آشنایی با پایانه های فروشگاهی تایید شده (قسمت دوم)
چاپ مطلب

در سال‏های اخیر، تعداد رو به افزایشی از کشورها، همه کسب و کارهایی که با دادوستد وجه نقد سروکار دارند و یا برخی کسب و کارها با فعالیت های اقتصادی خاص مانند رستوران ها را ملزم به استفاده از پایانه های فروشگاهی تایید شده کردند تا شاهد تمکین هر چه بیشتری از سوی مالیات دهندگان باشند. بدین صورت که در پایانه های فروشگاهی تایید شده، قابلیت ها و تجهیزات اضافی از جمله درج امضای دیجیتال پای رسیدهای مالی با بهره گیری از فناوری های رمزگذاری، تعریف شده است. در این راستا، دستگاه «مانیتورینگ» یا پایش با قابلیت ذخیره سازی رسیدهای مالی، درج امضای دیجیتال و به روزرسانی جمع کل مقادیر به کار گرفته شده است.
تجربه کشورهای سوئد و بلژیک
قانون جدید سوئد مبنی بر الزام بکارگیری پایانه های فروشگاهی توسط کسب و کارهای نقدی (کسب و کارهایی که با پول نقد سروکار دارند) در سال 2010 به طور کامل اجرا شد.( با ارائه معافیت هایی به کسب و کارهای خیلی کوچک، بازارهای روباز ،شرکت های بزرگ با قابلیت کنترل داخلی مطلوب).
براساس این قانون، سیستم های پوز می بایست مجهز به امکانات فنی شامل کارکردهای الزامی و کارکردهای ممنوعه باشند. همچنین پایانه فروشگاهی می بایست توسط کارخانه سازنده ی آن به اداره مالیات معرفی شود.
علاوه بر این، یک واحد کنترل باید به سیستم متصل شود. این واحد یک امضای دیجیتال براساس محتوای رسید تولید می کند. این امضاء (که روی رسید چاپ می شود) به راحتی امکان بررسی یکپارچگی اطلاعات رسید را فراهم می سازد. اطلاعات رسید مربوطه در یک پایگاه داده امن در واحد کنترل نگهداری می شوند که دربرگیرنده تعداد زیادی کانتر است و با هر بار صدور رسید جدید، بروزرسانی می شوند. یک روش کپی آسان اجازه می دهد تا حسابرس، یک نسخه کامل از پایگاه داده واحد کنترل را دریافت نماید و به کمک استفاده از یک نرم افزار ویژه، امکان انجام یک حسابرسی آسان برای او فراهم شود.
در آن مقطع زمانی مقرر شد بلژیک نیز سیستم مشابهی را در سال 2013 معرفی کند که محدود به بهره برداری در رستوران ها باشد. به طور دقیق تر این سیستم، رستوران هایی را هدف قرار می دهد که حداقل 10 درصد گردش مالی سالانه حاصل از فروش آنها شامل وعده های غذایی است که باید در محل سرو شوند.
تفاوت اصلی در این است که دستگاه مانیتورینگ یا نظارت کننده از دو قسمت تشکیل می شود: بخش اول، کنترل کننده داده‏های فروش است که مشابه واحد کنترل در سیستم سوئدی است و بخش دوم، کارت امضای مالیات بر ارزش افزوده یا ( VSC ) نام دارد. در این سیستم، یک گواهی با کلید خصوصی توسط اداره مالیات ارائه می شود و بعد از تعبیه روی VSC ، با اتصال شماره مالیات بر ارزش افزوده به کارت، یک جفت کلید تولید کرده و کلید عمومی را در پایگاه داده اداره مالیات ذخیره می سازد. در این راستا تولیدکنندگان واحد کنترل کننده اطلاعات فروش، هیچ اطلاعی از کلید نخواهند داشت.
این رویکرد نه تنها بر جنبه های فنی و تکنیکی متمرکز است بلکه یک تاییدیه کامل از هر بخش از سیستم پایانه های فروشگاهی تایید شده و مجاز را به اجرا در می آورد و همه ذینفعان اعم از تولیدکننده، توزیع کننده، کاربر و اداره مالیات را مجاب می سازد تا نسبت به مسئولیت هایی که در این زمینه بر عهده دارند، کاملا تفهیم و آگاه شوند.
درست همانند آنچه در سوئد وکبک مشاهده کردیم، صدور رسید (مالی) اجباری است و سیستم های مجاز و گواهی شده، در وب سایت اداره مالیات منتشر می شوند. تغییرات در هر دو مفهوم از جمله اجرای نیمه آنلاین ماژول کنترل، در حال حاضر در سایر اعضای اتحادیه اروپا درحال بررسی است.
ELECTRONIC SALESSUPPRESSION:A THREAT TO TAX REVENUES, OECD 2013


تاریخ یادداشت: 1400/03/05
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی