اولویت فرهنگ مالیاتی در فرآیند فرهنگ سازی در جوامع پیشرفته
چاپ مطلب

با عنایت به نقش فرهنگ در رشد و توسعه جوامع انسانی در دنیای امروز، فرهنگ مالیاتی از جمله مولفه های بسیار زیرساختی و مهم در رشد و اعتلای اقتصاد و عدالت اجتماعی در یک کشور می باشد. اگرچه فرهنگ به دلیل عمومیت و یکپارچگی خود می تواند نقش آشتی دهنده و وفاق میان آحاد یک ملت را پدید آورد، اما مقوله هایی چون فرهنگ مالیاتی به دلایلی می تواند اقشار بیشتر و مختلفی از یک ملت و یا یک جامعه را ذیل پرچم خویش قرار دهد.
بدون شک فرهنگ ملی با همه اقتدار و شکوه خود، از منظر زیرساخت های قومیتی و قبیله ای نمی تواند همه ریزفرهنگ های اقوام و قبایل را تحت تاثیر خویش قرار دهد. اما فرهنگ مالیاتی به دلیل درگیر بودن همه انسان ها و ابنای بشر با مقوله اقتصاد و فعالیت های اقتصادی و معیشتی، می تواند جهان شمول تر و فراگیرتر باشد. از همین روی و با نگریستن از چنین منظری باید ادعا کرد که فرهنگ مالیاتی در برخی از موارد می تواند مقدم بر هر فرهنگی از جمله فرهنگ قومی و حتی ملی باشد. چراکه با در نظر گرفتن هزینه ها و نیازهای یک ملت و لزوم وجود دولتی مقتدر و ثروتمند جهت برآورده نمودن این نیازها و خواسته ها، لزوم تامین هزینه های ملی از محل درآمدهای سالم و پاکی همچون درآمدهای مالیاتی بیش از پیش احساس می گردد و به همین دلیل وجود یک فرهنگ مالیاتی منسجم و اثرگذار در میان آحاد مختلف یک جامعه نیاز مبرم آن جامعه خواهد بود. چراکه در اینجا وجود یک فرهنگ مالیاتی مناسب و صحیح زمینه ساز تامین هزینه های ملی و رفع نیازهای طبقات مختلف اجتماعی شده و در ورای این تامین نیازها و بروز یک رفاه ملی، حس تفاهم و دوستی ملی بیش از گذشته در میان شهروندان یک کشور پدیدار می گردد.
اما آنچه که در خصوص فرهنگ مالیاتی حائز اهمیت فراوانی است، جامعه هدف آن می باشد. شاید بسیاری بر این باورند که جامعه هدف فرهنگ مالیاتی مودیان مالیاتی، فعالان اقتصادی و در نهایت شهروندانی است که دارای سنین قانونی و بالایی می باشند. اما باید دانست که جامعه هدف فرهنگ مالیاتی با در نظر گرفتن گروه های فوق الذکر می تواند دارای هدفی بالاتر از اینها باشد و آن گروه خردسالان، کودکان و نوجوانان است. چراکه ایشان سهم به سزایی در رشد و اعتلای فردای میهن داشته و بدون شک فعالیت های فرهنگی و آموزشی برای ایشان علاوه بر اهمیت تربیتی می تواند دارای اهمیت آموزش فرهنگ شهروندی در یک جامعه سالم باشد.
در این راستا سازمان ها و نهادهای آموزشی و تربیتی در حوزه کودکان و نوجوانان وظیفه بسیار خطیری در آگاه سازی این طبقه سنی جامعه نسبت به وظایف شهروندی ایشان داشته و با آموزش و اقدامات علمی و سازمان دهی شده می توانند فرهنگ زندگی اجتماعی را به کودکان و نوجوانان آموزش دهند.
باید توجه داشت که آموزش رفتارهای درست مدنی و اجتماعی و آموزش مقولات مهمی همچون فرهنگ مالیاتی در قالب کتب درسی و برنامه های تحصیلی نقش دو چندانی در یادگیری ایشان خواهد داشت و از همین روی وزارت خانه هایی همچون آموزش و پرورش و آموزش عالی می توانند با اقدامات تحقیقاتی و یاری جستن از سازمان هایی همچون سازمان امور مالیاتی کشور نسبت به گنجاندن سرفصل های آموزشی در راستای آموزش فرهنگ مالیاتی، اقدامات در خور توجهی انجام دهند.


تاریخ یادداشت: 1400/03/17
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی