ارتباط دوسویه اطلاع رسانی و فرهنگ سازی مالیاتی
چاپ مطلب

بی شک در دنیای امروز هر چه دامنه ارتباطات و تعاملات یک فرد یا جامعه با افراد و جوامع پیرامونش بیشتر و گسترده تر باشد، ضریب موفقیت و پیشرفت آن نیز بالاتر و بهتر خواهد بود. اما باید به یاد داشت که عنصر تعامل و ارتباط صرفا در راستای افزایش دامنه اطلاعات می تواند اثربخشی بهتر و بیشتری داشته باشد. حجم عظیم اطلاعات و مقوله اطلاع رسانی در دنیای امروز توانسته دایره تحولات جهانی و بین المللی را به طور فزاینده ای متحول نماید. در این میان منابع اطلاعاتی و ارتباطات موجود بر مبنای اطلاعات مفید و موثری که در اختیار مردم قرار می دهند، می توانند در جذب مخاطب و یا پیشبرد سیاست های تعریف شده برای خود گام های موثری بردارند.
از سوی دیگر شفافیت و آگاهی از جمله مولفه های مهم و اثرگذاری است که دستگاه های حاکمیتی باید در قبال شهروندان خود داشته و با تنویر افکار عمومی نسبت به اقدامات و فعالیت های خود، ضمن بیان دستاوردها و نتایج مثبتی که در زمینه اهداف و چشم اندازهای سازمانی و حاکمیتی خود نایل گشته اند، نسبت به اقدامات آتی خویش در راستای اهداف کلان خود نیز اطلاع رسانی و فرهنگ سازی نمایند تا در این زمینه هم از نظرات سائق کارشناسان و خبرگان حوزه خود بهره مند گردند و هم اقدامات خود را در بوته نقد همان کارشناسان قرار دهند تا از این طریق از هدر رفت بسیاری از منابع مالی، معنوی و انسانی سازمان جلوگیری نمایند.
در سال های اخیر و با ایجاد تحولات مفید و اثرگذاری که در حوزه نظام مالیاتی کشور ایجاد شده است، انتظار
می رود تا نگاه متفاوتی به مقوله اطلاع رسانی در خصوص دستاوردهای سازمان امور مالیاتی کشور و نیز برنامه های آتی آن صورت پذیرد. بدون شک این امر اطلاع رسانی در راستای فعالیت های نظام مالیاتی کشور می تواند از چندین منظر مختلف دارای اهمیت باشد.
نخست آنکه با انتشار گسترده دستاوردهای نظام مالیاتی می توان این باور را در اذهان عمومی تقویت نمود که نوع تعامل میان سازمان امور مالیاتی کشور و مودیان مالیاتی، تعاملی از جنس اعتماد و حسن نیت بوده و طرفین با رویکردی مثبت سازنده در راستای تحقق اهداف بلند نظام اقتصادی کشور گام بر می دارند. که این امر در وجهی دیگر زمینه ساز رشد و ارتقای سطح فرهنگ مالیاتی در کشور شده و باعث تداوم اقدامات مثبت طرفین در زمینه تعامل با یکدیگر می شود.
از سوی دیگر توجه به مقوله اطلاع رسانی می تواند از این منظر دارای اهمیت باشد که با عنایت به اجرای قوانین جدیدی همچون قانون مالیات بر ارزش افزوده و یا اجرای طرح جامع مالیاتی، شهروندان و مودیان مالیاتی نیازمند آگاهی بخشی در خصوص اجرای این قوانین و نیز اثرات شگرف آن در چرخه اقتصادی و چرخه معیشت خود می باشند. در همین راستا بخش های اطلاع رسانی نظام مالیاتی کشور با انتشار اطلاعیه ها و اعلان های خبری می توانند نقش موثری در آگاهی دادن به افراد جامعه در زمینه اجرای قوانین پویای مالیاتی از این دست داشته باشد.
همچنین یکی از مهم ترین آثار موثر اطلاع رسانی مالیاتی در نزد افکار عمومی را می توان در مقابله با سوء استفاده های احتمالی از سوی برخی قانون شکنان و فراریان مالیاتی دانست. زیرا با وجود گستردگی دامنه اطلاعات ارائه شده از سوی سازمان امور مالیاتی کشور، از یک سو زمینه بهانه جویی های واهی در خصوص عدم اطلاع و نیز جهل به قانون از سوی فراریان مالیاتی مسدود خواهد شد و از سوی دیگر با افزایش آگاهی های عمومی نسبت به فلسفه وجودی قوانین مالیاتی، افکار عمومی و شهروندان به طور ملموس با ترفندهای منفعت طلبانه قانون شکنان و فراریان مالیاتی آشنا شده و چهره واقعی ایشان را در زمینه تضییع حقوق ملت و دولت خواهند شناخت که نمونه بارز این امر در زمان اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده از سوی برخی از همین افراد پدیدار شد.
بدون شک نظام اقتصادی کشور و خصوصا سازمان امور مالیاتی با تکیه بر ابزار مهم اطلاع رسانی می تواند نقش موثری در افزایش همگرایی و نزدیکی شهروندان با دستگاه مالیاتی کشور را داشته باشد.تاریخ یادداشت: 1399/12/10
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی