کتمان میزان فروش و پایانه های فروشگاهی
چاپ مطلب

در خرده فروشی، داده های فروش منبع اصلی اطلاعاتی هستند که برای مدیریت کسب و کار و همچنین گزارش دهی مالیاتی، پرداخت و ثبت حیاتی هستند. پایانه های فروشگاهی ابزار اصلی برای ثبت دقیق معاملات فروش تجارت به مصرف کننده (B2C) بوده است. آنها سوابق فروش را تولید می کنند و رسیدها جزئیات اقلام و قیمت ها را نشان می‏دهد، و همچنین مدارک اثبات فروش را ارائه می دهند. فناوری پایانه های فروشگاهی، نحوه فعالیت مشاغل خرده فروشی را تغییر داده است و نشان داد که چگونه تمکین مالیاتی می تواند به بخشی جدایی ناپذیر از پایانه های فروشگاهی تبدیل شود که مشاغل برای انجام معاملات روزانه خود استفاده می کنند.
استفاده از پایانه های فروشگاهی امن ، تصویری از این چشم انداز در حال تغییر را ارائه داده است. آنها به رفع مشکلات مربوط به امنیت ، دقت و اطمینان - از جمله برای اهداف گزارشگری و ثبت اطلاعات مالی- کمک می کنند. با این وجود ، با افزایش استفاده از فناوری ضبط معاملات و ذخیره اطلاعات در بین مشاغل ، پیچیدگی اقدامات استفاده شده توسط افرادی که قصد ارتکاب کلاهبرداری و فرار از مالیات را دارند ، نیز افزایش یافته است.
طبق تحقیقات سال 2014 توسط سازمان همکاری و توسعه اقتصادی ، ریسک زیادی را برای نظام های مالیاتی و مشاغل شناسایی کرد که ناشی از آسیب پذیری داده های استخراج شده از پایانه های فروشگاهی است که ناشی از کتمان میزان فروش و منجر به عدم گزارش درآمد در مراحل، درستی معاملات; نرم افزار ; حافظه داخلی; بایگانی خارجی;گزارش دهی می شود. در نتیجه هر مرحله و هر حوزه ریسک، فرصتی را برای عدم ثبت داده های فروش، تغییر یا (در صورت انجام معاملات واقعی) عدم ثبت، فراهم می کند. همه این موارد توسط صاحبان مشاغل و یا کارمندان غیر صادق، با سوءاستفاده هدفمند از سخت افزار و نرم افزار این پایانه ها انجام می شود.
بنابراین سازمان همکاری و توسعه اقتصادی به نظام های مالیاتی توصیه می کند تا یک استراتژی برای مقابله با کتمان میزان فروش الکترونیکی در رویکرد کلی خود برای تمکین مالیاتی ، بهبود اقدامات تشخیص و مقابله و ترویج تمکین داوطلبانه ایجاد کنند.
از سال 2014 با توصیه های صورت گرفته توسط این نهاد بین المللی، پیشرفت های زیادی حاصل شده است. بسیاری از دولت های مالیاتی با اجرای استراتژی هایی برای جلوگیری از تقلب در فروش ، موفق بوده اند، هر کدام بسته به شرایط ملی مربوطه به دنبال راه حل درست و نحوه تعامل با صاحبان مشاغل هستند. با این حال ، برای برخی از کشورها، استفاده از پایانه های فروشگاهی آنلاین ، نوع خاصی از صندوق های الکترونیکید که به صورت پویا داده ها را در زمان واقعی یا نزدیک به زمان واقعی به سازمان مالیاتی کشور ارسال میکند ، در چنین استراتژی نقش مهمی داشته است.
ویژگی اصلی پایانه های فروشگاهی آنلاین، ارتباط آنلاین آنها با اداره مالیات است. داده های فروش به طور خودکار و سیستماتیک با نظام مالیاتی، یا توسط خودسیستم فروش و یا براساس تقاضای اداره مالیات به اشتراک گذاشته می شود. بسیاری از کشورهایی که پایانه های فروشگاهی آنلاین را اجرایی کرده اند، پیشرفت های چشمگیری در تمکین مالیاتی بخش خرده فروشی خود ثبت کرده اند.
OECD’s Forum on Tax Administration publishes new report on tax authority-linked online cash registers


تاریخ یادداشت: 1400/01/10
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی