نگاهی به نحوه بکارگیری پایانه های فروشگاهی در برخی کشورها
چاپ مطلب

منبع: OECD (2019), Implementing Online Cash Registers: Benefits, Considerations and Guidance, OECD, Paris
در آرژانتین استفاده از پایانه های فروشگاهی الکترونیکی و پرینترهای مالی، اولین بار در اواخر سال 1990 به اجرا در آمد. در دسامبر 2013 و در پاسخ به ترفندها و روش های زیرکانه فرار از پرداخت مالیات، زیرساخت ها و پیش نیازهای اجرای پایانه های فروشگاهی تقویت شد تا یک تکنولوژی جدید با ویژگی های امنیتی و هوشمند پیشرفته به آن اضافه شود. قابلیت جدید اضافه شده، قادر به ایجاد فایل های الکترونیکی تراکنش ها همراه با درج امضای دیجیتال است. این فایل ها در مکانیسمی مشابه، به طور منظم به سازمان مالیاتی فرستاده می شوند تا در فرایند ثبت و بایگانی اظهارنامه های مالیاتی به کار گرفته شوند.
در اتریش، از ابتدای سال 2016 صدور رسیدهای پول نقد اجباری شد. کسب و کارها با حجم معاملات بیش از 15 هزار یورو موظف شدند تا پایانه های فروشگاهی الکترونیک و یا سایر سیستم های ثبت الکترونیکی را برای ثبت و نگهداری دیجیتال تراکنش های مالی بکار گیرند. هر پایانه فروشگاهی می بایست مجموعه ای از اطلاعات را فراهم نماید که بتواند هر یک از تراکنش های مجزای نقدی را ثبت و ذخیره کند. مجموعه اطلاعات مذکور باید قادر باشند تا داده های خود را در صورت نیاز سازمان مالیاتی این کشور، بدون تاخیر به آن ارسال نماید. همچنین از آوریل 2017 الحاق دستگاه امنیتی و الکترونیکی تولید امضای دیجیتال به پایانه های فروشگاهی الزامی شد و مقرر گردید امضای الکترونیک بر روی هر رسید مالی درج شود.
بلژیک اولین بار در سال 2014 قانون بکارگیری پایانه های فروشگاهی را به منظور مقابله با تخلفات در حوزه مالیات بر ارزش افزوده به تصویب رساند. طراحی و اجرای این پایانه ها بر چهار اصل اساسی استوار گشت: تامین امنیت داده ها (نشان دادن خطای دستکاری توسط پایانه )، لزوم اخذگواهینامه و تاییدیه دستگاه ها به منظور تامین اهداف امنیتی، ثبت کلیه پایانه های فروشگاهی در وزارت امور مالی این کشور و در آخر، طراحی نرم افزار بررسی های مالی در محل .
جمهوری چک، استفاده از تجهیزات لازم به منظور ثبت الکترونیکی فروش ها را در سال 2016 آغاز کرد. مرحله اول ثبت الکترونیکی فروش در اول دسامبر 2016 کلید خورد و به حوزه ارائه خدمات غذایی و اقامتی اختصاص یافت. مرحله دوم ثبت الکترونیکی فروش نیز در اول مارس 2017 شروع شد که مشاغل خرده فروشی و عمده فروشی را در بر می گرفت.
مجارستان، بکارگیری پایانه های فروشگاهی آنلاین را در سال 2014 به منظور کاهش عدم شفافیت در اعلام تراکنش های مالی میان کسب و کارها و مشتری ها آغاز کرد. برای کمک به انجام این روند و گسترش هر چه بیشتر آن، مشوق هایی نیز از جانب دولت ارائه شد و در سال 2017 به صاحبان مشاغل خرده فروشی تعمیم پیدا کرد.
در ایتالیا از اول ژانویه 2017 ذخیره الکترونیکی داده های مربوط به تراکنش های مالی صاحبان مشاغل ارائه دهنده کالاها و خدمات از طریق ماشین های فروش الزامی شد که بر اساس آن، تمامی اطلاعات تراکنش ها توسط بخشی در ماشین فروش، پردازش می شوند. دسترسی به داده ها و ارسال آنها به اداره مالیات ایتالیا به صورت گاه به گاه (برخی اوقات نیز به صورت روزانه) صورت می گیرد. همچنین از اول ژانویه 2017 اپراتورهای مالیات بر ارزش افزوده این اختیار را دارند تا از طریق پایانه های فروشگاهی تله ماتیک امور مربوط به انجام تراکنش های خرده فروشی و سایر فعالیت های مشابه را به منظور ذخیره سازی اطلاعات و ارسال آنها به آژانس درآمدها انجام دهند. ذخیره اطلاعات و ارسال آنها باید از کانالی صورت گیرد که بتواند اعتبار و پایداری اطلاعات را تضمین نماید، به طور مثال باید اطلاعات و دادها در جایی ذخیره شوند که دائمی بوده و دستخوش تغییرات نگردد.
در هلند یک نشان استاندارد اختیاری برای پایانه های فروشگاهی طراحی شد که براساس آن، نشان استاندارد طراحی شده، پردازش و ذخیره سازی صحیح اطلاعات و شناسایی هرگونه تغییر در آنها را متعهد می شود. شاخص های نشان استاندارد مذکور به دنبال مشورت و همفکری با طراحان پایانه های فروشگاهی و توزیع کنندگان آن تعریف گردید.
کشور پرتغال، اطلاعات پیش فاکتورها از قبیل پیش فاکتورهای کاغذی، پیش فاکتورهای ارائه شده توسط پایانه های فروشگاهی و دستگاه های پوز را به منظور شناسایی تخلفات ناشی از عدم تطابق میان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت شده و میزان مالیات درج شده روی صورت حساب هایی که مالیات دهندگان برای اداره مالیات می فرستند، مورد استفاده قرار می دهد. به دنبال انجام این قبیل اقدامات، شکاف مالیات بر ارزش افزوده در پرتغال از 16 درصد به 10 درصد طی سال های 2012 تا 2016 کاهش یافت.
در روسیه، سرویس فدرال روسیه (FTS) الزام بکارگیری پایانه های فروشگاهی آنلاین را در اوایل سال 2017 کلید زد. این پایانه ها به سرعت اطلاعات فروش را بارگزاری کرده و به مراکز پردازش اطلاعات FTS ارسال می کنند. براساس الزام قانون، هر رسیدی که بوسیله پایانه های فروشگاهی تولید می شود حاوی QRcode است که خریداران می توانند از طریق آن، تراکنش های مالی خود را با اطلاعاتی که در اداره مالیات ثبت شده است، مقایسه نمایند.
در سوئد مقرر شد اطلاعات فروش در پایانه های فروشگاهی متصل به واحد کنترل مالی ثبت شوند. کارخانه های تولید دستگاه های پایانه های فروشگاهی ملزم شدند تا استانداردهای لازم را در ساخت این دستگاه ها به کار گیرند تا ثبت اطلاعات در آنها قابل پذیرش باشد. بر همین اساس، واحدهای کنترل مالی باید به تایید بخش خاصی در سازمان مالیاتی سوئد برسد. مالیات دهندگان نیز موظف اند در سامانه سازمان مالیاتی این کشور ثبت نام کنند تا از اتصال پایانه فروشگاهی خود به واحدکنترل مالی اطمینان حاصل نمایند. گفتنی است اطلاعات در واحد کنترل مالی، رمزگذاری شده و امکان خواندن و رمزگشایی آنها توسط سازمان مالیاتی این کشور فراهم است.


تاریخ یادداشت: 1400/03/12
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی