تاریخچه استفاده از پایانه های فروشگاهی در جهان
چاپ مطلب

بیش از 25 سال پیش، صندوق های فروش (پایانه های فروش) با تصویب قانون در تعدادی از کشورها به بهره برداری رسیدند و از آن زمان تاکنون، مزایای استفاده از این صندوق ها هر روز بیشتر و بیشتر شده است. در حقیقت، آنچه که به عنوان پایانه های فروشگاهی می شناسیم، صندوق های فروشی هستند که می بایست مجهز به برخی پیش نیازها و الزامات فنی شده تا بتوانند اطلاعات مالی را به صورت ایمن ذخیره کرده و فرایندها و تراکنش های مالی را رصد و پایش نمایند. این سیستم ها برای نخستین بار در سال 1983 در ایتالیا بکار گرفته شدند. در آن زمان دولت ایتالیا برخی از کسب و کارها و مشاغل را موظف کرده بود تا به منظور افزایش شفافیت در انجام معاملات و فعالیت های اقتصادی و همچنین کاهش اقتصاد زیرزمینی و پنهان، رسید تراکنش های مالی معاملات خود را بوسیله صندوق های فروشگاهی مالی الکترونیکی صادر نمایند. این شیوه بعدها توسط کشورهایی همچون یونان نیز به کار گرفته شد. این مساله را که پایانه های فروشگاهی چه نوع اطلاعاتی را در خود ذخیره کنند، شیوه ذخیره اطلاعات آنها به چه صورت باشد و چه نوع خروجی ( فایل های گزارش و یا رسیدهای مالی) و با چه فرمتی تولید نمایند را دولت هر کشور بنا به فراخور نیاز خود تعیین می کرد تا بتواند در نهایت در اختیار بازرسان امور مالی و مالیاتی آن کشور قرار دهد.
پیش نیازها و الزامات این قبیل پایانه ها عبارتند از:
· نگهداری الکترونیکی جزئیات اطلاعات تراکنش های مالی در فرمت های خاص به صورت رمزگذاری شده و ذخیره آنها بر روی ابزارهای خاص ذخیره سازی اطلاعات.
· جزئیات اطلاعات ثبت و ذخیره شده که می بایست تنها در مواقع نیاز و در دسترس ماموران مالیاتی قرار گیرند.
· حفظ و نگهداری سری کاملی از بررسی های مالی و قابلیت موردی رصد و پایش رخدادهای مالی.
· پایانه های فروشگاهی باید مجهز به نوع خاصی از تجهیزات انجام پایش و سایر تمهیدات فنی به منظور حفاظت اطلاعات و داده ها در مقابل تغییرات و جابجایی آنها باشند به صورتی که یکپارچگی اطلاعات و داده ها حفظ شوند.
در نسخه های قدیمی تر صندوق های فروشگاهی، اطلاعات و داده های فروش در پایان روز کاری انجام عملیات مالی ذخیره می شدند اما اکنون روش کار تغییر یافته و اطلاعات و داده های فروش در همان لحظه تولید، ذخیره می شوند. روش انجام کار بدین صورت است که در پایان هر روز کاری، صاحب کسب و کار موظف به تولید یک گزارش موسوم به گزارش z یا همان گزارش مالی روزانه است.
در ابتدا، حافظه نگهدارنده ( ROM ) در خود دستگاه صندوق فروشگاهی و با چسباندن آن با چسب رزین به شاسی دستگاه تعبیه شد. اما بعدها با پیشرفته تر شدن و پیچیده تر شدن صندوق های فروشگاهی و وابستگی بیشتر آنها به رایانه های شخصی ( PC ) دیگر الزامی به قرار دادن حافظه نگهدارنده ( ROM ) آنها در داخل شاسی پایانه فروشگاهی نبود و این حافظه می توانست در داخل پرینتر مجزا از پایانه های فروشگاهی که بعدها به پرینتر مالی شهرت یافت، تعبیه شود.
رسید صادر شده مشخص می کند که آیا این رسید، یک رسید مالی اصل، حاوی اطلاعات فروش ثبت شده است یا اینکه این رسید مانند فاکتور پروفرما تنها به منظور آموزش صادر شده یا یک کپی محسوب می شود. در انتهای رسیدهای مالی، مهری درج شده است که حاوی یک لوگوی مالی است که می بایست الزامات خاصی از جمله نوع فونت و نوع لی اوت یا ترکیب بندی خاصی در آن رعایت شده باشد.
نمونه ها از چپ به راست: ایتالیا، بلغارستان، یونان و مجارستان

منبع: اطلاعات ارائه شده توسط کشورهای ایتالیا، بلغارستان، یونان و مجارستان
بسته به اینکه پایانه فروشگاهی در کدام کشور نصب و بهره برداری شده باشد، تاییدیه آن (مطابقت پایانه با الزامات قانونی آن) توسط نهادهایی مانند اداره مالیات و یا نهادهای خصوصی تاییدکننده پایانه های فروشگاهی گواهی می شود.
راهکار نصب و بهره برداری از صندوق های فروشگاهی در کشورهای مختلفی از جمله آرژانتین، برزیل، بلغارستان، یونان، مجارستان، لتونی، لیتوانی، مالت، لهستان، روسیه، ترکیه و ونزوئلا عملیاتی شده است. استفاده از این سیستم ها هنوز هم تحت شرایط خاصی مناسب به نظر می رسند. در این قبیل سیستم ها در برخی کشورهای در حال توسعه، اطلاعات تراکنش های مالی به صورت خودکار در سامانه های ادارات مالیاتی نیز بارگذاری می شوند.
ELECTRONIC SALESSUPPRESSION:A THREAT TO TAX REVENUES, OECD 2013


تاریخ یادداشت: 1399/12/12
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی