تکالیف اشخاص مشمول در قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان
چاپ مطلب

اجرای موفق هر قانون در کنار بسیاری از مولفه های اجتماعی و قانون گذاری متاثر از آگاهی و تنویر شهروندان و افرادی است که به نوعی با قانون و یا قوانین اتخاذ شده مواجه می باشند. در این میان قوانین اقتصادی به دلیل حساسیت هایی که نسبت به مسئله کسب ثروت و امرار و معاش زندگانی می باشند، از حساسیت های خاصی برخوردار می باشند. این حساسیت ها زمانی به اوج خود می رسد که اتخاذ قوانین مذکور از یک سو زمینه ساز ایجاد یک نظم نوین سازنده در عرصه فعالیت های خرد و کلان اقتصادی است و از سوی دیگر باعث رشد درآمدهای عمومی جامعه می باشند. پس باید پذیرفت که آگاهی و اشراف نسبت به وظایف موجود در این نوع قوانین می تواند از مهم ترین مسایل به روز اجتماعی یک فعال اقتصادی و یا یک شهروند باشد.
با اجرایی شدن قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان در سال گذشته به دلیل دستاوردهایی که اجرای این قانون می تواند در عرصه اقتصادی و حتی اجتماعی کشور داشته باشد، بر آن شدیم تا در این سطور به مرور برخی تکالیف و وظایف مودیان مالیاتی در برابر این قانون بپردازیم.
قانون گذار در فصل دوم قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان و در ذیل ماده دوم این قانون به تفصیل به بیان تکالیف و وظایف اشخاص مشمول پرداخته و می گوید:
" کلیه اشخاص مشمول مکلفند به ترتیبی که سازمان مقرر می‌کند، نسبت به ثبت نام در سامانه مودیان اقدام کنند. خرده‌فروشی ها و واحدهای صنفی که مستقیما با مصرف‌کننده نهائی ارتباط دارند، علاوه بر عضویت در سامانه مودیان، موظف به استفاده از پایانه فروشگاهی می‌باشند. استفاده از پایانه فروشگاهی برای مودیانی که مستقیما با مصرف‌کننده نهائی ارتباط ندارند، الزامی نیست; اما مودیان مزبور موظفند کلیه صورتحساب‌های خود را به ترتیبی که سازمان مقرر می‌کند، از طریق سامانه مودیان صادر کنند. "
طبق ماده 12 این قانون اشخاص مشمول مکلفند در صورتی که امکان صدور صورت حساب الکترونیکی به دلیل بروز حادثه یا نقص فنی فراهم نباشد مراتب را تا پایان روز اداری بعد، از طریق کارپوشه خود در سامانه مودیان یا به هر طریق دیگری که سازمان اعلام می کند، حسب مورد به سازمان یا شرکت معتمد ارائه دهنده خدمات مالیاتی اعلام کنند و تا زمان امکان پذیرشدن صدور صورتحساب الکترونیکی، فروش های خود را به ترتیبی که سازمان به موجب دستورالعملی مقرر می کند، ثبت و صورتحساب‏های صادره را به سازمان ارسال کنند. طبق ماده 13 این قانون، در صورتی که به هر دلیل اعم از تعطیلی (موقت یا دائم) و یا انحلال واحد کسب وکار، بهره برداری از پایانه فروشگاهی به طور موقت یا دائم متوقف شود، اشخاص مشمول مکلفند مراتب را ظرف مدت ده روز از توقف بهره برداری از طریق کارپوشه خود در سامانه مودیان حسب مورد به سازمان یا شرکت معتمد ارائه دهنده خدمات مالیاتی اعلام کنند. در مواردی که تعطیلی واحد کسبی به حکم مراجع قانونی ذی ربط باشد و یا در موارد قوه قهریه یا بروز حوادث غیرمترقبه که مبتنی بر علل و جهاتی خارج از اراده اشخاص مشمول باشد و بر اثر آن اطلاع به سازمان ممکن نباشد، اشخاص مشمول تا رفع موانع قهریه مذکور از رعایت مهلت زمانی مقرر در این ماده مستثنی می باشند.
در یک نگاه کلی می‌توان گفت سازمان امور مالیاتی کشور، با پیاده‌سازی قانون پایانه‌های فروشگاهی و شفافیتی که اجرای این طرح در مبادلات اقتصادی به همراه دارد بستر مناسبی را برای رعایت عدالت و رشد و شکوفایی اقتصاد کشور فراهم می‌کند. هدف از قانون پایانه‌های فروشگاهی نیز شفاف‌سازی اطلاعات اقتصادی، هوشمندسازی نظام مالیاتی کشور، تحقق عدالت مالیاتی و تکریم و رعایت حقوق شهروندان و جلوگیری از فرار مالیاتی است.


تاریخ یادداشت: 1400/03/05
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی