مشاغل یونانی بدون صندوق‌های فروش دیجیتال، جریمه می‌شوند
چاپ مطلب

«دایره‌ مستقل درآمدهای عمومی» (سازمان مالیاتی) جمهوری یونان اعلام کرد که شرکت‌ها و دیگر مشاغلی که پایانه‌های فروشگاهی جدید موردتایید دولت را جایگزین صندوق‌های فروش قدیمی نکنند، با جریمه‌یی معادل 500 یورو (معادل 550 دلار و 20 سنت) برای هر حسابرسی مالیاتی روبه‌رو خواهند شد. سازمان مالیاتی یونان با این کار درنظر دارد صندوق‌های فروش را مستقیما به «درگاه (پرتال) سازمان مالیاتی» (تکسیس‌نت) متصل کند تا مسوولان مالیاتی بتوانند همه‌ی تراکنش‌های نقدی را بلادرنگ و در زمان وقوع مشاهده کنند. برای این منظور، نیازی به نصب و استفاده از دستگاه‌های پوز که در فراخوان‌های پیشتر الزامی شمرده شده بود نیست و مشاغل یا خدمات فاقد دستگاه‌های پوز نیز می‌توانند به سامانه‌ی جدید بپیوندند.
در یونان برخی مشاغل و حرف، مانند وکلا و پزشکان، ادعا می‌کنند که دستگاههای پوز آن‌ها از کار افتاده و به اینترنت متصل نیستند، تا بتوانند ویزیت‌ها را نقدی دریافت و در میزان مالیات تقلب کنند. این موضوعی فراگیر در زمینه‌ی فرار مالیاتی به‌شمار می‌رود.
اما به گزارش سایت خبری کاثیمرینی «گئورگوس پیتسیلیس»، یکی از مقامات مالیاتی کشور یونان، اعلام کرد که "آغاز سال 2020 به این معنی است که آن‌ها مجبورند دیجیتالی شوند; زیرا این سازمان فهرستی از تغییرات بزرگ دیگر را تهیه کرده که شامل «سامانه‌ی صدور فاکتور الکترونیک» می‌شود و نصب پایانه‌های فروشگاهی جدید در این راستا ضروری است ".
در این زمینه، «کتاب‌های الکترونیکی» بارگذاری شده و ازقبل به اطلاع بیش‌تر مشاغل رسیده است; اما در هیچ‌یک اشاره‌یی به این موضوع نشده است که درصورتی که مسافرخانه‌ها و هتل‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها و حرفی مانند وکلا و پزشکان به‌جای استفاده از پایانه‌های الکترونیک یا دستگاه‌های پوز، پول نقد مطالبه کنند، چه اقدامات بایسته‌یی صورت می‌گیرد.
اتوماسیون فرایندهای حسابرسی نیز موجب بازپرداخت سریع مالیات مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده‌ی شرکت‌ها و مشاغلی گردیده است که ترتیب پرداخت اقساط اجباری مالیات خود را داده‌اند; در غیر این‌صورت باید به روال معمولی منتظر شوند.
کتاب‌های الکترونیکی، تحت یک پلتفرم جدید که «مای‌دیتا» (مخفف: حسابداری دیجیتال و اپلیکیشن مالیاتی من) نامیده می‌شود، و به‌جهت جلوگیری از ازدحام حجم بالای صورت‌حساب‌های مالی مشتری-فروشنده، قابلیت این را دارند که به‌طور خودکار اظهارنامه و سایر فرم‌های مالیاتی را پر کنند.
در قالب این سامانه‌ی جدید، ضروری است همه‌ مشاغل دایمی و پاره‌وقت (دستمزدبگیران)، فاکتورهای خود را اعلام و کتاب‌های‌شان را به‌طور الکترونیکی و در اتصال مستقیم با «تکسیس‌نت» تکمیل کنند; اما در جایی عنوان نشده است که اگر پول نقد به‌جای تراکنش مالی دیجیتال استفاده شد، حسابرسان مالیاتی چه‌گونه از آن مطلع خواهند شد. با این وجود، امکان انجام تصحیح به‌شکل برگ‌تشخیص متمم و چاپ مجدد مفاصاحساب‌های صادرشده توسط حسابداران یا حسابرسان مالیاتی وجود دارد.

تاریخ یادداشت: 1399/12/05
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی