دکتر عباس گلرو ، نماینده مردم سمنان ، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی
نقش موثر فرهنگ مالیاتی در افزایش درآمدهای دولت
چاپ مطلب

دکتر عباس گلرو نماینده مردم سمنان ، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی با حضور در اداره کل امور مالیاتی استان سمنان ضمن بازدید از بخشهای مختلف ، از تلاش و زحمات کارکنان این اداره کل تقدیر نمود .
به گزارش روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی استان سمنان در این دیدار جواد انوری مدیر کل امور مالیاتی استان به تشریح آخرین وضعیت مالیاتی در استان پرداخت و عنوان کرد ، خوشبختانه وضعیت وصول مالیات در سال گذشته روند بسیار خوبی را داشته که مرهون تلاش و جدیت پرسنل خدوم و پاکدست این اداره کل هستیم .
مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان ادامه داد ، خوشبختانه در شرایط سخت کرونا پرسنل این اداره کل همواره با جدیت و پشتکار در محل کار خود حضور داشته و با ایثار و از خودگذشتگی در راه تحقق سیاستهای سازمان امور مالیاتی کشور گام برداشته اند .
انوری با اشاره به هوشمند سازی نظام مالیاتی و پیاده سازی طرح جامع مالیاتی در کشور گفت ، هدف از اجرای طرح جامع مالیاتی هوشمند ساز ، بکارگیری فناوریهای نوین د نظام مالیاتی و ایجاد نظام جامع اطلاعات مالیاتی هوشمند در سطح کشور می باشد و اجرای کامل این طرح موجب افزایش رضایتمندی مودیان مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی خواهد شد .
مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان تصریح کرد ، امروز عدالت مالیاتی بیش از پیش مورد توجه نظام مالیاتی بوده و با ایجاد نظام مالیاتی شفاف و منصف موجبات رضایتمندی مودیان مالیاتی فراهم گردیده است .
انوری با اشاره به اینکه وصول مالیات باید توام با اصول باشد بر لزوم رضایتمندی مردم در امر پرداخت مالیات و برقراری عدالت اجتماعی تاکید کرد .
انوری با اشاره به رشد 35 درصدی مالیات بر ارزش افزوده در سال گذشته گفت ، در سال گذشته حدود200 میلیاردتومان مالیات بر ارزش افزوده در استان سمنان به شهرداریها و دهیاری سطح استان پرداخت شده که نسبت به سال قبل 35 درصد افزایش داشته است .
مدیر کل امور مالیاتی از تشکیل کارگروه مبارزه با فرار مالیاتی با همکاری دستگاههای نظارتی خبر داد و عنوان کرد تشکیل این کارگروه و برگزاری جلسات مدون در راستای مبارزه جدی با فرار مالیاتی می تواند نقش بسزایی را در ایجاد عدالت مالیاتی ایفا نماید .
انوری تصریح کرد ، در راستای اجرای ماده 97 قانون مالیات‌های مستقیم، از عملکرد سال 1398 به بعد، مبنای تعیین درآمد مشمول مالیات اشخاص حقیقی، اظهارنامه مالیاتی آنها خواهد بود و اظهارنامه‌هایی که در مرحله نخست ، به صورت شفاف و با رعایت مقررات، تنظیم و در موعد مقرر به تسلیم گردد و اطلاعات آنها با بانک‌های اطلاعاتی سازمان همخوانی داشته باشد، بدون رسیدگی و صدور برگ تشخیص، مورد پذیرش قرار خواهد گرفت و برگ قطعی آنها صادر خواهد شد و مودیانی که اظهارنامه مالیاتی خود را مطابق با مقررات و منطبق بر واقعیت تسلیم ننمایند، از مزایای خود اظهاری بهره‌مند نشده و مشمول جرائم مالیاتی مربوط به کتمان درآمد خواهند شد.
مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان از قطعیت بیش از18298 اظهارنامه مالیاتی بدون رسیدگی در راستای تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم مالیات خبر داد و عنوان کرد ، مالیات به عنوان یک درآمد پاک و اثرگذار در جامعه بشمار می آید و در سالجاری توانستیم وصول و توزیع عادلانه مالیات را تحقق بخشیم.
مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان با اشاره به اختیارات ماده 100 قانون مالیاتهای مستقیم گفت ، در همین راستا هم‌زمان از اختیار ماده تبصره 100 قانون مالیات‌های مستقیم استفاده نموده و کسانی که این شرایط را قبول کرده‌اند، مالیات آن‌ها قطعی شده است، و پرونده های تعداد قابل توجهی از مودیان کم ریسک در دست بررسی بوده که اظهارنامه و پرونده ایشان نیاز به رسیدگی ندارد، مگر اینکه مدارک و اطلاعات مستندی به دست آید .
انوری تصریح کرد مبنای شاخص ریسک اظهارنامه‌ها راستی آزمایی است و هدف ما از این اعتماد همه‌جانبه تمکین مالیاتی است، تمکین مالیاتی یک مفهوم حرفه‌ای در نظام‌های مالیاتی است و ارزیابی یک نظام مالیاتی با تمکین سنجیده می‌شود.
مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان تسهیل ارتباط و سهولت دسترسی به مدیران و مسئولین ، تسریع در پاسخگویی و کاهش زمان رسیدگی به درخواستهای مودیان مالیاتی را موجب افزایش سطح رضایتمندی مردم توصیف کرد و گفت ، در راستای تکریم ارباب رجوع وتاکید استاندار محترم به مدیران استانی در خصوص پیگیری مطالبات مردم از طریق ملاقات عمومی ، مودیان مالیاتی می توانند همه روزه تا پایان وقت اداری جهت بررسی و رفع مشکلات به اینجانب مراجعه نمایند .
در ادامه دکتر عباس گلرو نماینده مردم شریف سمنان ، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی ، هدف از این بازدید را رفع مشکلات دستگاههای اجرایی در چارچوب قوانین و مقررات عنوان کرد و گفت ، حوزه مالیاتی یکی از حوزه های مهم و اساسی بشمار می رود که مستلزم دقت بالا در این حوزه است .
دکتر گلرو ، تقویت زیرساختهای اطلاعاتی در امر وصول مالیات را یکی از مصادیق عدالت مالیاتی بر شمرد و عنوان کرد ، رفع خلا های اطلاعاتی و تکمیل بانکها ی اطلاعاتی مهمترین عامل در امر جلوگیری از فرار مالیاتی به شمار می رود .
نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی ایجاد مشوقهای مالیاتی را مهمترین عامل در جهت مشارکت مردم در امر وصول مالیات عنوان کرد و افزود ،اعطای مشوقهای مالیاتی می تواند نقش بسزایی را در شفاف سازی نظام مالیاتی ایفا نماید .
دکتر گلرو تصریح کرد ، فرهنگ مالیاتی نقش موثری در افزایش درآمدهای دولت در پی دارد که نتیجه آن افزایش عدالت اجتماعی ، رفاه عمومی و گسترش چتر مالیاتی را در پی خواهد داشت .
نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی نقش سازمان امور مالیاتی را در تبیین شعار سال و مانع زداییهای و رفع موانع بسیار مهم توصیف کرد و بر لزوم رفع تعطیلی واحدهای تولیدی بواسطه بدهی مالیاتی تاکید نمود .
دکتر گلرو با اشاره به مصوبات مجلس یازدهم در حوزه مالیات ، حذف معافیتهای مالیاتی بی مبنا و در عین حال کاهش مالیات واحدهای تولیدی و اصناف را مهمترین رویکرد مجلس دوازدهم بر شمرد و بر لزوم اجرایی شدن مصوبات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد .





تاریخ خبر: 1400/02/19
کلمات کلیدی: عدالت مالیاتی مشوقهای مالیاتی فرهنگ مالیات 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی