پایانه های فروشگاهی
چاپ مطلب

شفافیت اقتصادی و جلوگیری از پنهان کاری در معاملات اقتصادی از مهم ترین و اساسی ترین راه کارهای موجود جهت رشد و اعتلای اقتصادی در کشورهای توسعه یافته می باشد. بر این اساس یکی از عمده ترین برنامه های اقتصادی کشورهای صنعتی دنیا تلاش جهت شفاف سازی اقتصادی و مبارزه جدی ایشان با اقتصاد زیرزمینی می باشد. چراکه ابهام و عدم شفافیت پاشنه آشیل همه نظام های اقتصادی پویا و در حال رشد بوده و از همین روی با این پدیده شوم به شدت مقابله می گردد.
از سوی دیگر نظام مالیاتی کشور در طول یک دهه گذشته منشا اجرای بسیاری از سیاست های موفق اقتصادی در عرصه نظام مالیاتی و متعاقب آن انضباط مالی در کشور بوده است. اجرای موفق قانون مالیات بر ارزش افزوده در طول بیش از یک دهه گذشته و نیز دستاوردهای سازمان امور مالیاتی کشور در زمینه نظام جامع مالیاتی سبب گردیده تا در این برهه حساس به یکی از مسیرها و معبرهای مطمئن کشور در زمینه تامین هزینه های جاری و عمومی کشور بدل شود. اما در کنار همه دستاوردهای مادی که نظام مالیاتی ایران در عرصه اقتصاد کلان کشور داشته است، توجه به دستاوردهای معنوی و افزایش رضایت عمومی جامعه و در صدر آن بحث عدالت مالیاتی می تواند یکی از عمده ترین دغدغه های سازمان امورمالیاتی کشور باشد.
به طور یقین شفافیت اقتصادی فارغ از اینکه مانعی اصلی در برابر قاچاق کالا بوده و باعث رونق کسب و کار اقتصادی در سطح بازارهای داخلی گردیده و همین زمینه ساز کاهش نرخ بیکاری می گردد، از سوی دیگر یکی از ملزومات جدی در جهت بسط عدالت اجتماعی و اقتصادی می باشد. چراکه شفافیت اقتصادی موجب می شود تا نظام مالیاتی بتواند براساس شواهد و قراین واقعی اقدام به اخذ مالیات نموده و با اعمال عدالت مالیاتی، زمینه ساز عدالت اقتصادی و اجتماعی شود.
بر این اساس نظام مالیاتی کشور در راستای اجرای سیاست ها و چشم اندازهای موفق خویش قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان را پس از تصویب نهایی در مجلس شورای اسلامی رسید و ابلاغ آن برای به دولت اجرایی نمود تا برگ زرین دیگری در نظام مالی واقتصادی کشور رقم بخورد. بر مبنای این قانون، بانک مرکزی موظف گردید تا با همکاری سازمان امور مالیاتی کشور، ظرف مدت یک سال پس از ابلاغ قانون فوق، نسبت به ساماندهی دستگاه های کارتخوان بانکی و یا درگاه های پرداخت الکترونیکی اقدام نموده و با ایجاد تناظر بین آن ها با مجوز فعالیت و شماره اقتصادی بنگاه های اقتصادی به هر یک از پایانه های فروش، شناسه یکتا اختصاص دهد.
در شرایطی که اغلب کشورهای دنیا با بهره مندی از فناوری های روز بشری توانسته اند به دستاوردهای بزرگی در عرصه های مختلف قانون گذاری و اجرای قوانین موفق اقتصادی و اجتماعی دست یابند، بدون شک اعمال و اجرای چنین قوانینی می تواند نقش به سزایی در ایجاد شفافیت مالی در نظام اقتصادی کشور داشته و تبعات مثبت آن در دیگر بخش های سیاسی و اجتماعی کشور قابل رویت خواهد بود. این در حالی است که در کنار مقوله ابهام زدایی و شفافیت اقتصادی یکی از وجوه تمایز و تفاوت اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان در نظام اقتصادی کشور ضمانت های اجرایی این قانون است که سبب گردیده تا روح قانون به شکلی فراگیر و موثر در اجزای فعالیت های اقتصادی جریان داشته باشد. بر این اساس و در فصل پنجم قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، قانون گذار به بیان ضمانت های اجرایی این قانون پرداخته و در ذیل بندهای 22 تا 26 قانون، تخلفات احتمالی و جریمه های ناشی از آن را به تفصیل بیان داشته است.


تاریخ یادداشت: 1400/03/12
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی