نقش مالیات در تامین بودجه کشور
چاپ مطلب

بودجه به عنوان یکی از اصلی ترین و بزرگ ترین اسناد اقتصادی ملی در طول یک سال، سند چشم انداز دولت مردان و مسئولان یک کشور در امر حکمرانی و تامین معیشت یک ملت می باشد. در این میان بودجه سالیانه ملی باید دارای مولفه ها و شاخصه های اقتصادی و اجتماعی باشد که براساس واقعیت ها، فرصت ها و چالش های کلان یک کشور استوار باشد.
در طول دهه های اخیر و با عنایت به سیاست های کلان نظام جمهوری اسلامی در خصوص بهره مندی از علوم و فن آوری های به روز دنیا در زمینه های مختلفی همچون صنعت هسته ای و بهره گیری از مواهب آن در راستای توسعه ملی، دشمنان و بدخواهان کشور در راستای ایجاد دست انداز در مسیر توسعه کشور و جلوگیری از پیشرفت در عرصه های علمی به روز دنیا، مشکلات عدیده ای را در مسیر اعتلای کشور ایجاد کرده اند که تحریم های ظالمانه و غیر انسانی از جمله محوری ترین نقشه های شوم ایشان در زمینه مواجهه با ملت ایران بوده است.
این خصومت و دشمنی در خصوص مقابله با پیشرفت های ملت ایران تا بدان جا رسیده است که کشور را در یک نبرد تمام عیار اقتصادی در برابر ایالات متحده و متحدانش قرار داده و سنگین ترین تحریم های مالی و نفتی را بر پیکره نظام اقتصادی کشور وارد نموده است. اگرچه بهره مندی از مواهب ملی همچون فروش نفت و گاز و مشتقات آنها نقش ارزنده ای در توانمندی اقتصادی کشور و به تبع آن توسعه همه جانبه ملی دارد، اما تحریم های اخیر در کنار همه مصائب خود می تواند نقشه راه جدیدی را در برابر دولتمردان و تصمیم گیران اقتصادی کشور پدید آورد و آن استفاده از ظرفیت های مغفول مانده در پیکره اقتصاد کشور است. این ظرفیت های مغفول مانده می تواند در دسته ها و کارگروه های مختلف اقتصادی و اجتماعی نهان باشد که با هوشمندی و خلاقیت نخبگان اقتصادی و ارائه آن به تصمیم گیران اقتصادی کشور زمینه ساز ایجاد ثروت در سطح ملی باشد.
در این میان یکی از مهم ترین و ارزنده ترین درآمدهای ملی که می تواند هم در شرایط تحریم و هم در شرایط عادی تامین کننده مطمئن و مناسبی در بودجه سالانه دولت باشد، درآمدهای مالیاتی می باشد. درآمدهای مالیاتی به عنوان سالم ترین و مفیدترین درآمدهای ملی است که در کنار تامین نیازهای مالی دولت، زمینه ساز ایجاد یک عدالت اجتماعی در سطح ملی می باشد. یعنی دولت با اخذ مالیات به حقه از مودیان مالیاتی و متناسب با میزان سود فعالان اقتصادی، عدالت اجتماعی را در حوزه اقتصاد به منصه ظهور می رساند.
در طول یک دهه اخیر و با تحولات شگرف و چشمگیری که در نظام مالیاتی و اقتصادی کشور پدید آمده است شاهد دستاوردهای بی بدیلی در حوزه نظام مالیات ستانی در کشور می باشیم. اجرای موفق قوانین تاریخی در حوزه مالیات ستانی، همچون قانون مالیات بر ارزش افزوده و اجرای طرح تحول نظام مالیاتی در کشور تنها در طول کمتر از یک دهه، بیانگر این واقعیت است که مسئولان و تصمیم گیران نظام مالیاتی در کنار دیگر دلتمردان و مسئولان کشور گام های بلند و اثرگذاری در نقش مالیات در تامین بودجه کشور داشته اند. به طور نمونه اختصاص بخشی از درآمدهای حاصل از محل مالیات بر ارزش افزوده به نظام بهداشت و درمان توانسته نقش درآمدهای مالیاتی را در بودجه عمومی دولت پررنگ تر از گذشته نماید.


تاریخ یادداشت: 1399/12/16
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی