مروری بر تجربه کشورها در مقابله با شرکت های صوری
چاپ مطلب

یکی از مشکلات فعلی نظام مالیاتی کشور گسترش فعالیت شرکت­های کاغذی می­باشد و علیرغم تلاش­های گسترده سازمان امور مالیاتی کشور برای کنترل و محدود کردن فعالیت­ اینگونه شرکت‌ها، این پدیده همچنان وجود دارد. فلسفه تشکیل شرکت­های صوری و کاغذی انجام فعالیت­های تجاری صوری با سایر اشخاص و پیشبرد اهدافی همچون فرار مالیاتی، پولشویی، استرداد مالیاتی و ... می­باشد. اغلب این شرکت­ها عمر محدودی دارند و پدیده­ای مختص به ایران نیست و کم و بیش اغلب کشورها با آن مواجه هستند. برای مقابله با این قبیل شرکت­ها، اتخاذ سیاست­های مناسب در مرحله ثبت شرکت و مرحله فعالیت شرکت برای سازمان امور مالیاتی کشور اهمیت بسزایی خواهد داشت. طبق تحقیقات صورت گرفته، در مرحله ثبت شرکت، فرایندهای ثبت شرکت باید به گونه­ای باشد تا امکان ثبت شرکت و شروع کسب و کار با حداقل هزینه و زمان و به سهولت انجام گیرد. از طرف دیگر با بکارگیری الزامات دقیق­تر باید امکان پیدایش و ثبت شرکت­های صوری و کاغذی به حداقل برسد.
بررسی تجارب کشورها در ثبت شرکت­ها نشان می­دهد کاهش فرآیندها و هزینه­های ثبت شرکت در اولویت اصلی است و تلاش می­شود با استفاده از روش­های آنلاین، زمان ثبت شرکت کاهش یابد، با این وجود محدودیت­هایی را نیز در این فرآیند اعمال می­کنند. این محدودیت­ها عمدتا برای اشخاص (مانند افراد ورشکسته­، افرادی که جرمی را در مراحل توسعه، شکل­گیری یا مدیریت شرکتی مرتکب شده باشند و نیز افرادی که مرتکب جرایمی از قبیل رشوه، تقلب یا تخلف شده باشد) جهت تصدی مدیریت شرکت و یا عضویت در هیات مدیره اعمال می ­شود.
در کشور ما نیز محدودیت­هایی برای اشخاص (مانند عدم اشتغال به شغل دولتی، صغیر و محجور و ورشکسته و سفیه نبودن، ثبت شرکت یا موسسه و عضویت در هیأت مدیره برای بدهکاران مالیاتی و ...) براساس قوانین مختلفی مانند قانون اساسی، قانون تجارت، احکام دادگاه ها و سایر قوانین و مقررات اعمال می ­شود.
تجربه کشورهای مختلف نشان می­دهد برای مقابله با پدیده شرکت­های صوری و اقدامات متقلبانه آنها، اغلب اقدامات بازدارنده­ پس از ثبت شرکت مد نظر قرار می­­گیرد و در این زمینه، ابتکارات مختلفی را برای مقابله با شرکت­های صوری اتخاذ کرده­اند; برخی از این اقدامات جنبه پیشگیرانه دارد و تلاش می­شود بعد از تاسیس شرکت، با ارائه راهکارهای لازم از فعالیت­های مخرب و متقلبانه شرکت­های صوری جلوگیری شود و برخی اقدامات نیز در راستای شناسایی و کشف فعالیت های مجرمانه شرکت­های صوری و برخورد قانونی با آنها می­باشد.
پیاده سازی " برنامه جامع مدیریت ریسک تمکین مالیاتی " ، مهمترین اقدامی است که کشورها برای مقابله با فعالیت شرکت­های صوری انجام می­دهند. به عبارت دیگر کلیه اقدامات برای مقابله با فعالیت­های اشخاص در هر سطحی از تمکین، در چارچوب برنامه­های مدیریت ریسک تمکین مالیاتی صورت می­گیرد، زیرا نقش اصلی سازمان‌های مالیاتی اطمینان از رعایت قوانین مالیاتی توسط مودیان است.
کنترل و نظارت بر فرایند صدور صورتحساب­ها یکی از اقدامات مهم برای پیشگیری از فعالیت­های مجرمانه شرکت­های صوری در کشورها می­باشد. در برخی از کشورها فرایند صدور صورتحساب­ها با نظارت کامل سازمان مالیاتی صورت می­گیرد و در برخی از کشورها نیز صورتحساب صادره باید مطابق با استانداردهای تعیین شده صادر شود.
اقدامات دیگری که در سایر کشورها مورد استفاده قرار می­گیرد و با توجه به شرایط کشورمان می­تواند مورد استفاده قرار گیرد عبارت است از: ایجاد رویه­ها و مکانیسم­های خبررسانی و حمایت از گزارشگری، تدوین دستورالعمل حسابرسی مالیاتی برای شرکت­های صوری، تاکید و تمرکز بر حسابرسی دقیق شرکت های تازه تاسیس در سال­های ابتدایی فعالیت، افزایش ظرفیت سازمانی و ایجاد واحدهای شناسایی تخلف و تقلب و توسعه سیستم­های تحلیل ریسک..
منبع: سامانه مدیریت اطلاعات پژوهشی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی http://taxresearch.ir


تاریخ یادداشت: 1400/03/05
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی