 قانون اساسی هیچ مالیاتی وضع نمی شود; مگر به موجب قانون و هیچ معافیت و نرخ صفری داده نمی شود; مگر به موجب قانون و ما خوشحالیم که بگوییم که با اجرای قانون رضایتمندی را برای مودیان ایجاد کردیم .
آقای مهدلو با اشاره به معافیت ها و نرخ صفر مالیاتی بیان نمود: قانونگذار ترجیحاتی را گذاشته است و ما در سال جاری میزان معافیتی که درخصوص تبصره 7ماده 105 و تبصره ماده 131 دال بر اینکه اگر واحد تولیدی در سال جاری نسبت به سال گذشته بین 1-0 درصد درآمدش افزایش پیدا کند یک درصد نرخ مالیاتش تا حداکثر 5 درصد کاهش پیدا می کند، خوشحال هستیم که امسال حدود نهصد میلیارد تومان این معافیت را به فعالان اقتصادی دادیم و این حق آن ها بوده، قانونگذار تعیین کرده و ما با آموزش هایی که هم به مودیان و هم به همکاران مالیاتی ارائه نمودیم، این معافیت را به فعالان اقتصادی در جهت توسعه و رونق تولید میدهیم .
مدیرکل امور مالیاتی استان با تاکید بر اهمیت بحث استرداد گفت: اداره کل امور مالیاتی از ابتدای سال تا پایان آذرماه سالجاری حدود 280 میلیارد تومان به مودیان حکم استرداد دادیم که بیش از 200 میلیارد از این 280 میلیارد مربوط به استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده برای صادرکنندگان است با توجه به اینکه در قانون تعبیه شده است چنانچه فعالی کالایی را صادر کند چون در صادرات، نرخ ارزش افزوده صفر است و مالیات و عوارضی گرفته نمی شود، مالیات و عوارض پرداختی مراحل قبل استرداد خواهد شد .
آقای مهدلو با اشاره به ارائه تسهیلات و خدمات نظام مالیاتی به فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان واقعی و مشاغل آسیب دیده از کرونا بیان کرد: با قدرت می گوییم هیچ واحد تولیدی یا فعال اقتصادی نیست که بخاطر مالیات دچار مشکل بشود و فعالیت خود را تعطیل بکند. آقای مهدلو از رسانه ها خواست که با اطلاع رسانی به واحدهای تولیدی و غیرتولیدی که دچار مشکل مالیاتی هستند و مسأله مالیاتی دارند با مراجعه به اداره کل از راهکارهای قانونی حتما استفاده کرده و از مشاوره های مالیاتی و حمایت ویژه برخوردار شوند.
آقای مهدلو با اشاره به اهمیت هزینه کرد مالیات در عمران وابادانی شهری و ایجاد رضایت مردم از پرداخت مالیات گفت: رونمایی از تصاویرهزینه کرد عوارضی که از محل رسیدگی های ارزش افزوده به شهرداری ها، دهیاری ها و روستاهای فاقد دهیاری تعلق می گیرد و باعث آبادانی می شود دراین نشست خبری برای اولین بار درکشور حائز اهمیت می باشد .
وی با بیان اینکه در دنیا پاکترین درآمد و پاکترین سوخت اقتصادی مالیات است; و هم باعث ایجاد عدالت و شفافیت اقتصادی می شودبیان کرد: نقش مالیات نقش تعیین کننده ای است و نقش ویژه ای برای مالیات و سهم مالیات در بودجه کشور در نظر گرفته شده است، بخشی از درآمدهای ارزش افزوده کلا مالیات است و به خزانه می رود و حقوق کارمندان داده می شود . اما بخش دیگر از مالیات برارزش افزوده عوارض میباشد که عوارض مالیات برارزش افزوده دو قسمت می شود. یک درصد از عوارض ارزش افزوده سهمش به وزارت بهداشت داده می شود
در سال 1396 حدود چهارهزار چهارصد میلیارد تومان از محل یک درصد سهم وزارت بهداشت که از مردم گرفته شد در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته شد و بخشی از امکانات وزارت بهداشت از اینجا میباشد. پس اگر مردم مالیاتی می دهند، عوارضی می دهند، یک بخش از آن مستقیم به خودشان برمیگردد . در سال 97 حدود پنج هزار میلیارد تومان سهم وزارت بهداشت بود که در کل کشور توزیع شد. در سال 1398 مبلغ 6800 میلیارد تومان از محل یک درصد در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت که این آمار مربوط به کل کشور میباشد. نکته اینجاست که اگر این 6800 میلیارد تومان به وزارت بهداشت تعلق نمی گرفت قطعا امروز در این شرایط کرونایی، وزارت بهداشت خدمات کمتری را می توانست ارائه دهد و اگر این مبلغ بیشتر بشود، قطعا وزارت بهداشت می تواند خدمات بهداشتی بیشتری را برای مردم فراهم کند .
وی همچنین بااشاره به جایگاه مالیات در عمران وآبادانی شهری ودرخواست از رسانه ها درتبیین این جایگاه برای مردم افزود : سه درصد از مبلغ مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری ها ، دهیاری ها وروستاهای فاقد دهیاری به صورت ماهانه واریز می شود که در سال 95 در استان اصفهان 840 میلیارد تومان و در سال 96 مبلغ 860 میلیارد تومان بین شهرداری ها و دهیاری ها توزیع گردید; یعنی 20 میلیارد تومان افزایش یافت; اما با تلاش هایی که اداره کل انجام داد در سال 97 مبلغ 860 میلیارد به 1180 میلیارد تومان افزایش یافت و در سال گذشته(سال 98) این مبلغ به 1600 میلیارد تومان افزایش یافت .
مدیرکل امور مالیاتی استان تصریح کرد: در طی سه سال، توانستیم دو برابر به شهرداری ها کمک بکنیم و اکنون می توانیم اعلام بکنیم شهرداری های بزرگ حدود 25 تا 30 درصد بودجه خود را از محل عوارض دارند و روستاها و دهیاری ها تا 95 درصد از بودجه خود را از محل این عوارض دارند و بخش قابل توجهی از آبادانی و خدمات شهری و روستایی از محل عوارض ارزش افزوده است که مردم و مصرف کنندگان می دهند. خوشحالیم بگوییم در ده ماهه سال 1399، 1500 میلیارد تومان توزیع کردیم و امیدواریم با این روند به 2000 میلیارد تومان برسد.
شایان ذکراست در پایان این نشست خبری از گزارش مصور هزینه کرد واریز عوارض مالیات برارزش افزوده به حساب 24 فرمانداری 107 شهرداری و870 دهیاری سطح استان اصفهان رونمائی شد درآئین این رونمایی آقای علیخانی رئیس اداره روابط عمومی امورمالیاتی استان اصفهان با تقدیر وتشکر از فرمانداران ،شهرداران ودهیاران سطح استان اصفهان در ارسال مستندات عمران وآبادانی شهری بیان داشتند امیدواریم بتوانیم با تبیین جایگاه مالیات در عمران وآبادانی شهری نقش مالیات را به عنوان یکی از مهمترین عوامل در رشد اقتصادی وعدالت اجتماعی به وضوح برای مردم بیان نمائیم .

تاریخ خبر: 1399/11/28
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی