مزایای استفاده از پایانه های فروشگاهی برای خریداران و مصرف کنندگان نهایی
چاپ مطلب

قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان که تصویب آن در سال گذشته نتیجه مطالبه افکار عمومی و اراده قانونگذاران و سیاستگذاران برای ارتقای شفافیت فعالیت های اقتصادی بوده است مزایا و ثمرات زیادی برای همه طرف های ذینفع دربردارد. افزایش شفافیت تبادلات، ارتقای سطح عدالت مالیاتی، کارآمدتر شدن نظام مالیات بر ارزش افزوده، مبارزه با قاچاق و حمایت از تولید داخلی از جمله مزایایی است که پیش بینی می شود با اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان قابل تحقق باشد. اجرای این قانون مزایای دیگری نیز برای خریداران و مصرف کنندگان نهایی دارد که به نوبه خود قابل تامل است.
یکی از مهمترین این مزایا این است که جزئیات خرید صورت گرفته از طریق این پایانه های ثبت می شود و رسیدی برای خریدار ثبت می شود که هم امکان احراز اصالت آن وجود دارد و هم جزئیاتی از قبیل قیمت، مالیات بر ارزش افزوده و اطلاعاتی از این قبیل در آن ثبت می شود.تردیدی نیست که اگر تمهیدات پیش بینی شده در این خصوص به خوبی انجام شود زمینه مناسبی برای صیانت از حقوق مصرف کنندگان و خریداران نهایی فراهم خواهد شد.
مزیت دیگر این است که مصرف کنندگان و خریداران نهایی مطمئن می شوند بهایی را که برای دریافت کالا یا خدمات مورد نظر پرداخته اند واقعی است و مبلغ اضافه ای نپرداخته اند. آنها همچنین مطمئن می شوند مبلغی را که تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده پرداخته اند در صورتحساب ثبت شده و تماما به خزانه دولت واریز می شود و نهایتا صرف تامین هزینه خدمات عمومی مورد نیاز جامعه می شود.
موضوع دیگری که در این زمینه باید به آن اشاره کرد این است که مصرف کنندگانی که خرید آنها در این پایانه ها ثبت می شود مطمئن می شوند که کالایی را که خریده اند از مبادی غیرقانونی مثل قاچاق تامین نشده است و خریدهای آنها آسیبی را متوجه نظام تولیدات داخلی نخواهد کرد. آنها همچنین اطمینان حاصل خواهند کرد که در فرایند تامین و فروش کالاها و خدمات مورد نظر آنها فعالیت های مخرب و غیرقانونی مثل پولشویی دخالت نداشته است.
البته قانونگذار به منظور تشویق خریداران به خرید کالاهای موردنظرشان از فروشندگانی که از پایانه های فروشگاهی استفاده می کنند تمهیدات ویژه ای نیز در نظر گرفته است که در متن قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان تشریح شده است. سازمان موظف است به منظور تشویق مصرف کنندگان نهائی (اشخاص حقیقی) که خریدهای خود را از فروشندگان مجهز به پایانه فروشگاهی و از طریق شبکه پرداخت بانکی انجام می دهند، از هر ده صورتحساب الکترونیکی صادرشده توسط پایانه­ های فروشگاهی یک صورتحساب را به صورت قرعه کشی برخط انتخاب کرده، دو برابر مبلغی را که خریدار براساس آن صورتحساب به عنوان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نموده است، به حساب بانکی وی مسترد کند. جوایز مزبور از محل وصولی جاری سازمان، طبق دستورالعملی که ظرف مدت شش ماه از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می رسد، پرداخت می شود .
قانونگذار همچنین سازمان امور مالیاتی را موظف است ترتیبی اتخاذ کند که مصرف کنندگان نهائی بتوانند از اصالت صورتحساب های صادرشده توسط فروشندگان اطمینان حاصل کنند .
انتظار می رود اگر قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان به درستی و به شکلی فراگیر اجرا شود، مردم و مصرف کنندگان از ثمره شفافیت اقتصادی حاصل از آن به خوبی بهره مند شوند . اما نکته مهم این است که اجرای موفقیت آمیز این قانون در وهله اول در گرو اهتمام همه طرف های ذینفع، از نهادها و سازمان هایی که قانون تکالیفی را در این خصوص متوجه آنها کرده است گرفته تا صاحبان مشاغل و خریداران و مصرف کنندگان نهایی است.


تاریخ یادداشت: 1400/03/01
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی