مدیرکل امورمالیاتی خوزستان: شعار روز سازمان امور مالیاتی کشور، هوشمند سازی است
چاپ مطلب

دکتر ارزانی بیرگانی
به گزارش اداره روابط عمومی، جهانشاه ارزانی بیرگانی مدیرکل امور مالیاتی خوزستان در جلسه شورای اداری که با حضور آقایان خادمی، دهقان، و ناری دادیاران دادستانی انتظامی سازمان امور مالیاتی کشور، معاونین، روسای امور مالیاتی اهواز و شهرستانها و دادیاران دادستانی این اداره کل برگزار شد گفت: شعار روز سازمان امور مالیاتی کشور، هوشمندسازی است.
وی در این جلسه که با موضوع پیگیری و نتیجه گیری در مورد چک های برگشتی معوق و سررسید شده برگزار شد افزود: مساله رصد و پیگیری اسناد دریافتی، سال ها است که سازمان امور مالیاتی کشور را با تهدیدات جدی روبرو نموده است، اسناد دریافتی و آنچه که دیون مودیان هستند برای سازمان ارزش بسیاری دارند و در نتیجه برای دسترسی همه جانبه به آنها احتیاج به یک سامانه هوشمند داریم تا بتوانیم چک را تا مرحله رفع و ادای دین مودی و نشستن در حساب های مربوطه رصد نموده و تا پایان نتیجه گیری راه هرگونه سوء استفاده احتمالی را نیز ببندد. در حال حاضر این سامانه وجود ندارد و این در حالی است که بنده همواره بر لزوم راه اندازی آن تاکید نموده ام. اکنون در استان 8000 چک معوق و 14000 چک در مرحله وصول داریم، با توجه به این که این چک ها مبالغ قابل توجهی دارند، نبودن این سیستم هوشمند موجب معوق ماندن مالیات حقه دولت گردیده است. در مورد این سامانه هوشمند اگر بخواهیم خود را با شرکت پست مقایسه نماییم آنها پیشرفته تر هستند و امکان رهگیری و پیگیری مرسوله های پستی را از ابتدا تا انتها فراهم نموده است.وقتی ما از هوشمندسازی نظام مالیاتی سخن می گوییم این به این معنا است که کلیه امور به صورت روزانه و الکترونیکی قابل پیگیری باشد، در نظام هوشمند این مساله که چک ها در حجم زیاد گم شود یا بلاتکلیف بماند قطعا حل خواهد شد.
ارزانی بیرگانی در مورد افزایش روند ابلاغ های قانونی افزود: در قرن 21 که با ما با حدود بیش از 30 سامانه متصل هستیم و با یک جستجوی ساده می توانیم به اطلاعات هویتی مودیان دسترسی پیدا کنیم، ابلاغ قانونی یک کار ناپسند است. ابلاغ قانونی جز این که موجب تحمیل هزینه های مادی و معنوی مضاعف به سازمان می شود به اطاله کار و کشیده شدن آن به هیاتهای حل اختلاف و صدور رأی می شود، نیرویی که پشت میز خود نشسته باشد و برای مثال 700 برگه ابلاغ قانونی ثبت کند مطلوب سازمان نیست چون نشان می دهد که قدرت تحلیل ندارد، این که همکاری بگوید من مودی را پیدا نکرده ام عین دروغ است، رد هر پرونده ای علی الخصوص شرکت ها چندین اطلاعات هویتی در آن ثبت شده است شما می توانید به راحتی نشانی قانوی فرد را پیدا کنید بنابراین هیچ عذری مبنی بر پیدا نشدن مودی پذیرفته نیست.
وی همچنین گفت: گاهی بانک های عامل ما رد بانک ملی، ملت و یا... چک ها را پاس نمی کنند اخلال یک ماهه، دوماهه در وصول معوقات دولت خواهد شد، گاهی این وصول نکردن تا قبل از 29 هرماهی حدود 50% وصولی مارا به ماه بعد منتقل می کند که نیازمند مدیریت است. ابلاغ برگ های قطعی که با تاخیر صورت می پذیرد، برگ های تشخیص قانونی که هنوز به مرحله اجرا نرسیده اند، همه مواردی هستند که نیازمند مدیریت معاونین و روسای امور مالیاتی هستند.
مدیرکل امور مالیاتی خوزستان در پایان خاطر نشان شد: برگه های مطالبه مالیاتی و برگه های تشخیص، چک های نقد ما هستند که اگر نظارتی روی آنها نباشد آنها نیز به همین وضع خواهند رسید . مواردی هم وجود دارد که چک مشکل امضاء دارد برای مثال بدون امضاء است و یا شخصی غیر از مودی مالیاتی آن را امضاء کرده است. برای رسیدگی به چک ها، خصوصا چک های برگشتی روسای امور مالیاتی باید از بین نیروهای خود یک یا دو نفر و اگر لازم شد یک تیم چندنفری را که پیگیر و متعهد باشند مسئول این امور قرار دهند قطعا در صورت وصول نتیجه پاداش این افراد نیز محفوظ خواهد بود، من این نکته را یادآوری میکنم کارمندان را ما روسا پرورش می دهیم، اجازه ندهید که کارکنان و نیرو های شما اجازه چرخش شما را به خودشان بدهند و شما باید آن ها را مدیریت نمایید. این ظرفیت برای اداره کل ما وجود دارد و اگر همکاران مسرانه و متعهدانه پای کار بایستند بالای 90% این چک ها وصول خواهد شد.
روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی خوزستان

تاریخ خبر: 1399/12/04
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی